kpb

KINOKLASYKA: POTOP REDIVIVUS - nowa odsłona Potopu Jerzego Hoffmana

KINOKLASYKA: POTOP REDIVIVUS
- nowa odsłona Potopu Jerzego Hoffmana


KINOKLASYKA: DELUGE REDIVIVUS
- new version of Polish classic film with English subtitles


sobota i niedziela (4 i 5 października 2014), godz. 11.30
Saturday & Sunday (October 4 & 5 2014) 11.30 a.m.W sobotę i niedzielę (4 i 5 października), o godz. 11.30, w Kinie Pod Baranami - w ramach cyklu KinoKlasyka - odbędą się pokazy nowej wersji filmu Jerzego Hoffmana, pod tytułem Potop Redivivus. Film prezentowany będzie z angielskimi napisami.

Pierwszy pokaz nowej wersji filmu - pt. Potop Redivivus - miał miejsce podczas otwarcia 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, w czterdziestolecie premiery Potopu.

Potop Redivivus to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał z chęci zaprezentowania współczesnej widowni Potopu w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie – bliskiej oczekiwaniom współczesnego widza. Pieczołowicie odrestaurowany film został na nowo zmontowany przez cenionego montażystę Marcina Kota Bastkowskiego, pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Pod opieką reżysera powstała krótsza, dynamiczna i nowoczesna wersja filmu.

Realizacja Potopu w 1974 roku to jedno z największych przedsięwzięć produkcyjnych w dziejach polskiej kinematografii. Dzieło Jerzego Hoffmana spotkało się wówczas z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony widowni (27 mln widzów) i zyskało entuzjastyczne recenzje. Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, zdobył też wiele nagród.Jerzy Hoffman położył w swym filmie szczególny akcent na wewnętrzną przemianę bohatera, Andrzeja Kmicica, który z awanturnika stał się wzorem patriotyzmu i odwagi. Nad scenariuszem reżyser współpracował z Adamem Kerstenem i Wojciechem Żukrowskim, a sceny historyczne konsultowane były z całym sztabem naukowców.

Mimo początkowych protestów przeciwko obsadzeniu w głównej roli Daniela Olbrychskiego, jego znakomita kreacja w filmie została doceniona na licznych festiwalach i po dziś dzień  wymieniana jest jako jedno z najlepszych wcieleń aktora. W obsadzie aktorskiej Potopu znalazło się ponadto grono wybitnych polskich aktorów, takich jak Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki czy Kazimierz Wichniarz.

KinoKlasyka to cykl najlepszych i najważniejszych polskich filmów prezentowanych po cyfrowej rekonstrukcji, w jakości pozwalającej na pełne oddanie zamysłu i wirtuozerii twórców.


Restored, re-edited version of The Deluge, the Oscar-nominated adaptation of the Henryk Sienkiewicz novel and one of the most popular Polish films ever directed.

The film will be shown with English subtitles.


BILETY | Tickets:
18 zł (normalny | regular)
14 zł (ulgowy | discount)
12 zł (senior | senior)


POTOP REDIVIVUS | POTOP REDIVIVUS
reż. Jerzy Hoffman, Polska 2014, 185’ (with English subtitles)

* wersja 1974 *
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku 1974 - Złote Lwy dla najlepszego filmu
Lubuskie Lato Filmowe 1975 - Złote Grono za najlepszą rolę męską i kobiecą
Złote Kaczki 1975 - nagroda dla najlepszego polskiego filmu oraz dla najlepszego aktora
Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny

* wersja 2014 *
Film otwarcia 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza.
Akcja filmu toczy się podczas najazdu szwedzkiego na Polskę, a jego głównym bohaterem jest awanturniczy chorąży Andrzej Kmicic, który zostaje okryty hańbą wskutek podpalenia wsi oraz kolaboracji ze środowiskami proszwedzkimi. W wyniku tych wydarzeń Kmicic zmienia nazwisko, pod którym próbuje naprawić swe krzywdy i dokonać zmian w swej osobowości.

1655. A bannaret of Orsha, Andrzej Kmicic, comes to Wodokty to introduce himself to the fiancée meant for him - Oleńka Billewiczówna. The young couple fall in love with each other at first sight. However, the proud and impulsive nature of Kmicic gets him into trouble. At the same time, Swedes invade the Polish-Lithuanian Commonwealth. In order to expiate his guilt and regain the heart of his beloved one, Kmicic decides to fully devote himself to battling against the enemy.

The film will be shown with English subtitles.
PARTNERZY
| Partners:

EKRANy
Polish Films in English w Kinie Pod Baranami
Cyfrowe Repozytorium Filmowe
KinoRP
Bookmark and Share

archiwum