kpb

Festiwal Pop-lit

Zapraszamy na pokazy filmowe, towarzyszące Festiwalowi Literatury Popularnej POPLIT.

W programie ciekawe filmowe adaptacje różnych gatunków..

PROGRAM PROJEKCJI:

1 czerwca (środa)

9.00     PINOKIO, reż. Steve Barron, Francja/Niemcy/Wielka Brytania 1996, 95’
13.00   KŁAMCZUCHA, reż. Anna Sokołowska, Polska 1981, 98’
15.00   TAJEMNICA STAREGO OGRODU, reż. Julian Dziedzina, Polska 1983, 90’
19.00   VANITY FAIR, reż. Mira Nair, Wielka Brytania/ USA 2004, 137’ – premiera!!!

2 czerwca (czwartek)

18.30       GODZINY, reż. Stephen Daldry, USA 2002, 114’
20.30       PIANISTKA, reż. Michael Haneke, Austria/Francja 2001, 130’

3 czerwca (piątek)

17.00   VANITY FAIR, reż. Mira Nair, Wielka Brytania/ USA 2004, 137’
21.00   SOLARIS, reż. Andriej Tarkowski, ZSRR 1972, 166’

4 czerwca (sobota)

11.30   KUBUŚ I HEFALUMPY, reż. Frank Nissen, USA 2005, 68’
15.00   KSIĘŻNICZKA MONONOKE, reż. Hayao Miyazaki, Japonia 1997, 127’
17.00   IMMORTAL – KOBIETA PUŁAPKA, reż. Enki Bilal, Francja 2004, 102’
20.30      NIGDY W ŻYCIU, reż. Ryszard Zatorski, Polska 2004, 109’

5 czerwca (niedziela)

11.30   KUBUŚ I HEFALUMPY, reż. Frank Nissen, USA 2005, 68’
17.00   DZIECKO ROSEMARY, reż. Roman Polański, USA 1968, 136’
19.00   GRA WSTĘPNA, reż. Takashi Miike, Japonia 2000, 119’ – przedpremiera!!!

Ceny biletów: 12 zł (normalny) | 10 zł (ulgowy)


 

OPISY FILMÓW:


DLA DZIECI I MŁODZIEŻY


PINOKIO | THE ADVENTURES OF PINOCCHIO

reż. Steve Barron, Francja/Niemcy/Wielka Brytania 1996, 95’
wyk.: Martin Landau, Udo Kier
Na podstawie powieści Carla Collodiego
Adaptacja klasycznej baśni dla dzieci, o wystruganym z drewna pajacyku, marzącym o tym, by stać się prawdziwym chłopcem. Zaczyna chodzić do szkoły, jednak szybko wpada w tarapaty, z których wykupuje go obłudny Lorenzini, właściciel lunaparku. Jednak Pinokio szybko orientuje się w niecnych planach Lorenziniego. Połączenie kina aktorskiego z ciekawą animacją. Dla dzieci i dorosłych!


KŁAMCZUCHA | KŁAMCZUCHA

reż. Anna Sokołowska, Polska 1981, 98’
wyk.: Małgorzata Wachecka, Grzegorz Matysik
Na podstawie powieści Małgorzaty Musierowicz
Szesnastoletnia Aniela Kowalik, marząca o karierze aktorki córka rybaka z Ustki, przyjeżdża do Poznania w ślad za swą wakacyjną miłością i zaczyna tam zupełnie nowe życie. Przedpołudniami jako uczennica liceum poligraficznego, po lekcjach jako wymyślona przez siebie postać Franciszka Wyrobek, pracująca w przebraniu w domu jej ukochanego. Adaptacja drugiej części kultowego cyklu „dla młodych panien” - „Jeżycjada”.


TAJEMNICA STAREGO OGRODU | TAJEMNICA STAREGO OGRODU

reż. Julian Dziedzina, Polska 1983, 90’
wyk.: Zofia Merle, Stefan Friedmann, Wiesław Gołas
Na podstawie powieści Edmunda Niziurskiego pt.: „Awantura w Niekłaju”
W małym mieście Niekłaju grupka chłopców nudzi się na nowym, zaasfaltowanym osiedlu. Jedyny zielony teren w okolicy objęła w posiadanie banda chłopaków z sąsiedztwa „Piraci”. W wyniku pewnej kradzieży, dochodzi jednak do konfrontacji dwóch grup, zaczynają się pasjonujące podchody i zabawa w poszukiwaczy skarbów i detektywów. Znakomite role „dorosłych” aktorów rozbawią nie tylko młodą widownię.


KUBUŚ I HEFALUMPY | POOH’S HEFFALUMP MOVIE

reż. Frank Nissen, USA 2005, 68’
animacja/dubbing
inspirowany powieścią A.A. Milnego „Kubuś Puchatek“
Coś nieznanego nawiedza Stuwiekowy Las. Kubuś, Królik, Tygrys, Sowa oraz Prosiaczek boją się, że ich ukochany las może być w niebezpieczeństwie. Myślą, że tajemnicze Hefalumpy chcą ich podbić. Prowadzeni przez Królika, zaczajają się koło Kotliny Hefalumpów, aby wypłoszyć bestie. W trakcie wędrówki przyjaciele odkrywają, że tajemniczy intruz jest całkiem sympatycznym, młodym Hefalumpem o imieniu Lumpek. Ciepłe kino dla caej rodziny.

PREMIERA

VANITY FAIR | VANITY FAIR
reż. Mira Nair, Wielka Brytania/ USA 2004, 137’
wyk.: Reese Witherspoon, Jonathan Rhys Meyers, Bob Hoskins, Gabriel Byrne
Na podstawie powieści Williama Makepeace’a Thackeraya „Targowisko Próżności” – premiera kinowa!!!
Ironiczne i pełne humoru spojrzenie na angielskie społeczeństwo u schyłku wojen napoleońskich. Historia skupia się na losach Rebeki Sharp - sprytnej, ambitnej, pozbawionej skrupułów córki podrzędnego malarza i francuskiej tancerki, oraz Amelii Sedley - ujmującej, naiwnej i niezbyt bystrej córki londyńskiego maklera giełdowego, które zrobią wszystko, aby dostać się do największych elit towarzyskich. Najnowszy film twórczyni „Monsunowego wesela”, Miry Nair

EUROPEJKI

GODZINY | THE HOURS
reż. Stephen Daldry, USA 2002, 114’
wyk.: Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep, Miranda Richardson, Ed Harris
Na podstawie powieści Michaela Cunninghama
Londyn, rok 1923, ogarnięta manią samobójczą Virginia Woolf pisze „Panią Dalloway”. Los Angeles, 1946 roku, Laura prowadzi dom, ale czuje się w nim zupełnie nie na miejscu, schronienie odnajduje w twórczości Virginii. Nowy Jork, lata 90. XX wieku, Clarissa, wydawca książek, szykuje się do przyjęcia.. Trzy epoki, trzy historie, trzy kobiety – i tajemnica, które je łączy. Znakomicie zagrany, pięknie sfilmowany, wielokrotnie nagradzany film brytyjskiego reżysera.

PIANISTKA | LA PIANISTE
reż. Michael Haneke, Austria/Francja 2001, 130’
wyk.: Isabelle Huppert, Benoit Magimel, Annie Girardot
Na podstawie powieści Elfriede Jelinek
Erika Kohout to czterdziestoletnia nauczycielka w konserwatorium muzycznym w Wiedniu, uważana jest za zimną i oschłą osobę. Wciąż mieszka ze swoją chorobliwie zaborczą matką, śpią nawet razem w wielkim, małżeńskim łóżku. Uczuciowe potrzeby Erika zaspokaja w kinach porno i seksshopach.. Któregoś dnia, jeden ze studentów postanawia ją uwieść.. Wstrząsająca adaptacja nagrodzonej w zeszym roku literacką Nagrodą Nobla pisarki, nakręcona przez kontrowersyjnego twórcę „Funny Games”.

KLASYKA SCIENCE-FICTION


SOLARIS | SOLJARIS
reż. Andriej Tarkowski, ZSRR 1972, 166’
wyk.: Donatas Banionis, Natalja Bondarczuk, Juri Jarwet, Wladislaw Dworzetski
Na podstawie powieści Stanisława Lema
Kelvin, specjalista od psychologii kosmonautów, otrzymuje polecenie udania się na stację kosmiczną, krążącą po orbicie planety Solaris. Ma zbadać, co stało się ze znajdującą się tam grupką uczonych. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że planeta posiada niezwykła właściwość: odtwarza i materializuje obrazy, które ludzie ukrywają na dnie świadomości. Znakomita adaptacja autorstwa twórcy „Stalkera” i „Andrieja Rublowa”.

KOMIKS NA EKRANIE

KSIĘŻNICZKA MONONOKE | PRINCESS MONONOKE

reż. Hayao Miyazaki, Japonia 1997, 127’
Japońska sztuka anime
Arcydzieło japońskiej animacji dla starszych widzów; pełne japońskiej mitologii i głęboko przesycone tradycją i historią.. W osadzie plemienia Emishi pojawia się demon "tatari gami". W obronie zagrożonej wioski staje młody Ashitaka. Niestety, rany chłopca odniesione podczas walki okazują się być przeklęte. Naznaczony piętnem śmierci Ashitaka, szuka bóstwa dzikich zwierząt, które jako jedyne jest w stanie oczyścić go z klątwy. Pomoże mu w tym samotna, żyjąca wśród mitycznych istot dziewczyna, Monoke.

IMMORTAL – KOBIETA PUŁAPKA | IMMORTEL. AD VITAM
reż. Enki Bilal, Francja 2004, 102’
wyk.: Thomas Kretschmann, Charlotte Rampling, Jean-Louis Trintignant
Na podstawie komiksu Enki Bilala „Trylogia Nikopola”
Ciekawy eksperyment formalny; połączenie zdjęć na taśmie filmowej z obrazami grafiki komputerowej.. Początek XIII w. Horus, bóg o głowie sokoła, został skazany na śmierć przez swoich towarzyszy. Jedynym ratunkiem dla niego i drogą do nieśmiertelności jest odnalezienie i uwiedzenie Jill Bioskop, kobiety o niebieskich włosach, płaczącej niebieskimi łzami. Ma siedem dni na to, by przemierzyć pół wszechświata i poszukać jej w trójpoziomowym Nowym Jorku. Do tego potrzebne mu jednak ludzkie ciało..


„BABSKIE” KINO

NIGDY W ŻYCIU | NIGDY W ŻYCIU
reż. Ryszard Zatorski, Polska 2004, 109’
wyk.: Danuta Stenka, Jan Frycz, Artur Żmijewski, Joanna Brodzik
Na podstawie powieści Katarzyny Grocholi
Judyta, matka nastoletniej Tosi, pracuje w piśmie kobiecym, gdzie prowadzi dział porad dla czytelniczek. Porzucona przez męża musi rozpocząż nowe życie: buduje dom i przenosi się na wieś, zdobywa nowych przyjaciół. Niespodziewanie odnosi sukces jako reporterka. A przede wszystkim zakochuje się... Sprawna adaptacja bestselleru Katarzyny Grocholi. Jeden z największych polskich sukcesów frekwencyjnych ostatnich lat.


STRACHY NA LACHY

DZIECKO ROSEMARY | ROSEMARY’S BABY
reż. Roman Polański, USA 1968, 136’
wyk.: Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon
Na podstawie powieści Iry Levina
Nowy Jork , rok 1965. Aktor Guy Woodhouse i jego żona Rosemary wynajmują mieszkanie w starej kamienicy i poznają nowych, z pozoru bardzo sympatycznych sąsiadów. Wkrótce Rosemary stwierdza, że jest w ciąży i jest głęboko przekonana o tym, że zapłodnił ją diabeł. Jednocześnie, wszyscy z jej otoczenia zaczynają się bardzo dziwnie zachowywać. Jeden z najlepszych horrorów w historii światowego kina, w sprawnej reżyserii Romana Polańskiego i z niezwykłą rolą znanej z filmów Woody Allena, Mii Farrow.

GRA WSTĘPNA | THE AUDITION | ÔDISHON
reż. Takashi Miike, Japonia 2000, 119’
wyk.: Ryo Ishibashi, Eihi Shiina, Tetsu Sawaki
Na podstawie powieści Ryu Murakami
Nowe dzieło Takashiego Miike, twórcy takich filmów jak „Ichi The Killer” oraz „Dead or Alive”. Historia wdowca Ayomy, który organizuje casting, by znaleźć sobie nową żonę zaczyna się jak całkiem niewinny film obyczajowy. Z czasem jednak opowieść przeradza się w szokujący horror, którego finał uczynił z Audition sensację filmowych festiwali. Ayoma nie zna bowiem mrocznej przeszłości swojej wybranki, Yamazaki. Jest już jednak za późno..

Organizatorem Festiwalu POPLIT jest Instytut Książki

Bookmark and Share

archiwum