kpb

Kinoklasyka z All in UJ: Trzeba zabić tę miłość

KINOKLASYKA Z ALL IN UJ: TRZEBA ZABIĆ TĘ MIŁOŚĆ
- pokaz filmu po cyfrowej rekonstrukcji
środa, 29 października 2014, godz. 19.15

KINOKLASYKA with ALL IN UJ: TO KILL THIS LOVE (click for English version)
- digitally remastered Polish classics with English subtitles
October 29 2014, 7.15 p.m.Kino Pod Baranami
oraz Stowarzyszenie All In UJ zapraszają na seans odrestaurowanego cyfrowo filmu Trzeba zabić tę miłość w reżyserii Janusza Morgensterna. Pokaz, który odbędzie się w Kinie Pod Baranami w środę, 29 października, o godz. 19.15, poprzedzi krótkie wprowadzenie. Film prezentowany będzie z napisami angielskimi.

Film Janusza Morgensterna według scenariusza Janusza Głowackiego jest może jedyną w polskim kinie tak celną diagnozą młodych ludzi, którzy razem z młodością przegrali dojrzałość. Jeszcze nie zdążyli się wyszumieć, nacieszyć tanim winem i perwersyjnym kinem, a już stracili złudzenia. Być może zestarzały się w filmie dialogi, niezrozumiały jest już kontekst społeczny, ale na pewno aktualne jest przesłanie o wewnętrznym pęknięciu człowieka. O nieudanym locie motyli z podciętymi skrzydłami - pisał o filmie Łukasz Maciejewski (Machina, nr 12/2007)

Scenarzysta, Janusz Głowacki stwierdził: Gdybym miał precyzować gatunek tego filmu (...) zaliczyłbym go do komediodramatów. Chciałem pokazać kilka wariantów miłości rzutujących na siebie wzajemnie, miłości bardzo różnych - pięknych, zabawnych, żałosnych, zrezygnowanych. Chciałbym, by ten film był równie śmieszny jak smutny. Równie pełen liryzmu jak ironii. (Wywiad Barbary Wachowicz, Ekran nr 36/1971)KinoKlasyka to cykl najlepszych i najważniejszych polskich filmów prezentowanych po cyfrowej rekonstrukcji, w jakości pozwalającej na pełne oddanie zamysłu i wirtuozerii twórców. Partnerem cyklu jest Stowarzyszenie All In UJ oraz czasopismo EKRANy. Opiekunem merytorycznym prelekcji jest dr Sebastian Jagielski, adiunkt w Katedrze Historii Kina Polskiego w Instytucie Sztuk Audiowizualnym Uniwersytetu Jagiellońskiego.


O FILMIE:

TRZEBA ZABIĆ TĘ MIŁOŚĆ | TRZEBA ZABIĆ TĘ MIŁOŚĆ
reż. Janusz Morgenstern, Polska 1972, 92’ (in Polish with English subtitles)

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 1973: Jadwiga Jankowska-Cieślak
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film": nagroda za rolę kobiecą - Jadwiga Jankowska-Cieślak
Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie 1973: nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą - Jadwiga Jankowska-Cieślak, nagroda za drugoplanową rolę kobiecą - Barbara Wrzesińska
Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie 1976: Złote Grono za przenikliwość obserwacji w przeobrażającym się społeczeństwie polskim

Jeden z najważniejszych filmów Janusza Morgensterna.

Dzieje spontanicznej miłości dwojga ludzi na progu dorosłości
: rzeczowej i odpowiedzialnej Magdy i słabego, lekkomyślnego Andrzeja. Bohaterowie mają przed sobą rok pracy, by dostać się na wymarzone studia. Chcą ten rok przetrwać we dwoje, jak dorośli ludzie, którzy planują wspólne życie. Zderzenie z rzeczywistością okazuje się zbyt trudne, nie tylko dla nich.

Autorem scenariusza do filmu jest uznany pisarz Janusz Głowacki. Amerykański reżyser Martin Scorsese uznał dzieło Janusza Morgensterna za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii.

Dzięki nowatorskiej i pełnej interesujących rozwiązań formie filmowej Trzeba zabić tę miłość to jeden z najważniejszych polskich filmów.


ZWIASTUN:

BILETY:
17 zł
(normalny)
13 zł (ulgowy)
12 zł (senior)


PARTNERZY:
All In UJ
Czasopismo EKRANy
Polish Films in English w Kinie Pod Baranami
Cyfrowe Repozytorium Filmowe
KinoRP
Bookmark and Share

archiwum