kpb

Przegląd Filmów Theo van Gogha

W przededniu rozpoczynającego się 1 stycznia 2008 europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego zapraszamy na przegląd filmów filmowca, który zginął dlatego, że dwie kultury nie umiały nawiązać dialogu.

Theo van Gogh, zamordowany w biały dzień, w samym centrum Amsterdamu, zginął za otwarte głoszenie swoich poglądów za pośrednictwem obrazu filmowego. Ale było to zabójstwo podwójne. Mordu dokonano też na filmach Theo. Do historii przeszedł bowiem nie jako autor cenionych i nagradzanych filmów, pełnych rubasznego humoru, czasem demaskujących mroczne zakamarki współczesnego świata, ale jako ofiara noża Mohammeda Bouyeri’ego.

Zapraszamy na retrospektywę filmów van Gogha. Retrospektywę, która zaprezentuje go nie tylko jako autora 11 minutowego filmu z politycznym przesłaniem (SUBMISSION wg pomysłu Ayyan Hirsi Alli, który stał się przyczyną jego śmierci), ale pięciokrotnego zdobywcę holenderskich Oscarów (Golden Calf) i zwycięzcę Philadephia International Film Festiwal. Wnikliwego obserwatora, gorącego dyskutanta i wielkiego prześmiewcę. Obrońcę praw… młodych muzułmanów, których trudne życie w Holandii opisał w filmie COOL!

Pokażemy także dokument HAVE A NICE WEEKEND, ANY WAY,  który - już po śmierci van Gogha - ukończyła jego współpracownica. Film ten pokazuje interesującą teorię, o której głośno mówiło się w Holandii - że Mohammed Boyeri był znany holenderskiej tajnej policji już wcześniej i istniała możliwość zapobieżeniu mordowi na filmowcu.

Przede wszystkim znamy go jako filmowca. Kreatywny, skupiony na pracy, tworzył niesamowity klimat na planie - mówiła w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Doesjka van Hoogdalem.
Twórczość Theo van Gogha winniśmy poznać, by nie pozwolić, aby zwycięstwo nad sztuką odniosła nienawiść fanatyków. I nieważne jakiego koloru jest to fanatyzm.

Przegląd Filmów Theo van Gogha odbędzie się w Kinie Pod Baranami
w dniach 7 - 12 września.

Zapraszamy!


PROGRAM:

piątek, 7 września, godz. 19.00 

SUBMISSION
reż.
Ayaan Hirsi Ali, Theo van Gogh, Holandia 2004, 11'
LUGER
reż. Theo van Gogh, Holandia 1982, 85'


sobota, 8 września, godz. 19.00 


BLIND DATE
reż. Theo van Gogh, Holandia 1996, 86'


niedziela, 9 września, godz. 19.00 


BABY BLUE
reż. Theo van Gogh, Holandia/Wlk. Brytania 2001, 119'


poniedziałek, 10 września, godz. 19.00 


COOL!
reż. Theo van Gogh, Holandia 2004, 89'


wtorek, 11 września, godz.
19.00

06/05 - THE SIXTH OF MAY
reż. Theo van Gogh, Holandia 2004, 117'


środa, 12 września, godz. 19.00 


HAVE A NICE WEEKEND, ANY WAY
reż. Theo van Gogh, Holandia 2004, 65'

Szczegółowy program przeglądu znajduje się TUTAJ!


BILETY: 10 zł
KARNET (6 seansów): 30 zł

Idea przeglądu filmów Theo Van Gogha narodziła się na toruńskim festiwalu filmowym TOFIFEST w roku 2006. Podczas czwartej edycji imprezy odbyła się jego pierwsza prezentacja, której gośćmi byli autor zdjęć do większości filmow Theo - Thomas Kist oraz reżyserka i jego najbliższa współpracowniczka - Doejska van Hoogdalem. Theo van Gogh w sensie przenośnym stał się „męczennikiem świata zachodniej kultury”, a tymczasem jak mówił na TOFIFEST Thomas Kist: van Gogh był po pierwsze filmowcem i tylko filmowcem. Kochał film, kino, budowanie historii za pomocą obrazu.

Skąd brały się kontrowersje wokół niego? Z niewyparzonego języka. Był, jak sam to określał, „wioskowym głupkiem”, który ma prawo dyskutować z każdym na każdy temat. Ta wiara, wiara w siłę dyskusji i wartość, czasami ostrej, wymiany poglądów zaprowadziła go na śmierć. Był naczelnym błaznem Amsterdamu. Takim co mówi każdemu prawdę o nim, ale nie może go za to spotkać żadna kara - mówi Kist w czasie spotkania z widzami festiwalu w Toruniu. To dla nas wielka radość, że jako pierwsi w Polsce zdecydowaliście się pokazać, nasze wspólne filmy dodawał Kist w Toruniu. Teraz filmy Theo zobaczy cały kraj.


Organizatorzy przeglądu:

          

Bookmark and Share

archiwum