kpb

Filmoterapia z SENSem: Najlepszy przyjaciel człowieka

FILMOTERAPIA Z SENSEM
Najlepszy przyjaciel człowieka (reż. Heddy Honigmann)
– pokaz filmu z dyskusją

wtorek, 17 grudnia 2019, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

 
17 grudnia zapraszamy do sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki na kolejny pokaz w ramach cyklu Filmoterapia z SENSEM. Na ekranie poruszający film dokumentalny Najlepszy przyjaciel człowieka przedstawiający portrety ludzi i ich psów-opiekunów. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem terapeutek Aldony Nowickiej i Aleksandry Kręgulec oraz Bony, psa-terapeuty.


Doświadczona duńska dokumentalistka Heddy Honigmann, przedstawia w filmie Najlepszy przyjaciel człowieka relacje sześciu osób i ich psów-opiekunów. Pokazując codzienność swoich bohaterów, wypełnioną miłością oraz wzajemną pomocą, stara się zrozumieć te niesamowite, międzygatunkowe relacje. W swoim filmie ucieka od banalności i tanich wzruszeń na rzecz pełnego prawdziwych emocji spojrzenia na niezwykłe czworonogi, wspierające ze wszystkich sił swoich właścicieli.


Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Filmoterapia z SENSEM, w którym znakomite dokumenty z festiwalu Millennium Docs Against Gravity stają się punktem wyjścia do wnikliwej dyskusji na temat fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie kwestii.

 
Dyskusję inspirowaną filmem poprowadzą Martyna Zimorska i Diana Sałacka. Gośćmi pokazu będą: dr inż. Aldona Nowicka, mgr Aleksandra Kręgulec oraz Bona – pies terapeuta.


dr inż. Aldona Nowicka – zootechnik, tyflopedagog, oligofrenopedagog, dogoterapeuta. Połączenie wykształcenia zootechnicznego z pedagogicznym, pozwoliło jej prowadzić zajęcia z dogoterapii. Wykorzystuje ją w pracy zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Prowadzi zajęcia indywidualne w domu pacjenta, w przedszkolach i szkołach specjalnych, szpitalach, hospicjach, a także dla osób dorosłych w DPS-ach. Współpracuje z uczelniami wyższymi, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami. Dogoterapia pozwala jej wykorzystać swoją wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej ze szczególnym naciskiem na oligofrenopedagogikę i tyflopedagogikę.


mgr Aleksandra Kręgulec – tyflopedagog, oligofrenopedagog, terapeuta widzenia (rehabilitant wzroku) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, ze szczególnym uwzględnieniem diagnozy funkcjonalnej widzenia uczniów, opracowywania wskazówek dla nauczycieli co do poziomu funkcjonowania wzrokowego danego ucznia oraz sposobów przystosowania otoczenia.


Bona – członek rodziny, partner w trakcie zajęć, pies terapeuta. Czekoladowa, rodowodowa suczka rasy labrador retriever. Pies o łagodnym charakterze, kochający ludzi, zwierzęta i pełną miskę.


Martyna Zimorska – psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie.


Diana Sałacka - filozof i politolog, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity koordynuje krakowską odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem.

 

BILETY:

21 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)


O FILMIE:

NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA | BUDDY
(Heddy Honigmann) NL 2018, 87’


Heddy Honigmann z uwagą i czułością śledzi relacje sześciu par ludzi i ich psów-opiekunów, wypełniając treścią banalne sformułowanie o „mądrości zwierząt”, próbując uchwycić specyfikę psich umiejętności, a także zgłębić niepowtarzalność tej niezwykłej międzygatunkowej relacji. Skupia naszą uwagę na czworonogach dłużej niż zwykliśmy to robić sami. Właśnie takie uważne spojrzenie jesteśmy im winni.

Kochają bezwarunkowo, natychmiast wybaczają, są najprawdziwszymi z przyjaciół, gotowymi zrobić wszystko, co sprawi nam przyjemność. Czyni to z psów – jak powiedział kiedyś Jonathan Carroll – mniejsze anioły. A przecież zwykliśmy mówić, że to „tylko” psy i traktować ich cechy jako śmieszne lub słodkie. Tymczasem prawdopodobnie żaden człowiek nie wstawałby na każde zawołanie w środku nocy, by tak jak kudłaty Kaiko przykryć swoją panią Ernę, cierpiącą na stwardnienie zanikowe boczne. Żaden z towarzyszy broni nie czuwałby tak wytrwale przy Trevorze, byłym weteranie wojennym, cierpiącym na syndrom stresu pourazowego, tak jak jego brązowy pudel Mister. I prawdopodobnie żadnemu z rówieśników kilkunastoletniego Zeba, chorującego na autyzm, nie wystarczyłoby cierpliwości na znoszenie jego wybuchów złości, tak jak ma ją pudlica Utah.

 


ZWIASTUN z angielskimi napisami:

Bookmark and Share

archiwum