kpb

hEduPatroni

 

 
IDEA PROGRAMU NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ
 

Kino Pod Baranami oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają do udziału w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w roku szkolnym 2021/2022. Naszą ofertę kierujemy do krakowskich i podkrakowskich szkół na wszystkich poziomach kształcenia.


Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej, a także rozwój wrażliwości oraz przygotowanie do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to autorski program o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. W Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2021/2022 rusza już jego piętnasta edycja! Od lat cieszy się uznaniem publiczności – uczniów i nauczycieli, gdyż łączy w sobie szczególne wartości merytoryczne z atrakcyjnością formy.

 

Honorowym Ambasadorem programu w Krakowie jest prof. Jerzy Stuhr!


    Nie ukrywajmy. Widownią kina dzisiaj w Polsce jest   
    młodzież.
    To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka,
    wyborach moralnych.
    Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani.
    Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli
    wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem
    dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać.
    Dlatego tak bardzo wierzę w celowość programu Nowe
    Horyzonty Edukacji Filmowej i przyjąłem funkcję
    Ambasadora tego programu.

    (Jerzy Stuhr)
 

O KINIE POD BARANAMI

Założenia programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wpisują się w charakter działalności Kina Pod Baranami, którego główną ideą jest prezentacja dzieł dobrych, ciekawych, często odważnych i kontrowersyjnych; przybliżanie klasyki filmowej, ale także produkcji niezależnych i awangardowych. Nasze Kino, prawdziwy art-house, działające od 1969 roku, znane jest z kameralnej atmosfery oraz dobrego programu, który proponuje swoim Widzom.

 

Program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej dostępny jest w dwóch formach: tradycyjnej (pokazy w salach kinowych) oraz online (pokazy za pośrednictwem platformy VOD Nowe Horyzonty).


Aktualny katalog programu znajduje się TUTAJ.

 

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ
pokazy tradycyjne w salach kinowych


Program filmowy projektu podzielony jest na pięć grup wiekowych:

• Przedszkole
• Szkoła podstawowa I-III
• Szkoła podstawowa IV-VI
• Szkoła podstawowa VII-VIII
• Szkoła ponadpodstawowa
 

W ramach każdej przygotowane zostały różne cykle filmowe, na które nauczyciel może zapisać swoich uczniów. Łącznie proponujemy 11 cykli tematycznych.
 

Przedszkolaki zapraszamy do udziału w Filmowych przygodach – pełnych filmów aktorskich i animacji przeznaczonych właśnie dla najmłodszych kinomanów. Uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej wybiorą się w Filmowe podróże oraz będą mogli poznać różnorodnych Filmowych bohaterów. Ich starsi koledzy z klas IV-VI przyjrzą się pełnemu niezwykłych historii Kinu współczesnemu oraz poznają problemy Młodych w obiektywie. Uczniowie z klas VII i VIII szkół podstawowych spojrzą na trudny okres dojrzewania od zupełnie nowej strony w ramach cyklu Dojrzewanie w kinie oraz przekonają się jaką rolę w życiu człowieka pełni Świat wartości.
 

Szczególnie bogatą ofertę przygotowaliśmy dla uczniów szkół ponadpodstawowych, ponieważ obecna formuła egzaminu dojrzałości wymaga od nich umiejętności zrozumienia środków, jakimi operują teksty kultury oraz otwartości na związki intertekstualne. Te umiejętności rozwijają cykle Między tekstami kultury oraz Analiza filmu. W ofercie dla tej grupy wiekowej znalazł się także cykl Trudne tematy, mierzący się z najbardziej palącymi problemami współczesnego świata oraz zamieszkujących go ludzi. Ponadto zapraszamy także na nowy cykl dla szkół ponadpodstawowych – Plastyka w filmie – przybliżający życie i twórczość artystów oraz przełomowe kierunki w sztuce współczesnej.
 


LISTA FILMÓW
 
W ramach poszczególnych cykli zostaną zaprezentowane następujące filmy:
 

Przedszkole
- Filmowe przygody (filmy: Basia 2; Pettson i Findus – najlepsza gwiazdka; Magiczne święta Kacpra i Emmy; Wielka wyprawa Molly; Wiking Tappi - zestaw 2; Ella Bella Bingo; Kacper i Emma na safari)
 

Szkoła podstawowa kl. I-III
- Filmowi bohaterowie (filmy: Halvdan – prawie wiking; Villads; Gwiazdka Klary Muu; Jak ocalić smoka; Operacja człowiek w czerni; Kapitan Morten i Królowa Pająków)
- Filmowe podróże (filmy: Jakub, Mimmi i gadające psy; Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię; Szybcy i śnieżni; Solan i Ludwik - wielki wyścig z serem; Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Rabuś z pociąguNawet myszy idą do nieba; Yakari i wielka podróż)
 

Szkoła podstawowa kl. IV-VI
- Młodzi w obiektywie (Łowcy czarownic; Na linii wzroku; Mamo, kocham cię; Sekrety wojny; 199 małych bohaterów; Przygoda Nelly; Szczęściara)
- Kino współczesne (Cały świat Romy; Supa Modo; Mirai; Blanka; Binti; Fritzi – przyjaźń bez granic; Drogi Panie Dyktatorze)
 

Szkoła podstawowa kl. VII-VIII
- Dojrzewanie w kinie (Żałuję!; Podróż księcia; Old Boys; Wallay; Zestaw filmów dokumentalnych: Świat wokół nas; Moje życie to cyrk; Życie animowane)
- Świat wartości (Lek na całe zło; Powrót do Brundibara; Nowy; Miss Impossible; Marona – psia opowieść; Pierwszy śnieg; Operacja hip-hop)
 

Szkoła ponadpodstawowa
- Plastyka w filmie (Salvador Dali – w poszukiwaniu nieśmiertelności; Camille Claudel 1915; Szukając Vivian Maier; Wyjście przez sklep z pamiątkami; Performer; Wielka architektura; Van Gogh. U bram wieczności)
- Trudne tematy (Komunia; Green Book; Amy; Mój piękny syn; Cały ten cukier; Lato 1993; Córka trenera)
- Analiza filmu (Twój Vincent; Syn Szawła; Deerskin; Control; Slow West; Pokot; Ida)
- Między tekstami kultury (Dekalog I; Makbet; Daas; Co robimy w ukryciu + Świteź + Świtezianka; Dług; Ziemia obiecana, Jeszcze dzień życia)
 


Szczegółowe informacje na temat poszczególnych filmów TUTAJ.
 


SPOTKANIA
 

Spotkania w ramach programu NHEF składają się z trzech elementów:
 
1. Prelekcji wygłoszonej przez filmoznawcę
2. Projekcji filmu
3. Dyskusji po seansie
 

Ponadto do wyświetlanych filmów przygotowaliśmy interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli, które są dostępne online na stronie https://nhef.pl/materialy-dydaktyczne
 

Naszymi prelegentami są przede wszystkim filmoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poznaj naszych prelegentów!
 


CENY BILETÓW
 
Ze względu na złożoną sytuację epidemiczną, w edycji 2021/2022 oferujemy wyłącznie opcję wykupywania biletów na pojedyncze seanse. Ich zakup odbywa się co miesiąc, przed każdym pokazem, dla tylu uczniów ilu będzie obecnych na danym pokazie.
 

BILETY: 14 zł
Bilet dla jednej osoby, na pojedynczy film.
Opiekunowie uczestniczą w spotkaniach nieodpłatnie.

 


TERMINY POKAZÓW
 
Terminy pokazów ustalane są indywidualnie z zapisanymi grupami. Wszystkie pokazy odbywają się w godzinach porannych.
 


BEZPIECZEŃSTWO
 
Pokazy odbywać się będą tradycyjnie, w salach Kina Pod Baranami z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. W salach kinowych dostępna jest tylko część miejsc, dzięki czemu widzowie zachowują wymagany dystans. Podczas pobytu w kinie należy zasłaniać usta oraz nos i zachowywać dystans. Na terenie kina rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk, a sale są wietrzone i dezynfekowane między seansami.
 


ZAPISY
 
Formularz zgłoszeniowy do programu TUTAJ.
ZAPISY przyjmujemy do 5 października 2021!

 

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ ONLINE
 pokazy na platformie VOD Nowe Horyzonty


Program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej dostępny jest także w formie online: za pośrednictwem platformy VOD Nowe Horyzonty. Tą propozycję dedykujemy grupom, które ze względów organizacyjnych i logistycznych wolą oglądać filmy w zaciszu szkolnej klasy lub domu.


UWAGA! Oferta NHEF online różni się od oferty pokazów stacjonarnych. Ze względów licencyjnych, nie wszystkie filmy z oferty stacjonarnej dostępne są w wersji online.

BILETY:
8 zł - cena za dostęp do filmu dla jednej osoby
6,5 zł - cena za dostęp do filmu dla jednej osoby w ramach karnetu*
*karnet oznacza wykupienie dostępu do wszystkich filmów dostępnych w ramach wybranego cyklu

JAK TO WYGLĄDA?

Po potwierdzeniu informacji o zamówieniu filmu (lub filmów) u koordynatora, otrzymają Państwo link do płatności internetowej. Można dokonać jej za pomocą systemu Dotpay lub tradycyjnym przelewem na podstawie faktury. Po uiszczeniu opłaty przesłany zostanie link do filmu wraz ze szczegółową instrukcją.


Link można wysłać uczniom, rodzicom lub obejrzeć film wspólnie w klasie. Seans jest możliwy przez 30 dni, a od momentu indywidualnego zalogowania i aktywacji dostępu - każdy użytkownik ma własne 48 godzin na obejrzenie materiału.


JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Formularz zgłoszeniowy do programu TUTAJ.
ZAPISY przyjmujemy do 5 października 2021!
 

Po wypełnieniu formularza, skontaktuje się z Państwem nasz koordynator, który pomoże przejść przez proces dokonania płatności internetowej oraz będzie wsparciem w pierwszym kontakcie z dostępem online do filmów.
 

LISTA DOSTĘPNYCH FILMÓW I CYKLI:
 
Przedszkole
- Filmowe przygody (filmy: Basia 2; Pettson i Findus – najlepsza gwiazdka; Magiczne święta Kacpra i Emmy; Wielka wyprawa Molly; Wiking Tappi - zestaw 2; Ella Bella Bingo; Kacper i Emma na safari) [karnet: 7 filmów]
 

Szkoła podstawowa kl. I-III
- Filmowi bohaterowie (filmy: Halvdan – prawie wiking; Villads; Gwiazdka Klary Muu; Jak ocalić smoka; Operacja człowiek w czerni; Kapitan Morten i Królowa Pająków) [karnet: 6 filmów]
- Filmowe podróże (filmy: Jakub, Mimmi i gadające psy; Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię; Szybcy i śnieżni; Solan i Ludwik - wielki wyścig z serem; Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Rabuś z pociąguNawet myszy idą do nieba; Yakari i wielka podróż) [karnet: 7 filmów]
 

Szkoła podstawowa kl. IV-VI
- Młodzi w obiektywie (Łowcy czarownic; Mamo, kocham cię; 199 małych bohaterów; Przygoda Nelly; Szczęściara) [karnet: 5 filmów]
- Kino współczesne (Cały świat Romy; Mirai; Blanka; Binti; Fritzi – przyjaźń bez granic; Drogi Panie Dyktatorze[karnet: 6 filmów]
 

Szkoła podstawowa kl. VII-VIII
- Dojrzewanie w kinie (Żałuję!; Podróż księcia; Old Boys; Wallay; Zestaw filmów dokumentalnych: Świat wokół nas; Moje życie to cyrk) [karnet: 6 filmów]
- Świat wartości (Lek na całe zło; Powrót do Brundibara; Nowy; Miss Impossible; Marona – psia opowieść; Pierwszy śnieg; Operacja hip-hop) [karnet: 3 filmy]
 

Szkoła ponadpodstawowa
- Nowe Horyzonty kina (Bergman - rok z życia; Biały Bóg; Wysoka dziewczyna; Ága; Niepamięć; Proste rzeczy; Mała Mama) [karnet: 7 filmów]
 


W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Koordynatorką:
 
Kaja Łuczyńska
kaja@kinopodbaranami.pl
604 708 839
 
Więcej informacji:

www.nhef.pl

Bookmark and Share