kpb

Między nami dobrze jest - pokaz filmu oraz spotkanie z Grzegorzem Jarzyną

MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST
- pokaz filmu oraz spotkanie z Grzegorzem Jarzyną


Spotkanie z Grzegorzem Jarzyną zostaje odwołane z powodu choroby reżysera. Projekcja odbędzie się zgodnie z planem i zostanie poprzedzona prelekcją Anity Piotrowskiej.

wtorek, 20 stycznia 2015, godz. 20.15

Zapraszamy na specjalny seans filmu Między nami dobrze jest. Gościem pokazu będzie reżyser, Grzegorz Jarzyna - nietuzinkowy artysta, rewolucjonista i wizjoner polskiego teatru. Wydarzenie będzie okazją do rozmowy zarówno o wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa, cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej, jak i o jej filmowej adaptacji.

Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska, krytyk filmowy, redaktorka Tygodnika Powszechnego, członek Rady Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI, laureatka Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2014.

MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST | MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST
reż. Grzegorz Jarzyna, Polska 2014, 70'

Opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji - pełna groteskowych dialogów, złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych.

Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę, przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka (Danuta Szaflarska) na wózku inwalidzkim, jej córka Halina (Magdalena Kuta) i wnuczka - Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska). Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi - roznosicielka ulotek Bożena (Maria Maj) i reżyser filmu Koń, który jeździł konno (Adam Woronowicz), a także dwoje aktorów (Katarzyna Warnke i Rafał Maćkowiak), prezenterka telewizyjna (Agnieszka Podsiadlik) oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi” Edyta (Roma Gąsiorowska).

Zderzyłam pokolenia: języki, sposoby myślenia, funkcjonowania, inne codzienności, żeby wydobyć ten zgrzyt, ten brak czegoś takiego jak „statystyczny Polak”, brak platformy, na której to by się wszystko spotykało i moglibyśmy powiedzieć „my”. Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu. Dorota Masłowska

Film Grzegorza Jarzyny uderza silnie i precyzyjnie.
Stopklatka.pl

Balansując między teatralną i filmową gramatyką, Jarzyna stworzył odważny i znakomity film.
Culture.pl

Kameralna, błyskotliwa satyra na polskie zmagania z tożsamością.

Polityka

O REŻYSERZE:

Grzegorz Jarzyna, urodzony w 1968 roku w Chorzowie, jest jednym z najbardziej znanych polskich twórców teatralnych. Jego pojawienie się zrewolucjonizowało polski teatr. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i reżyserii krakowskiej PWST. Od 1998 roku dyrektor artystyczny TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości), jednej z najbardziej innowacyjnych scen w Polsce; od 2006 do 2013 roku także jej dyrektor naczelny.
(fot. Kuba Dąbrowski)
BILETY:

18 zł (normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)
Bookmark and Share

archiwum