kpb

hEduOferta

POKAZY “NA ŻYCZENIE” - seanse tradycyjne, w salach kinowych


Zapraszamy grupy zorganizowane do organizacji specjalnych pokazów w indywidualnie ustalonych terminach.
 


BILETY: ok. 15 zł*
*Ostateczna cena biletu zależy od wybranego filmu oraz liczebności grupy.


Lista filmów posiadających wyjątkowe walory edukacyjne, znajduje się poniżej.
 

Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z młodzieżą film, którego nie ma na liście - zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.
 

Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o prelekcję i dyskusję, prowadzoną przez filmoznawcę.
 


Pokazy odbywają się z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. W salach kinowych dostępna jest tylko część miejsc, dzięki czemu widzowie zachowują wymagany dystans. Podczas pobytu w kinie należy zasłaniać usta oraz nos i zachowywać dystans. Na terenie kina rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk, a sale są wietrzone i dezynfekowane między seansami.
 

 
POKAZY “NA ŻYCZENIE” online za pośrednictwem platformy
e-kinopodbaranami.pl
 

Zapraszamy grupy zorganizowane do oglądania filmów za pośrednictwem platformy e-kinopodbaranami.
 

Lista filmów dostępnych na platformie e-kinopodbaranami.pl i posiadających wyjątkowe walory edukacyjne znajduje się TUTAJ.
 

Jeśli chcieliby Państwo obejrzeć z młodzieżą film, którego nie ma liście - zachęcamy do kontaktu. Sprawdzimy jego dostępność.
 


BILETY: 12 zł
(Cena za dostęp do filmu dla jednej osoby)
 


Za dodatkową opłatą istnieje możliwość uzupełnienia pokazu o filmoznawcze wprowadzenie i omówienie. Ich forma zostanie ustalona indywidualnie.
 

Filmoznawcze wprowadzenie i omówienie mogą zostać udostępnione grupie za pośrednictwem platformy e-kinopodbaranami w formie dodatkowego materiału filmowego. Istnieje także możliwość zorganizowania internetowego spotkania z filmoznawcą na żywo na platformie Zoom.
 

By zamówić pokaz, prosimy o wypełnienie formularza.
 

Dodatkowe informacje:
Wojciech Drąg
wojtek@kinopodbaranami.pl
509 082 149
(w godzinach 9.00-18.00)----------------------------------------- 

WIKI I JEJ SEKRET | MYSTÈRE
(Denis Imbert) FR 2021, 87'
Film polecany dla uczniów klas 1-6 szkół podstawowych.

Pełna czułości opowieść dla całej rodziny o dziewczynce, która wychowuje wilcze szczenię, oraz o wrażliwości na naturę, która – choć dzika – jest zarazem krucha.


Ośmioletnia Wiki, wraz z tatą, przeprowadza się do małego miasteczka w górach. Choć nowe miejsce jest pełne uroku, Wiki tęskni za dawnym, miejskim życiem. Pewnego dnia dziewczynka dostaje od sąsiada niezwykły prezent – małego, cudownego szczeniaka. W tajemnicy przed tatą zabiera go do domu. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni z wyjątkowym zwierzęciem.


‍ZWIASTUN:


Wiki i jej sekret to pełna czułości opowieść dla całej rodziny, skłaniająca do refleksji na temat relacji pomiędzy ludźmi a zwierzętami. Ekologiczne przesłanie filmu przekonuje do zmiany spojrzenia na wilki – tradycyjnie postrzegane wyłącznie przez pryzmat zagrożenia i strachu.


Zdaniem reżysera filmu, Denisa Imberta: Wizerunek wilka, wbrew działaniom oszczerców, zmienia się w mentalności ludzi, również tych żyjących na wsi. We współczesnych baśniach wilk nie odgrywa roli bestii czy żądnego krwi demona pożerającego dzieci… takiego, jakiego znamy z opowieści o Trzech Świnkach czy o Czerwonym Kapturku. Powinniśmy zrozumieć, że nadszedł czas na „dyplomatyczne współistnienie” (o którym mówi Baptiste Morizot – pisarz i filozof, wykładowca na Uniwersytecie Aix-Marseille) z wilkami i na odrzucenie zasady „dominacji udomowienia”.


Film dostępny od 17 stycznia 2022.
Film prezentowany w polskiej wersji językowej (dubbing PL).

 

 

ODKUPIENIE | MASS
(Fran Kranz) US 2021, 110'
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Poruszający dramat ukazującego niezwykłą siłę rozmowy i osobistego spotkania.


W parafialnej świetlicy dwie pary siadają do stołu. Czeka ich rozmowa. Początkowo nieśmiali, z czasem otwierają się coraz bardziej, dzieląc się głęboko skrywanymi uczuciami.

 
Jaki jest powód tego spotkania? Debiutujący jako reżyser aktor Fran Kranz odsłania karty powoli, umiejętnie dawkując widzom informacje i narastające emocje. W tym niełatwym zadaniu wspierają go występujący na ekranie aktorzy: Jason Isaacs (Śmierć Stalina, seria Harry Potter), Martha Plimpton (Twój na zawsze, Dorastająca nadzieja), Reed Birney (House of Cards) i Ann Dowd (Opowieści podręcznej).


ZWIASTUN FILMU:


Odkupienie to przejmujący dramat o ludziach, którzy doświadczyli wielkiej tragedii. Ich wspólne spotkanie jest okazją do konfrontacji, która być może doprowadzi do tytułowego odkupienia. Reżyser Fran Kranz pokazuje widzom jak wielką siłę może mieć zwykła rozmowa – chwilami może niezręczna i zachowawcza, lecz pozwalająca na dostrzeżenie w rozmówcy człowieka o podobnych obawach, smutkach i lękach. Odkupienie to głęboko humanistyczny film, mogący stać się punktem wyjścia do rozmowy o traumie, procesach terapeutycznych i przebaczeniu.

 

 

TRUFLARZE | THE TRUFFLE HUNTERS
(Michael Dweck, Gregory Kershaw) IT/GR/US 2020, 84'
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Nieszablonowy dokument będący czarującą impresją na temat życia tytułowych zbieraczy trufli, mieszkających wśród malowniczych krajobrazów włoskiego Piemontu.


Carlo, Enrico, Piero i Sergio mieszkają nieopodal Mediolanu, gdzie od lat razem ze swoimi ukochanymi psami szukają rzadkich i drogich trufli Alba. Ten niezwykły rarytas jest przedmiotem pożądania ludzi na całym świecie, którzy gotowi są zapłacić za niego niemal każdą cenę. Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach nie wszystko jest na sprzedaż. Dla grupy uroczych włoskich staruszków trufle to nie żyła złota, a przepis na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo na szlakach piemonckich lasów.


Truflarze to magiczny i pełen ciepła film o ludziach, którzy znaleźli swój przepis na szczęście. Ten wyjątkowy dokument, wyprodukowany przez Lucę Guadagnino - reżysera Tamtych dni, tamtych nocy, zachwyca widzów i krytyków na całym świecie.


‍ZWIASTUN FILMU:


Truflarze to malarska opowieść o świecie, który przemija oraz o ludziach poszukujących szczęścia w harmonii z naturą. Życie tytułowych bohaterów jest skontrastowane z kapitalistycznym światem, przeliczającym wszystko na pieniądze. Truflarze to także intrygujący nietypową formą portret wyjątkowej relacji człowieka ze zwierzęciem.

 

 

POWRÓT DO TAMTYCH DNI | POWRÓT DO TAMTYCH DNI
(Konrad Aksinowicz) Pl 2021, 104'
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zainspirowana wspomnieniami reżysera opowieść o uzależnieniu rodzica oraz wpływach nałogu na najbliższe otoczenie. Wiarygodny portret dzieciństwa, w którym nie brak radości i smutków.


Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Czternastoletni Tomek mieszka wraz z matką na jednym z wrocławskich osiedli. Podobnie jak wielu rówieśników wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Jednak pewnego dnia rodzic nieoczekiwanie staje w drzwiach mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo. Wszystko przez nałóg ojca, którego ten nie potrafi kontrolować.


Powrót do tamtych dni to nominowana do Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni poruszająca historia o rodzinie i dorastaniu. W obsadzie filmu wystąpili m.in.: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar.


ZWIASTUN:

Powrót do tamtych dni to film uświadamiający i głęboko terapeutyczny, którego wspólny seans może stać się punktem wyjścia do wartościowych dyskusji w ramach lekcji języka polskiego i godzin wychowawczych.


Reżyser o filmie: Myślę, że ten film będzie ważny dla osób, które przeżyły podobne doświadczenia jak ja. To dobry moment, by im pokazać, że nie są w tym sami. Z kolei tym, którzy mieszkają z osobami DDA, a nie potrafiły rozpoznać pewnych zachowań, może udzieli on odpowiedzi na kilka pytań. Chciałbym, żeby osoby współuzależnione zdały sobie sprawę, że mogą coś zmienić, powiedzieć stop, a nawet odejść. Alkoholik, z uwagi na chorobę, często nie może nic zrobić, ale inni już tak. Myślę, że Powrót do tamtych dni może być początkiem terapii dla osób, które w ogóle boją się tego słowa.


Dystrybutor filmu, we współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przygotował zestaw materiałów dydaktycznych, które dostępne są na stronie: https://tinyurl.com/2fwf4vy9

 


KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA | KING RICHARD
(Reinaldo Marcus Green) US 2021, 144'
Film polecany dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.


Energetyzujący, fabularny film sportowy przedstawiający początki kariery najsłynniejszych tenisistek wszech czasów: Venus i Sereny Williams.


Richard, dopingowany jasną wizją przyszłości córek i stosujący niekonwencjonalne metody, ma plan, który przeniesie Venus i Serenę Williams z ulic Compton w Kalifornii na najważniejsze korty świata i uczyni je legendami oraz ikonami sportu.

Film King Richard: Zwycięska rodzina opowiada o życiu Richarda Williamsa, niezważającego na żadne przeszkody człowieka, który odegrał kluczową rolę w wychowaniu dwóch najbardziej utalentowanych sportsmenek wszech czasów. W rolę tytułowego bohatera wciela się dwukrotnie nominowany do Oscara Will Smith (Ali, W pogoni za szczęściem, Bad Boys for Life). Reżyserem filmu jest Reinaldo Marcus Green (Monsters and Men).

ZWIASTUN:


King Richard: Zwycięska rodzina to oparty na faktach, pełen emocji film sportowy podkreślający znaczenie ambicji oraz rodzinnego wsparcia. Film Reinaldo Marcus Greena w intrygujący sposób zarysowuje temat różnic społecznych oraz stereotypów, z jakimi musiały zmagać się najsłynniejsze tenisistki wszech czasów. King Richard: Zwycięska rodzina to przejmujący portret początków kariery Venus i Sereny Williams, które odmieniły na zawsze oblicze współczesnego tenisa.

Film dostępny od 3 grudnia.GWIAZDKA KLARY MUU | JUL PÅ KUTOPPEN
(Will Ashurs) NO 2020, 66'
Film polecany dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.


Pełna uroku i muzycznych hitów opowieść o magii świąt i rodzinnym cieple, dzięki którym nawet wywrócona do góry nogami choinka wydaje się najpiękniejsza.

Druga część przygód Klary, młodej krówki mieszkającej w mieście oraz jej przyjaciół z Krowiego Wzgórza.
 
Tato Klary wcale nie jest gotowy do świętowania. Przed domem brakuje choinki, a bombki i lampki kurzą się w kartonach. Do tego pech sprawia, że zostaje on pilnie wezwany do odśnieżania domu sąsiadki, a odcięta droga przejazdowa uniemożliwia powrót. Co robić, gdy do Gwiazdki zostało coraz mniej czasu? Gotowa na wszystko Klara postanawia wezwać na pomoc świątecznego gnoma. Legenda głosi, że wystarczy miska domowej owsianki, by przekonać go do pracy. Niespodziewanie cała sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli i niewiele brakuje, by nadchodzące Święta legły w gruzach! Czy bohaterom uda się poskromić serię niepowodzeń i łakomego gnoma?

ZWIASTUN:


Rozśpiewana i pełna pozytywnych emocji Gwiazdka Klary Muu to film uczący małych widzów radzenia sobie z niepowodzeniami, pokazujący, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z założonym planem. Ponadto film Gwiazdka Klary Muu przypomina, że budowanie świątecznej scenografii jest wyrazem zaangażowania w łączące nas relacje lub relacje, które dopiero chcielibyśmy zbudować.

Film prezentowany z polskim dubbingiem.NASZE MAGICZNE ENCANTO | ENCANTO
(Jared Bush, Byron Howard) US 2021, 99’
Film polecany dla uczniów klas I-VI szkoły podstawowej.
Nasze magiczne Encanto

Najnowsza animacja Disneya rozgrywająca się w pewnym magicznym kolumbijskim domostwie. Widowiskowa i rozśpiewana opowieść o akceptacji samego siebie i relacjach z najbliższymi.

Nasze magiczne Encanto, nowy film wytwórni Walt Disney Animation Studios, opowiada o niezwykłej rodzinie Madrigalów mieszkającej daleko w górach Kolumbii i o jej magicznym domu w tętniącym życiem, cudownym miasteczku Encanto. Magia spowijająca tę okolicę obdarzyła wszystkie dzieci nadprzyrodzonymi darami, od nadludzkiej siły po zdolność leczenia chorób. Wszystkie, poza Mirabel. Mimo to, gdy okazuje się, że czarodziejskim mocom Encanto zagraża niebezpieczeństwo, Mirabel dochodzi do wniosku, że właśnie ona, jedyne zwyczajne dziecko, jest ostatnią nadzieją swej nadzwyczajnej rodziny.

ZWIASTUN:Oryginalne piosenki do filmu napisał zdobywca nagród Emmy, Grammy oraz Tony Lin-Manuel Miranda (Hamilton, Vaiana). Reżyserami filmu są Byron Howard (Zwierzogród, Zaplątani), Jared Bush (drugi reżyser Zwierzogrodu) oraz Charise Castro Smith (scenarzystka The Death of Eva Sofia Valdez).

Film dostępny od 10 grudnia.SZYBCY I ŚNIEŻNI | THE RACETIME
(Benoît Godbout, Jean-François Pouliot) CA 2018, 89'
Film polecany dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.


Pełna śniegu historia o tym, czym jest gra fair play, o sile drużyny i przebaczaniu.

Wyścig saneczkowy we wsi. Sanie zaprojektowane przez Frankiego rozpadają się tuż przed przekroczeniem mety. Frankie nie akceptuje przegranej i domaga się rewanżu. Udowadnia, że jego przeciwnik Zac oszukiwał. Rewanż będzie możliwy pod warunkiem, że Frankie wraz z przyjaciółmi zbuduje nowy tor wyścigowy. Frankie wraz z przyjaciółmi przyjmuje wyzwanie. Obie drużyny przygotowują się do wyścigu. Zac, wiedząc, że ma do czynienia z wyjątkowym przeciwnikiem, nie ma skrupułów i za wszelką cenę dąży do zwycięstwa.

ZWIASTUN:Zrealizowana z werwą i dbałością o szczegóły kanadyjska animacja Szybcy i śnieżni stwarza okazję do omówienia z uczniami tematu gry fair play, zalet płynących z kooperacji oraz potrzeby przebaczania. Film podkreśla również ogromne znaczenie przyjaźni i dobrych relacji z innymi.

Film prezentowany jest w wersji z polskim dubbingiem.WILK, LEW I JA | LE LOUP ET LE LION
(Gilles de Maistre) FR/CA 2021, 99'
Film polecany dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.
"Wilk, lew i ja": premiera, kino, nowy film twórców hitu "Mia i biały lew"
Pełna ciepła, przygód i wzruszeń opowieść o wielkiej przyjaźni między lwiątkiem, wilczkiem i ich opiekunką w otoczeniu tętniącej pięknem przyrody Kanady.

Alma postanawia wrócić do krainy swojego dzieciństwa – jest to otoczony pięknym lasem stary dom położony na malowniczej wyspie pośrodku jeziora w dzikich ostępach Kanady. Kiedy była mała, wychowywała się tu ze swoim dziadkiem, który uczył ją o przyrodzie i życiu w zgodzie z naturą. Wkrótce dziewczyna natrafia na dwójkę niezwykłych nieznajomych – małego wilczka i urocze lwiątko. Pierwszy ze zwierzaków to szczeniak zaprzyjaźnionej z dziadkiem Almy wilczycy, a drugi to cudem uratowane z katastrofy lotniczej zwierzątko przeznaczone na cyrkową arenę. Stworzenia stają się nierozłączne i zachowują jak rodzeństwo.

Film Wilk, lew i ja został stworzony przez wyjątkowe filmowe małżeństwo – reżysera Gilles de Maistre oraz scenarzystkę Prune de Maistre, którzy specjalizują się w inspirujących historiach o naturze, zwierzętach i niesamowitej więzi, jaką można z nimi nawiązać. W rolach głównych wystąpili m.in.: znany z Zielonej mili i Chaty Graham Greene oraz gwiazda produkcji Smerfy 2 Mylène Dinh-Robic.

ZWIASTUN:


Wilk, lew i ja to film o nadzwyczajnej więzi między ludźmi i zwierzętami, potwierdzający, że prawdziwa przyjaźń oraz wytrwałość w dążeniu do celu dają możliwość przezwyciężenia największych trudności. Odpowiednia adaptacja filmu w pracy dydaktyczno-wychowawczej sprzyjać będzie wprowadzeniu dzieci w świat uniwersalnych wartości i kształtowaniu społecznie pożądanych postaw.

Do filmu przygotowano materiały edukacyjne dostępne TUTAJ.POUFNE LEKCJE PERSKIEGO | PERSISCHSTUNDEN
(Vadim Perelman) RU/DE/BY 2020, 127'
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, wykraczająca poza zwyczajowe schematy przedstawiania II wojny światowej.


Poufne lekcje perskiego to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie. Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może wiele kosztować…


ZWIASTUN:

Film Vadima Perelmana to świetnie zrealizowana, niebanalna opowieść, o tym, jak zbieg okoliczności i fanaberia ratują życie. Ciekawie przedstawiona relacja Niemiec - Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, a wręcz przeciwnie buduje nowy rodzaj napięcia.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest na stronie: TUTAJ


Film dostępny od 29 października 2021.

 

 

GAGARINE | GAGARINE
(Fanny Liatard, Jérémy Trouilh) FR 2020, 97’
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Pełen energii i wrażliwości debiut, rozgrywający się wśród mieszkańców Cité Gagarine – monumentalnego podparyskiego osiedla, nazwanego na cześć słynnego kosmonauty.


16-letni Youri spędził całe życie w Gagarine Towers - rozległym, paryskim kompleksie mieszkaniowym, będącym architektoniczną pozostałością po dawnej fascynacji komunizmem. Kiedy plany rozbiórki bloku i eksmisji jego społeczności stają się rzeczywistością, chłopak postanawia stawić temu opór. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, Dianą i Houssamem, rozpoczyna misję uratowania Gagarine – ich cennego, pełnego wspólnych przeżyć azylu – przekształcając go we własny „statek kosmiczny”…


ZWIASTUN:


Gagarine to czuły film, który za pomocą ciepłych, delikatnych kolorów fantastycznie wydobywa magię z codzienności, a jednocześnie oddaje siłę charakteru bohatera. To niezwykła historia nastolatka, który z całych sił angażuje się w dalsze losy swojej społeczności i stara się ocalić ją przed zniszczeniem. Gagarine to porównywany z oscarowymi Nędznikami film o walce o to co dla nas ważne, wolności bycia sobą i nie rezygnowaniu z marzeń.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest: TUTAJ

 

 

OBŁOKI ŚMIERCI – BOLIMÓW 1915 | OBŁOKI ŚMIERCI – BOLIMÓW 1915
(Ireneusz Skruczaj) PL 2020, 65’
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Niezależny film dokumentalny skupiający się na pierwszowojennej bitwie pod Bolimowem, gdzie po raz pierwszy w historii doszło do masowych ataków przy użyciu broni chemicznej.
 

Obłoki Śmierci - Bolimów 1915 to pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I Wojny Światowej, w samym sercu współczesnej Polski - pod Bolimowem.
 

W latach 1914-1915 w bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocartsw – Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier. Przebieg przedstawionych w filmie wydarzeń jako pierwszy opisał w latach 60. Francuz André Malraux, w powieści Łazarz (uznanej przez ówczesne polskie władze za fikcję).
 

ZWIASTUN:

 

Film Obłoki Śmierci - Bolimów 1915 nie jest kolejnym, suchym dokumentem historycznym. Twórca oparł przekaz dzieła na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum relacjonowanych wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest: TUTAJ.


Film dostępny od 5 listopada 2021.

 

 

NAJMRO. KOCHA, KRADNIE, SZANUJE | NAJMRO. KOCHA, KRADNIE, SZANUJE
(Mateusz Rakowicz) PL 2021, 96’
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Błyskotliwa polska komedia kryminalna inspirowana życiem najsłynniejszego polskiego przestępcy lat 80., a zarazem energetyzujące wprowadzenie w kulturę i historię PRL.


Komedia sensacyjna Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, została luźno oparta na prawdziwych losach Zdzisława Najmrodzkiego - najsłynniejszego przestępcy PRL, który 29 razy wymykał się organom ścigania. Tytułowy bohater - grany przez Dawida Ogrodnika - wraz ze swoją ferajną napada na Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare lub zakazane. Nade wszystko kocha wolność i dobrą zabawę, jednak pewnego dnia na jego drodze pojawia się fascynująca kobieta - a wraz z nią szansa na zupełnie nowe życie.


Dawidowi Ogrodnikowi na ekranie partnerują Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Olga Bołądź oraz debiutująca na wielkim ekranie Masza Wągrocka, znana z serialu Król.


ZWIASTUN:


Film Najmro. Kocha, kradnie, szanuje bazuje na nostalgii za latami 80. Jest nieoczywistą propozycją filmową dla młodzieży, jednak pozwala dostrzec wagę wartości, którymi kierujemy się w życiu. Namawia do oceny ludzkich postaw i działań oraz dokonania wyboru właściwej drogi, do opowiedzenia się za jedną ze stron. Film oprócz walorów z zakresu edukacji historycznej (czasy PRL w nowoczesnym ujęciu) skłania także do dyskusji o funkcjonowaniu w społeczeństwie. Ukazuje złożoność ludzkiego życia – jaki wpływ mają na nas przypadkowo spotkani ludzie oraz jak sytuacja polityczna, w której żyjemy, determinuje nasze decyzje.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest na stronie: TUTAJ


 

GUNDA | GUNDA
(Wiktor Kossakowski) NO/US/GB 2020, 93'
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Niezwykły autorski dokument, ukazujący magiczną codzienność zwierząt mieszkających na farmie. Intymne i czułe spotkanie z istotami, które żyją obok nas.


Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, by sięgnąć do pełnego mleka sutka; przepychanki przy śniadaniu i radosne taplaniny w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i my przyjmujemy perspektywę prosiaków i ich mamy, a z czasem także krów i kur, które Kossakowski również filmuje. Jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu, wąchająca liście młodej brzozy krowa – każda z pokazanych tu istot ma swój charakter i temperament; swoją fascynującą historię.


Przepięknie sfilmowana, czarno-biała Gunda tylko pozornie obywa się bez dialogów. Tak naprawdę przez cały czas słyszymy chrumkanie i piski, piania i świergoty, bzyczenie i posapywania. Cały świat ze sobą nieustannie rozmawia, a unikalne dzieło Kossakowskiego pozwala nam to usłyszeć.


ZWIASTUN:

 
Gunda to więcej niż film. To intymne spotkanie z istotami, które żyją obok nas. To także wyraz solidarności ze zwierzętami, świadectwo troski, prośba o wybaczenie i dyskretny apel do widzowskiej wrażliwości.

 

 

ANIMAL | ANIMAL
(Cyril Dion) FR 2021, 120'
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Wyjątkowa opowieść dla wszystkich, którzy troszczą się o przyszłość naszej planety.


Bella Lack i Vipulan Puvaneswaran – dwoje nastolatków oddanych sprawie ochrony zwierząt – zabierają widza w podróż po całym świecie, aby zrozumieć, dlaczego zwierzęta giną i co można zrobić by odwrócić tę przerażającą tendencję. W czasie swojej wyprawy spotykają m.in. Jane Goodall – wybitną prymatolog, znaną na całym świecie ze swoich przełomowych badań nad szympansami.


ZWIASTUN:

 

Animal to dokument opowiadający o masowym wymieraniu istot żywych. Film stara się wstrząsnąć widzami poprzez zaproszenie ich do dzikiego świata zwierząt, tak bardzo różnego od coraz bardziej zamkniętych miejskich środowisk. Mimo niepokojącego tematu, dokument Cyrila Diona jest pełen nadziei na zbudowanie lepszego, mniej brutalnego świata, bardziej sprawiedliwego dla wszystkich istot.


UWAGA! W filmie pojawiają się drastyczne sceny, przedstawiające polowania na różne gatunki zwierząt morskich i lądowych oraz warunki życia zwierząt w hodowlach przemysłowych. Film Animal zalecany jest dla młodzieży dojrzałej, o wysokiej świadomości ekologicznej, gotowej do dyskusji na trudne tematy.


Premiera filmu przewidziana jest na styczeń 2021,
jednak już teraz oferujemy film na pokazy przedpremierowe
z okazji przypadającego 25 listopada Dnia bez Futra.

 

 

JESTEM GRETA | I AM GRETA
(Nathan Grossman) SE 2020, 97'
Film polecany dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Porywający dokument o Grecie Thunberg, nastoletniej aktywistce działającej w obronie klimatu, w którym wykorzystano nieznane dotąd materiały opisujące jej drogę.


W 2018r. Greta Thunberg, piętnastoletnia szwedzka aktywistka, zorganizowała strajk szkolny przed budynkiem parlamentu w Sztokholmie. Z początku brała w nim udział sama, wydając ulotki i odpowiadając na pytania przechodniów. Stopniowo ludzie zaczęli do niej dołączać, a po kilku miesiącach wydarzenie stało się już ogólnokrajowym ruchem.


Dokument Jestem Greta w reżyserii Nathana Grossmana, to intymny i inspirujący dokument, opisujący drogę bohaterki od pierwszych strajków do międzynarodowego rozgłosu. Dzieło, utrzymane w stylu cinéma vérité, pokazuje spotkania Grety z głowami państw, słynne wystąpienia i organizowane na skalę globalną protesty. Ujawnia także zwykłe momenty z życia bohaterki, z dala od kamer i błysków fleszy – radość z rodzinnych chwil, pisanie płomiennych przemówień, a także codzienny stres związany z ciągłymi podróżami, nieustającą publiczną oceną i byciem światową ikoną walki o klimat. 


Bohaterka filmu, Greta Thunberg: Film naprawdę mi się podoba, uważam, że prawdziwie opisuje moje codzienne życie i mnie samą. Mam nadzieję, że widzowie zobaczą, że my młodzi nie organizujemy strajków dla zabawy. Protestujemy, bo nie mamy wyboru.


ZWIASTUN FILMU:


Greta Thunberg sprawiła, że miliony młodych ludzi stało się słyszalnymi i widzialnymi. Dzięki filmowi Jestem Greta można przyjrzeć się, na czym polega jej fenomen. Dokument Nathana Grossmana jest doskonałym wyjściem do rozmowy na tematy: kryzysu klimatycznego, poznawania podstawowych faktów, uczenia się szukania wiarygodnej wiedzy oraz próby zmiany swoich nawyków poprzez 4 kroki, które zaleca Greta: ograniczenie jedzenia mięsa, podróży lotniczych, zaangażowanie polityczne i udział w protestach aktywistycznych.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest na stronie: https://www.akademiadokumentalna.pl/aktualnosci/jestem-greta-dlaczego-warto-i-jak-zabra-klas-na-ten-film

 

 

WSZYSCY ZA JEDNEGO | FLUKTEN OVER GRENSEN
(Johanne Helgeland) NO 2020, 96'
Film polecany dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.

Wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową, poruszający film rozgrywający się w czasach II wojny światowej. Niezwykła opowieść o przyjaźni ponad granicami, bezinteresownej pomocy, lojalności i wielkiej odwadze dzieci.


Grudzień 1942 r. W Norwegii, jak w wielu krajach Europy, Żydzi są prześladowani. Pewnej nocy rodzice Grety i Otta zostają aresztowani przez nazistów. Brat i siostra odkrywają, że w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci – Daniel i Sara. Greta, uwielbiająca opowieść o trzech muszkieterach, natychmiast postanawia pomóc nowym znajomym, którzy chcą przedostać się do wolnej od uprzedzeń Szwecji. Bohaterów czeka trudna wyprawa przez pokrytą śniegiem Norwegię, a każda spotkana osoba może okazać się wrogiem.


Wszyscy za jednego to nagradzana na wielu europejskich festiwalach adaptacja książki Mai Lunde pod tym samym tytułem.


ZWIASTUN FILMU:

 
Film Wszyscy za jednego może zostać wykorzystany jako narzędzie motywujące do działania w słusznej sprawie. Dostarcza także cennych uwag o odwadze, która najlepiej jest dostrzegana w ekstremalnych sytuacjach. Seans filmowy może stać się punktem wyjścia do dyskusji m.in. na temat propagandy, siły wyobraźni, II wojny światowej i kina historycznego.

 

 

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW | ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW
(Jan P. Matuszyński) PL/CZ/FR 2021, 160'
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Polski kandydat do Oscara. Oparta na reportażu Cezarego Łazarewicza historia Grzegorza Przemyka - młodego mężczyzny, zakatowanego w 1983 roku przez milicję.


Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania.


Film Żeby nie było śladów został oparty o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego ŁazarewiczaŻeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. W obsadzie tego iskrzącego emocjami filmu o młodości, buncie i zbrodni, która poruszyła cały naród, wystąpiła plejada gwiazd polskiego kina. Na ekranie m.in.: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Aleksandra Konieczna i Andrzej Chyra. Reżyserem filmu jest Jan P. Matuszyński – twórca obsypanej nagrodami Ostatniej rodziny.


ZWIASTUN FILMU:

 
Film Żeby nie było śladów może stanowić intrygujące uzupełnienie lekcji historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie. To świetny punkt wyjścia do refleksji na temat języka propagandy i metod manipulacji. Dzięki filmowi uczniowie mogą przyglądnąć się mechanizmom działania państwa totalitarnego oraz poznać sposób działania systemu komunistycznego. Dzieło Jana Matuszyńskiego porusza również temat oporu polskiego społeczeństwa oraz zagadnienie obywatelskiego nieposłuszeństwa.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest na stronie: http://www.kinoswiatedukacji.pl/filmy/zeby-nie-bylo-sladow

 

 

CZARNY MŁYN | CZARNY MŁYN
(Mariusz Palej) PL 2021, 100'
Film polecany dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej.

Pełen rozmachu, polski film przygodowy dla młodych widzów, zrealizowany na motywach książki mistrza rodzimej literatury młodzieżowej, Marcina Szczygielskiego. 


Iwo i grupa jego przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń.


Czarny Młyn powstał na motywach jednej z najpopularniejszych książek mistrza polskiej literatury młodzieżowej, Marcina Szczygielskiego. Twórcą filmu jest Mariusz Palej, autor docenionego w Polsce i za granicą Za niebieskimi drzwiami. Oprócz fantastycznych aktorów młodzieżowych, w filmie wzięli udział m.in. Marcin Dorociński, Janusz Chabior i Magdalena Nieć.


ZWIASTUN FILMU:


Czarny Młyn porusza niezwykle szeroki wachlarz tematów, wśród których znalazły się m.in. niepełnosprawność, szacunek do drugiego człowieka czy zjawisko ubóstwa. Film Mariusza Paleja daje szeroki potencjał do działań dydaktycznych i wychowawczych w klasach 4–6 oraz 7–8 szkoły podstawowej. Sam twórca zachęca do zobaczenia filmu słowami: Wychowujemy nowe pokolenia, które przesiąknięte są popkulturą, kinem. Tylko od nas zależy, czy seans naszego filmu otworzy w ich sercach i umysłach coś, co sprawi, że staną się lepszymi ludźmi. Uważam, że historia Iwa i jego siostry to lekcja empatii.

 

Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest na stronie: https://www.dystrybucjamowiserwis.pl/materialy-dla-szkol

 

 

MISTRZ | MISTRZ
(Maciej Barczewski) PL 2020, 91'
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Opowieść o losach legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego, który trafił do KL Auschwitz, gdzie stoczył kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków.


Historia legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawia nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.


W rolach głównych wystąpili: Piotr Głowacki (Bogowie), Grzegorz Małecki (Kurier), Marcin Bosak (W ciemności), Marian Dziędziel (Dom zły), Piotr Witkowski (Proceder), Rafał Zawierucha (Pewnego razu...w Hollywood), Marcin Czarnik (Syn Szawła) i Jan Szydłowski (Planeta Singli).


Mistrz to pełnometrażowy debiut fabularny Macieja Barczewskiego, będącego zarazem autorem scenariusza do filmu. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik (Ikar. Legenda Mietka Kosza) nagrodzony podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Scenografię przygotowała laureatka nagrody Emmy - Ewa Skoczkowska (Kamienie na szaniec). Autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki (Bogowie).


ZWIASTUN FILMU:


Zgłębiając wiedzę o grozie nazizmu, w tym przejawach zbrodni dokonanych w okresie II wojny światowej, poznajemy również drugą stronę konfliktu: ofiary. Sukcesywnie wydobywając ich sylwetki z mroków przeszłości bądź przypominając o ich losach, nie tylko uzyskujemy dowód unikalności doświadczeń każdego świadka historii, ale również monstrualności totalitarnego systemu; rzeczywistości, w której człowiek, w imię szalonej ideologii, sprowadzony został do roli obozowego numeru lub zapisu w księdze straceń.


Do filmu przygotowano zestaw materiałów edukacyjnych, który dostępny jest na stronie: https://mistrzfilm.pl/edukacja

 

 

ANTYBOHATER | ANTYBOHATER
(Michał Kawecki) PL 2021, 75’
Film polecany dla uczniów szkół licealnych.

Poruszający portret młodego sportowca, którego kariera staje pod wielkim znakiem zapytania, wyróżniony w konkursie filmów polskich 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


Miszka to drobny przestępca i obiecujący narciarz alpejski, ktory mimo poważnej niepełnosprawności fizycznej i trudnych warunków życia, czerpie z niego pełnymi garściami. A do tego ma wyjątkowe poczucie humoru. Spotykamy go w kluczowym momencie, kiedy wkracza w dorosłość i dostaje ostatnią szansę, by wziąć udział w paraolimpiadzie.


Twórcą dokumentu Antybohater jest Michał Kawecki: reżyser i operator wielu reklam i wideoklipów, aktualnie pracujący nad dwoma filmami dokumentalnymi. Lost Children to zapis losów polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej zostały odebrane rodzicom i potajemnie wywiezione do Niemiec. Natural Born Winners koncentruje się na graczach zespołowych z amputacjami kończyn, ich wzajemnych zmaganiach na boisku i poza nim, gdy zbliżają się do Mistrzostw Europy 2021.
 

ZWIASTUN FILMU:


Antybohater to poruszający portret młodego sportowca, otwierający przed widzami świat sportu osób z niepełnosprawnościami. Wyróżnienie przyznane filmowi Antybohater w Konkursie Polskim 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jury uzasadniło następująco: za ogromną wrażliwość i wnikliwość psychologiczną, stworzenie atrakcyjnego wizualnie i narracyjnie dokumentu, który zaciera granice gatunków i staje się czystym kinem.

 

REPUBLIKA DZIECI | REPUBLIKA DZIECI
(Jan Jakub Kolski) PL 2020, 134'
Film polecany dla uczniów klas IV - VIII szkoły podstawowej.

 

Baśniowa i malarska podróż pełna przygód. Plejada polskich gwiazd w najnowszym filmie Jana Jakuba Kolskiego, przygotowanym specjalnie z myślą o młodych widzach. 


W filmie Republika Dzieci, z obrazów Jacka Malczewskiego ucieka gromada namalowanych przez mistrza postaci. Fantastyczne istoty ukrywają się w krainie zwanej Mszarami, w jej pobliżu której ma niebawem ruszyć wielka elektrownia. Tymczasem z domu dziecka wymyka się grupa młodych bohaterów, którzy również trafiają do Mszarów. Jak mieszkańcy poradzą sobie z nieoczekiwaną wizytą młodych gości? Czy pomogą im stworzyć wymarzoną Republikę Dzieci?


Republika Dzieci to najnowsze dzieło Jana Jakuba Kolskiego – jednego z najbardziej wyrazistych polskich reżyserów, mistrza realizmu magicznego. Jako reżyser zadebiutował Pogrzebem kartofla w 1990 roku. Wielkim sukcesem okazał się zrealizowany trzy lata później, wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych, Jańcio Wodnik. Twórca został uhonorowany wieloma nagrodami za twórczość filmową, m.in.: Paszportem „Polityki” (1995) za oryginalność i ponowne odkrycie polskiej prowincji. Zrealizowana w 1998 roku Historia kina w Popielawach przyniosła mu Złote Lwy na FPFF w Gdyni.


W obsadzie Republiki Dzieci obok wielu dziecięcych aktorów wystąpiły znane polskie gwiazdy, m.in.: Andrzej Grabowski, Marian Opania, Olgierd Łukaszewicz, Łukasz Simlat i Krzysztof Globisz.

 

ZWIASTUN:

 

Republika Dzieci to inwestycja w emocje pokolenia, które będzie się nami opiekować, będzie mieć dla nas szacunek za pokazany im kształt świata lub pretensje za krótkowzroczność i egoizm – mówi o swoim najnowszym filmie Jan Jakub Kolski. Jego dzieło pełne jest nieskrępowanej wyobraźni, malarskości oraz pozytywnych wartości. Republika Dzieci rozbudza zainteresowanie sztuką i nienachalnie przekonuje o znaczeniu przyrody w życiu człowieka.

 

 

RAYA I OSTATNI SMOK | RAYA AND THE LAST DRAGON
(Don Hall, Carlos López Estrada) US 2021, 114'
Film polecany dla uczniów klas IV - VIII szkoły podstawowej.

 

Widowiskowa, pełna humoru i niezwykłych przygód animacja inspirowana kulturą Azji Południowo-Wschodniej.
 

Raya i ostatni smok - nowy film Disneya - zabiera widzów w podróż do mitycznej Kumandry, krainy, w której kiedyś, dawno, żyli obok siebie ludzie i smoki. Później, gdy światu zaczęła grozić zagłada, smoki poświęciły się dla ratowania ludzi. Po 500 latach te same złe moce powracają. Chcąc ocalić swój kraj i pogodzić zwaśnione ludy Kumandry, dzielna księżniczka Raya rusza na poszukiwanie ostatniego, legendarnego smoka.


Film prezentowany jest w polskiej wersji językowej (dubbing).

 

ZWIASTUN:

 

Raya i ostatni smok to film ucieleśniający powiedzenie „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Najnowsza produkcja Disneya oferuje powiew nadziei w podzielonym, spolaryzowanym świecie. Skutecznie przekonuje, porozumienie i współpraca zawsze są możliwe, niezależnie od dzielących nas różnic i uprzedzeń. 

 

 

LUCA | LUCA
(Enrico Casarosa) US 2021, 95'
Film polecany dla uczniów szkół podstawowych.

Luca - recenzja filmu

 

Pełen kolorów i niezwykłych przygód film o dorastaniu dwójki przyjaciół mieszkających w pięknym nadmorskim miasteczku na Riwierze Włoskiej.
 

Luca to pełen niezwykłych przygód film opowiadający o dorastaniu dwójki przyjaciół. Chłopcy wspólnie przeżywają niezapomniany letni czas, który upływa im na niekończących się przejażdżkach na skuterze i delektowaniu się lodami. Jednak ich beztroską zabawę może w każdej chwili zepsuć ujawnienie głęboko skrywanego sekretu. Obaj są potworami morskimi z innego świata znajdującego się tuż pod powierzchnią wody.
 

Film prezentowany jest w polskiej wersji językowej (dubbing).

 

ZWIASTUN:

To dla mnie ważna historia, nie tylko dlatego, że dzieje się na Riwierze Włoskiej, gdzie się wychowywałem, ale także z powodu sedna tej animacji, jakim jest uhonorowanie przyjaźni. Znajomości, które zawieramy w dzieciństwie często decydują o tym, kim się staniemy. I właśnie te więzi są sercem filmu – mówi o Luce jego reżyser, Enrico Casarosa. Luca to pełna uroku filmowa opowieść podkreślająca znaczenie przyjaźni.


 

CO W DUSZY GRA | SOUL
(Pete Docter) US 2020, 106'
Film polecany dla uczniów szkół podstawowych.


Stworzona przez uznane studio animacji Pixar, wzruszająca i rozmiłowana w muzyce opowieść o poszukiwaniu życiowej pasji.

 
Co w duszy gra to poruszająca historia Joe Gardnera, muzyka jazzowego, stojącego u progu wielkiej kariery. Na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności bohater trafia do Przedświatów - miejsca, w którym nowe dusze otrzymują osobowość przed zejściem na Ziemię. Czy uda mu się wydostać się z tej dziwnej przestrzeni i zdążyć na koncert w Nowym Jorku?

 
Reżyserem Co w duszy gra jest Pete Docter: doświadczony animator związany od lat z wytwórnią Pixar, który stworzył takie tytuły jak: W głowie się nie mieści, Odlot czy Potwory i spółka. Autorami (nagrodzonej Oscarem!) muzyki są Jon Batiste, Trent Reznor i Atticus Ross. Funkcje konsultanta muzycznego przy filmie pełnił legendarny jazzman Herbie Hancock.

 
Film zostanie zaprezentowany w wersji z polskim dubbingiem, w której bohaterowie przemówią głosami m.in. Tomasza Kota, Joanny Koroniewskiej i Pawła Domagały.


ZWIASTUN:

 


Film Pete’a Doctera to subtelna, pełna wrażliwości na piękno świata, wyprawa w głąb ludzkiej duszy. Co w duszy gra przekonuje widzów, że w życiu warto czasami się zatrzymać, zachwycić na pozór zwykłymi rzeczami, a także znaleźć własną pasję, której realizacja przynosić będzie satysfakcję i spełnienie. 

Seans Co w duszy gra w klasowym gronie to doskonała okazja do osobistego spotkania w miłej atmosferze, grupowej integracji oraz złapania oddechu po szczególnym czasie zdalnej edukacji.

 

 

KAPITAN SZABLOZĘBY I MAGICZNY DIAMENT | KAPTEIN SABELTANN OG DEN MAGISKE DIAMANT
(Marit Moum Aune, Rasmus A. Sivertsen) NO 2021, 81’
Film polecany dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

 

Humor, piosenki, zaskakujące zwroty akcji oraz pozytywne przesłanie, zachęcające do współdziałania i współpracy. Uwielbiany w Norwegii Kapitan Szablozęby zabiera polskich małych widzów w pełen przygód, niezwykły rejs.


Kapitan Szablozęby to stworzona w Norwegii w latach 90. postać, która na przestrzeni lat pojawiła się w niezliczonych filmach, przedstawieniach i serialach. Za sprawą animacji Kapitan Szablozęby i magiczny diament słynnego pirata – oraz jego ekscentryczną załogę – będą mogły poznać również polskie dzieci. 
 

ZWIASTUN:

 
 
Kapitan Szablozęby i magiczny diament to historia poszukiwania niezwykłego artefaktu, który – jak głosi legenda – może spełnić każde życzenie. Piraci podejrzewają, że miejsce ukrycia klejnotu znane jest chłopcu o przydomku Paluch. Kiedy porywają go morscy rozbójnicy, na pomoc przychodzi mu jego najlepsza przyjaciółka, Weronika i w męskim przebraniu zaciąga się na statek Kapitana Szablozębego. Razem przeżyją mnóstwo niesamowitych przygód, bo na magiczny diament apetyt ma też zły czarownik Maga Khan. Kto pierwszy odnajdzie magiczny skarb i zdobędzie bezcenną moc urzeczywistniania marzeń?
 

Film prezentowany w polskiej wersji językowej.
Film dostępny od 2 lipca 2021.

 

 

 

NOMADLAND | NOMANDLAND
(Chloé Zhao) US 2020, 107’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.


Wyróżniony trzema Oscarami niezwykły portret życia w drodze, ze znakomitą Frances McDormand w roli głównej.


Nomadland to obsypany nagrodami, przejmujący film drogi. Jego główną bohaterką jest Fern - dojrzała kobieta, która porzuca swoje wyludniające się, rodzinne strony, by stać się współczesnym nomadą. Wędrowcem bez stałego adresu, przemierzającym amerykańskie bezdroża w poszukiwaniu pracy, bliskości i własnego miejsca na ziemi.


Film Nomadland został oparty na reportażu Jessiki Bruder Nomadland. W drodze za pracą, wydanym po polsku nakładem Wydawnictwa Czarne. Prawa do ekranizacji książki kupiła sama McDormand, reżyserię powierzając Chloé Zhao - urodzonej w Pekinie twórczyni takich tytułów jak Jeździec czy Pieśni braci moich, wyróżnionej Oscarem dla najlepszej reżyserki.


ZWIASTUN:

 


Nomadland to subtelny portret przemian ekonomicznych, sygnalizujący wiele problemów ery późnego kapitalizmu. Film opowiada o ruchu kontrkulturowym tworzonym (paradoksalnie) przez ludzi znajdujących się w jesieni życia. Zamiast cieszyć się odpoczynkiem i emeryturą, filmowi nomadzi buntują się przeciwko niesprawiedliwości. Pozbywają się stałego adresu i wyruszają w drogę, która pozwala im w całkowicie nowy sposób popatrzeć na otaczającą rzeczywistość. Nomadland umiejętnie miesza ze sobą konwencje kina fabularnego i dokumentalnego – dostarcza więc tematów do dyskusji nie tylko poprzez swoją treść, ale także oryginalną formę.

 

 

OJCIEC | THE FATHER
(Florian Zeller) GB 2020, 97’
Film polecany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

Przejmująca lekcja empatii ze znakomitą, oscarową rolą Anthony’ego Hopkinsa.


Anna stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym, który wykazuje oznaki postępującej demencji. Codzienna rzeczywistość staje się coraz trudniejsza. Mężczyzna jest zdezorientowany, zaczyna wątpić we własny umysł, twarze bliskich osób stają się dla niego nieznane, a stany euforii przeplatają się z wściekłością.


W obsadzie Ojca wystąpił wybitny duet: nagrodzony w tym roku Oscarem sir Anthony Hopkins oraz zdobywczyni wielu prestiżowych nagród Olivia Colman. Film został oparty na sztuce teatralnej, której autorem jest sam reżyser, Florian Zeller, nazywany jednym z najbardziej fascynujących dramaturgów naszych czasów.


ZWIASTUN:

 

 

Ojciec w znakomity, przekonujący sposób oddaje mechanizm rozpadania się ludzkiej pamięci pod wpływem postępującej choroby. Widz wczuwa się w filmie w sytuację głównego bohatera, na własnej skórze odczuwając jego konfuzję, zagubienie i bezsilność. Zaczerpnięte z teatru niezwykłe rozwiązania formalne w ciekawy sposób podważają status rzeczywistości: mieszają czas i miejsce, pozbawiając bohatera (a tym samym także widza) wszystkich pewnych punktów odniesienia.

 

 

 

Bookmark and Share