kpb

5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

5. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO
2-6 czerwca 2014W dniach 2-6 czerwca Kino Pod Baranami zaprasza na piątą edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, którego program obejmuje najlepsze i cieszące się największą popularnością produkcje francuskiej kinematografii ostatnich lat.

Wśród nich znajdzie się najnowszy film twórcy takich przebojów, jak Jeszcze dalej niż północ i Nic do oclenia, Dany’ego Boona - Przychodzi facet do lekarza, który pobił rekordy frekwencyjne we francuskich kinach. Pojawi się również ciepła opowieść o przyjaźni między człowiekiem a psem (Bella i Sebastian), która urzekła widzów w całej Europie. Nie zabraknie również filmów nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach: zdobywcy nagrody na Berlinale za najlepszy film poświęcony gejom i lesbijkom (Tomboy), a także produkcji wyróżnionej w Cannes i Locarno (Camille powtarza rok). Miłośników filmów kostiumowych zainteresuje natomiast adaptacja powieści Madame de Lafayette, Księżna Montpensier.

W programie znajdzie się także przebój francuskich kin, Yves Saint Laurent (pokaz specjalny 2 czerwca o godz. 21.00) - niezwykła i pasjonująca historia życia jednego z największych projektantów mody.

Dla Widzów Przeglądu - zniżki w La Petite France (ul. św. Tomasza 25):
10 % na wszystko
15 zł za zestaw kawa & bagietkaPROGRAM:

poniedziałek, 2 czerwca, godz. 19.00
PRZYCHODZI FACET DO LEKARZA
| SUPERCONDRIAQUE
reż. Dany Boon, Francja 2014, 107’

poniedziałek, 2 czerwca, godz. 21.00 - pokaz specjalny
,
towarzyszący Przeglądowi Nowego Kina Francuskiego
YVES SAINT LAURENT
| YVES SAINT LAURENT
reż. Jalil Lespert, Francja 2014, 106’
(ceny biletów - poniżej)


wtorek, 3 czerwca, godz. 19.00
BELLA I SEBASTIAN
| BELLE ET SÉBASTIEN
reż. Nicolas Vanier, Francja 2013, 104’

środa, 4 czerwca, godz. 19.00
TOMBOY
| TOMBOY
reż. Céline Sciamma, Francja 2011, 82’

czwartek, 5 czerwca, godz. 19.00
KSIĘŻNA MONTPENSIER
| LA PRINCESSE DE MONTPENSIER
reż. Bertrand Tavernier, Francja 2010, 139’

piątek, 6 czerwca, godz. 19.00
CAMILLE POWTARZA ROK
| CAMILLE REDOUBLE
reż. Noémie Lvovsky, Francja 2012, 115’


BILETY:
17 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
Yves Saint Laurent: 18 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)

Karnet (5 filmów): 50 zł
Aby zarezerwować Karnet - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefon ( 12 423 07 68 ) lub info na Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732).O FILMACH:

BELLA I SEBASTIAN
| BELLE ET SÉBASTIEN
reż. Nicolas Vanier, Francja 2013, 104’

Wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni między człowiekiem a psem, która zachwyciła już 5 milionów widzów w całej Europie. Ekranizacja ogromnie popularnej od pokoleń powieści dla najmłodszych, która weszła na stałe do literackiego kanonu na równi ze słynnym Mikołajkiem. Tytułową piosenkę filmu wykonuje Zaz.

Ośmioletni Sebastian mieszka z dziadkiem w niewielkiej wiosce, we francuskiej części Alp. Od pewnego czasu spokój tutejszych mieszkańców burzy wieść o grasującym w okolicy tajemniczym dzikim zwierzęciu. Pewnego dnia, podczas spaceru po górach, Sebastian spotyka na swojej drodze bezpańskiego owczarka. Udaje mu się zdobyć zaufanie zwierzęcia. Jest szczęśliwy, że znalazł przyjaciela. Wkrótce jednak okazuje się, że w psie, któremu chłopiec dał na imię Bella, dorośli widzą niebezpieczne zwierzę dziesiątkujące stada owiec. Czy chłopcu uda się ich przekonać, że to nie sprawka sympatycznej Belli i wraz z nią wytropić prawdziwych winowajców?


CAMILLE POWTARZA ROK | CAMILLE REDOUBLE
reż. Noémie Lvovsky, Francja 2012, 115’

Cannes 2012: Nagroda Stowarzyszenia Autorów, Reżyserów i Kompozytorów
MFF w Locarno 2012: Nagroda Variety Piazza Grande
Nominacje: Cezary 2013, Najlepszy film, Najlepsza aktorka, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy reżyser, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz oryginalny

Camille (Noémie Lvovsky) ma 16 lat, kiedy zakochuje się w Eriku i rodzi córkę. 25 lat później: Eric odchodzi od Camille do młodszej kobiety. W wieczór sylwestrowy Camille niespodziewanie wraca do przeszłości. Znów ma 16 lat. Spotyka swoich rodziców, przyjaciółki, kolegów z klasy i... Erica. Czy będzie go unikać i próbować zmienić życie ich obojga? A może znów się w nim zakocha, mimo że zna zakończenie ich historii?


KSIĘŻNA MONTPENSIER | LA PRINCESSE DE MONTPENSIER
reż. Bertrand Tavernier, Francja 2010, 139’

Cezary 2011: Najlepsze kostiumy
- 4 nominacje: Najlepsza muzyka filmowa, Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy scenariusz adaptowany
MFF Cannes 2010: konkurs główny, nominacja do Złotej Palmy
Adaptacja powieści Madame de Lafayette. Jest 1562 rok, we Francji trwają okrutne wojny religijne pomiędzy katolikami i protestantami. Piękna arystokratka Marie de Mézières (Mélanie Thierry) z wzajemnością kocha Henriego de Guise (Gaspard Ulliel). Jednak ojciec Marie zmusza ją do poślubienia księcia Philippe’a de Montpensier (Grégoire Leprince-Ringuet). W drodze powrotnej z pola walki, Henri de Guise i następca tronu, książę d'Anjou, zatrzymują się na zamku księcia Montpensier. Uczucia między Henrim i Marie rozkwitają na nowo.


PRZYCHODZI FACET DO LEKARZA | SUPERCONDRIAQUE
reż. Dany Boon, Francja 2014, 107’

Znakomita komedia w reżyserii największego europejskiego komika Dany Boona, twórcy takich hitów jak Jeszcze dalej niż północ i Nic do oclenia. Najpopularniejsza francuska komedia od czasu Nietykalnych. Prawie 6 milionów widzów we Francji.

Romain Faubert ma 40 lat i jest zdrowy jak ryba. Problem w tym, że nie chce w to uwierzyć. Gorzej – jest przekonany, że jego organizm jest kłębowiskiem wszelkiego rodzaju chorób. Byłby to jego prywatny kłopot, gdyby nie fakt, że swoją manią rujnuje życie jedynego przyjaciela – doktora Zvenki. Poczciwy medyk codziennie musi wybijać z głowy Romaina kolejne urojone schorzenia, a ich chora relacja wykracza daleko poza lekarski gabinet. W końcu miarka się przebiera i Zvenka wprowadza w życie własny plan wyleczenia hipochondryka…


TOMBOY | TOMBOY
reż. Céline Sciamma, Francja 2011, 82’

Berlinale 2011: Najlepszy film poświęcony gejom i lesbijkom
Opowieść o dorastaniu oraz poszukiwaniu własnej tożsamości. Film przedstawia historię 10-letniej dziewczynki o imieniu Laura (Zoé Héran), która zachowuje się jak typowa chłopczyca. Kiedy dowiaduje się o zmianie miejsca zamieszkania, w jej głowie rodzi się nietypowy pomysł. Postanawia udawać przed nowymi znajomymi chłopca. Nie jest to dla niej trudne, gdyż w głębi duszy czuje, że nie jest prawdziwą dziewczynką. Otoczenie jej wierzy, a szczególnie koleżanka Liza, która zakochuje się w Laurze, nie domyślając się prawdy.


YVES SAINT LAURENT | YVES SAINT LAURENT
reż. Bertrand Tavernier, Francja 2014, 106’

MFF w Berlinie 2014: film otwarcia sekcji Panorama
Niezwykła i pasjonując historia szalonej miłości jednego z największych projektantów mody - Yves Saint Laurenta. Mając zaledwie 21 lat poznał smak wielkiej sławy i jeszcze większej miłości.

Paryż, rok 1957. Nieśmiały i wrażliwy Yves Saint Laurent tworzy swą pierwszą kolekcję dla domu mody Dior. Efekt jest oszałamiający - cały Paryż pada do jego stóp. Podczas pokazu awangardowy wizjoner poznaje miłość swojego życia. Tworzenie i pasja przeplatają się w filmie z cierpieniem miłosnym, a rozkoszne chwile z okresami zwątpienia. Yves Saint Laurent to portret geniusza mody, który potrafił walczyć o swoje marzenia.


ORGANIZATORZY:
Instytut Francuski
Gutek Film

Bookmark and Share

archiwum