kpb

Dreamland - pokaz filmu i spotkanie z reżyserem

DREAMLAND (reż. Stanisław Berbeka)
- pokaz filmu i spotkanie z reżyserem

wtorek, 5 marca 2019, godz. 20.30
Kino Pod Baranami

Znalezione obrazy dla zapytania dreamland berbeka

 

Zapraszamy na specjalną projekcję dokumentalnego filmu Dreamland o tragicznie zmarłym himalaiście Macieju Berbece. Gościem pokazu będzie reżyser filmu, a zarazem syn głównego bohatera, Stanisław Berbeka.


Dreamland Stanisława Berbeki to poruszająco szczery, ale i pełen humoru portret ojca reżysera – wybitnego polskiego wspinacza, Macieja Berbeki. W swojej emocjonalnej podróży reżyser przybliża widzom postać ojca i wyznawane przez niego wartości. Dreamland jest także powrotem do zimowej wyprawy Berbeki na wymarzony Broad Peak - góry, która ostatecznie odebrała mu życie w 2013 roku.

Szczególnie zasłużony dla polskiego himalaizmu Maciej Berbeka był ratownikiem TOPR, przewodnikiem wysokogórskim, pedagogiem, artystą i himalaistą. Jako pierwszy zdobył zimą trzy ośmiotysięczniki Manaslu, Cho Oyu i Broad Peak. Ponadto wytyczył bardzo trudną drogę na południowej ścianie Annapurny, a na Mount Everest jako pierwszy Polak wszedł własnym wariantem od strony tybetańskiej. Był dwukrotnym kierownikiem zimowych wypraw na Nanga Parbat. Jako pierwszy pokonał zimą granicę 8000 m.n.p.m. w Karakorum, wchodząc 6 marca 1988 roku na Rocky Summit, będący przedwierzchołkiem Broad Peaku. Maciejowi Berbece do zebrania Korony Ziemi zabrakło jedynie zdobycia Masywu Vinsona na Antarktydzie. 5 marca 2013 roku spełnił marzenie o zimowym wejściu na Broad Peak. Zginął podczas drogi powrotnej ze szczytu.


 
REŻYSER O FILMIE:
Nie zdążyłem porozmawiać z tatą o wielu rzeczach. Pomyślałem, że przy okazji filmu dowiem się tego, czego o nim nie wiem. Rozmowy z babcią, naszą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi taty coraz bardziej mnie do niego zbliżały. Potem pojawił się mój synek Tadzio i oczywistym stało się, że muszę zrobić ten film dla niego. - Stanisław Berbeka


 
Projekcji filmu towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem filmu, Stanisławem Berbeką które poprowadzi Ilona Łęcka, dziennikarka związana ze środowiskiem górskim i podróżniczym, współpracująca z portalem wspinanie.pl oraz outdoormagazyn.pl.

 

Film zostanie zaprezentowany z angielskimi napisami.


BILETY: 22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)
 


O FILMIE:
 
DREAMLAND | DREAMLAND
reż. Stanisław Berbeka, Polska 2018, 85’

 

Znalezione obrazy dla zapytania dreamland berbeka

 

Krakowski Festiwal Górski 2018: Najlepszy Film Polski, Nagroda Publiczności
Bansko Film Fest 2018: Grand Prix
Banff Mountain Film Festival 2018: Official Selection
Festiwal Górski Adrenalinium 2018: Srebrna Kozica
Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady 2018: Najlepszy Film Polski
Spotkania z Filmem Górskim, Zakopane 2018: Najlepszy Film Polski, Nagroda Publiczności
58. Krakowski Festiwal Filmowy: udział w konkursie polskim


W dokumencie Stanisława Berbeki odżywają wspomnienia o ojcu reżysera – Macieju Berbece. Dzięki relacjom świadków wypraw, wspomnieniom najbliższych oraz archiwalnym nagraniom (filmowym oraz dźwiękowym) przybliżamy się do sposobu myślenia wybitnego polskiego himalaisty i podróżnika. Wśród opowieści o rodzinie, wyznawanych przez Berbekę wartościach oraz najważniejszych wyprawach pojawia się także wątek zimowej wyprawy na Broad Peak. 5 marca 2013 roku bohater filmu osiągnął swój wymarzony cel, jednak zginął podczas próby zejścia ze szczytu.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum