kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Demon

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina:
DEMON (reż. Marcin Wrona)
sobota, 17 października 2015, godz. 10.00Zapraszamy na drugie w tym sezonie Spotkanie Młodych Amatorów Kina w Kinie Pod Baranami. 17 października o godz. 10.00 obejrzymy głośny film w reżyserii Marcina Wrony, DEMON, prezentowany w konkursie głównym tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Seans poprzedzi krótkie wprowadzenie, które wygłosi Ola Musiał, uczennica III klasy V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, pomysłodawczyni SMAKu.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!Październikowym spotkaniem SMAKu zawładnie DEMON, doskonale przyjęty na festiwalu filmowym w Toronto oraz na jubileuszowym festiwalu w Gdyni. Tragicznie zmarły reżyser niezwykle umiejętnie połączył w swoim ostatnim filmie konwencję horroru i czarnej komedii, wydobywając jednocześnie na światło dzienne bolesne wątki zakopane w zbiorowej pamięci oraz dotykając tematu relacji polsko-żydowskich.

W sobotę i niedzielę (17 i 18 października) Kino Pod Baranami przypomni także wcześniejsze filmy Marcina Wrony - Moja krew, Chrzest oraz etiudę fabularną Człowiek magnes.

W „Demonie” splatają się posępna i tajemnicza atmosfera rodem z kart wielkiej literatury romantycznej oraz estetyka dramatów Wojciecha Smarzowskiego, wyczuwalna zarówno na poziomie kreacji świata jak i postaci.
Grzegorz Kłos, film.wp.pl


Spotkania Młodych Amatorów Kina to inicjatywa uczniów krakowskich liceów, którzy kochają kino, chcą wspólnie oglądać premierowe filmy, a po seansie - w luźnej atmosferze - intensywnie dyskutują o tym, co zobaczyli.

Dlaczego SMAK? Przede wszystkim z powodu naszych oczekiwań wobec kina. Nie wystarcza nam zwykły multipleks, w którym po seansie widzowie jedynie wyrzucają do kosza puste kubełki po popcornie. Jako młodzi odbiorcy stwierdziliśmy, że chcemy mieć możliwość do dyskusji, wspólnej refleksji nad tematami, które poruszają twórcy filmowi - mówi pomysłodawczyni spotkań Aleksandra Musiał z V LO - Dzięki Kinu Pod Baranami możemy wspólnie realizować nasze oczekiwania. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej grupy!

Pokazy filmowe dla młodzieży odbywają się raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnia. Każdą projekcję poprzedza wprowadzenie przygotowane przez uczniów krakowskich liceów, a kończy żywa dyskusja na temat obejrzanego filmu. Program spotkań oraz ich przebieg koordynują uczestnicy.


BILETY dla uczniów: TYLKO 10 zł


O FILMIE:

DEMON | DEMON
reż. Marcin Wrona, Polska/Izrael, 2015, 94’

Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: nominacja do Złotego Lwa, konkurs główny
MFF w Toronto 2015

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego…

Wrona buduje napięcie raczej za pomocą subtelnego klimatu, a nie efektów specjalnych. Skąpane we mgle (nastrojowe zdjęcia Pawła Flisa) uliczki, stary dom i pobliskie mroczne jezioro podkręcają atmosferę grozy, co rusz przełamywaną groteskowymi dialogami.
Łukasz Adamski, wpolityce.pl


ZWIASTUN:


PARTNERZY:


    
Bookmark and Share

archiwum