kpb

Klub Filmowy Wysokich Obcasów: Opowieść o miłości i mroku (przedpremierowo!)

Klub Filmowy Wysokich Obcasów
OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI I MROKU
(reż. Natalie Portman)
- pokaz przedpremierowy
czwartek, 31 marca 2016, godz. 19.00Wspólnie z Wysokimi Obcasami - magazynem Gazety Wyborczej - zapraszamy na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu Opowieść o miłości i mroku w reżyserii Natalie Portman z nią samą w roli głównej - ekranizacji autobiograficznej powieści Amosa Oza. Wydarzenie inauguruje działalność Klubu Filmowego Wysokich Obcasów. Pokazy odbędą się tego samego dnia w siedmiu miastach Polski. 

Opowieści o miłości i mroku to debiut fabularny Natalie Portman, która wcześniej sprawdziła się w roli reżyserki dwóch filmów krótkometrażowych: Eve oraz noweli w “patchworkowej” produkcji Zakochany Nowy Jork. Aktorka zgrała w filmie również główną rolę oraz napisała do niego scenariusz, dla którego inspiracją była bestsellerowa powieść Amosa Oza - przejmująca historia dzieciństwa i dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku.

Zdjęcia do filmu powstały w Jerozolimie, a ich autorem jest wybitny polski operator filmowy, doceniony w Hollywood i nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Sławomir Idziak.

Ten obraz niesie przejmującą wizję zapadania się w chorobę. Ale i ciężaru, jaki spada na dziecko. Narrator filmu, mały Amos, bierze na swoje barki cierpienie i błędy rodziców. A przecież właśnie kształtuje się w nim moralność i rodzi pisarz. Jak wtedy, gdy opowieścią ratuje się przed prześladowcami w szkole. Bo ten film jest również hołdem dla wrażliwości i sztuki opowiadania. Nie ma klasycznej struktury, rządzi się raczej logiką pełnej dygresji gawędy. Tyle że trudnej, okrutnej, przygnębiającej. Bo na taką gawędę skazał nas wiek XX. Krzysztof Kwiatkowski, Wysokie Obcasy 

BILETY:
18 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)
12 zł - za okazaniem aktualnego, 872. numeru Wysokich Obcasów (dostępny w sprzedaży 26 i 27 marca)


O FILMIE:

OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI I MROKU | A TALE OF LOVE AND DARKNESS
reż. Natalie Portman, Izrael 2015, 99’ (premiera filmu: 1 kwietnia 2016)

MFF w Cannes 2015: światowa premiera
MFF w Toronto 2015: pokaz specjalny


Amos Oz wspomina swoich rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielską, obdarzoną niezwykłą wyobraźnią Fani. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa znajdowała ukojenie w opowiadaniu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści stawały coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu niebezpiecznie zbliżyć się do rzeczywistości… Niewyjaśnione rodzinne tajemnice na zawsze zmieniły życie światowej sławy pisarza.

Reżyserka o filmie: Nie wiedziałam, że zagram w tym filmie. Zawsze sądziłam, że go tylko wyreżyseruję. Kiedy zaczęłam o tym myśleć, miałam 26 lat, a Fania była zdecydowanie dojrzalszą kobietą. Ale nie zdobyłabym funduszy na produkcję, gdybym nie zagrała tej postaci. Próbowałam przez kilka lat, ale się nie udawało. Mówiono mi: „Jeżeli zagrasz, możemy się dołożyć”. W końcu tak się stało.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum