kpb

My dla innych - cz. I

tytuł oryginalny: My dla innych - cz. I

reżyseria: varia

czas trwania: 102 min.
produkcja: Polska 2015-2019
język: polski
in Polish
info: Filmoteka Małopolska

Różne oblicza oddania, poświęcenia i wrażliwości, są tematem niniejszego zestawu filmów. Bohaterowie tych opowieści nie są postaciami heroicznymi, ale ludźmi, którzy dostrzegli potrzebę działania w pewnym momencie i w pewnej konkretnej sprawie. Bez rozgłosu i z pasją oddają się w całości niesieniu pomocy innym.


CIĘŻARÓWKI NADZIEI
(Piotr Augustynek) PL 2015, 35’

Historia mniej znanych działań humanitarnych na terenie Polski w czasie stanu wojennego, kiedy to nawiązała się niezwykła relacja między polskimi i francuskimi działaczami zrzeszonymi w ramach Stowarzyszenia „Equilibre”. Grupa ludzi różnych kulturowo, językowo i politycznie, znalazła wspólny cel w niesieniu pomocy ponad granicami zantagonizowanych systemów. Ciężarówki przewoziły nie tylko środki humanitarne, ale również cementowały więzi ludzi dobrej woli, którzy niosą pomoc do dzisiaj tam, gdzie jest potrzebna.

 

DOM JAK NARKOTYK
(Monika Meleń) PL 2018, 25’

Na południe od potężnych zakładów Kombinatu, pośród zieleni i ciszy stoi urokliwy pałac. Jest on całym światem i miejscem cudów. Dziedzictwo Marka Kotańskiego jest wciąż żywe i rozwijane, czego dowodzi działalność MONAR w pałacowym kompleksie w Pleszowie w Nowej Hucie. W tym domu niesiona jest pomoc narkomanom, bezdomnym i innym osobom, które poza nim nie mogły znaleźć odpowiedniej pomocy. Nie wszyscy wierzą w pokonanie swoich słabości, ale nawet tę beznadzieję łatwiej znieść w domu na uboczu.

 

TRZYMAJ SERCE PRZED ZŁAMANIEM
(Wojciech Szumowski) PL 2019, 47’

Troska o pamięć tych, którzy odeszli jest równie istotna, co troska o dobro tych, z którymi wciąż obcujemy. Historia masakry ludności w podkrakowskiej Bochni i niedawne prace dokumentujące ten fakt pokazują, że często przyjmując światową perspektywę, nie dostrzegamy dramatów w naszym sąsiedztwie. Film Wojciecha Szumowskiego nie jest o przeszłości, ale o współczesnych ludziach, którzy ratując pamięć ofiar, kształtują naszą współczesną wrażliwość i poczucie godności.

 

Wcześniej w ramach Ludzie, miejsca, wydarzenia - Małopolska jakiej nie znacie.


Bookmark and Share