kpb

Spotkanie Filozoficzne: Matthias i Maxime (przedpremierowo!)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE
Matthias i Maxime (reż. Xavier Dolan)
- pokaz przedpremierowy z dyskusją

wtorek, 4 lutego 2020, godz. 20.35
Kino Pod Baranami

 

 

 
We wtorek, 4 lutego zapraszamy na Spotkanie Filozoficzne w Kinie Pod Baranami. Na ekranie przedpremierowo najczulszy, najcieplejszy, bezwstydnie romantyczny nowy film Xaviera Dolana - Matthias i Maxime. Pokazowi towarzyszyć będzie dyskusja.

 

 
Matthias i Maxime zrobiony został z myślą o trzydziestolatkach, których krzepnąca tożsamość pozostawia coraz mniej miejsca na niespodzianki i nieprzewidziane zwroty uczuć. Opowiedziany w delikatnych pastelowych kolorach, błyskotliwych dialogach i piosenkach (między innymi Arcade Fire, Pet Shop Boys, Tom Odell, Florence+The Machine, Britney Spears) brzmiących jak wyznanie, którego nie ma się odwagi uczynić wprost.

 

 
Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
 
Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Spotkań Filozoficznych, będących okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

 
Premiera filmu: 21 lutego 2020

 


 
BILETY:
24 zł
(normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy)

 
 
O FILMIE:

 
MATTHIAS I MAXIME
| MATTHIAS I MAXIME
(Xavier Dolan) CA 2019, 119'


Maxime (Xavier Dolan zagrał we własnym filmie po raz pierwszy od 6 lat) właśnie wybiera się na dwa lata do Australii. Chce pozostawić za sobą nie tyle Kanadę, co pracę w barze, uczuciowe niespełnienie i nieustanne kłótnie z matką, którą musi się zajmować. Kilka ostatnich tygodni przed wyjazdem spędza z paczką starych przyjaciół: piją piwo, palą papierosy, grają w kalambury, obrażają się i godzą. Dla nieśmiałego Maxime’a, po którego twarzy, niczym łza, spływa czerwone znamię, kumple stanowią namiastkę kochającej i akceptującej rodziny. Jednym z najbliższych przyjaciół chłopaka jest Matthias (Gabriel D’Almeida Fritas), początkujący prawnik zmierzający wprost do kariery i ślubu. Sprecyzowane plany obu chłopaków pokrzyżuje jednak pewna impreza, podczas której zagrają w studenckim filmie, w scenie pocałunku. Spotkają się w niej, ubrane w almodovarowskie błękit i czerwień, tłumione latami uczucia i nieoczekiwanie odkryte pożądanie. Czy bohaterowie odważą się z nimi skonfrontować?

 

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum