kpb

Filmoterapia z SENSem: Antropocen - epoka człowieka (MOS)

FILMOTERAPIA Z SENSEM
Antropocen - epoka człowieka
(reż. Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, Nicholas de Pencier)
– pokaz filmu z dyskusją
wtorek, 25 lutego 2020, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki

 

 
25 lutego zapraszamy do sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki na kolejny pokaz w ramach cyklu Filmoterapia z SENSEM. Na ekranie Antropocen - epoka człowieka - realizowany na przestrzeni czterech lat film dokumentujący formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem gościa, dr hab. Doroty Matuszko - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, geografa i klimatologa.


Film jest utrzymaną w surrealistycznym duchu medytacją na temat masowych, głębokich i - co najważniejsze - trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka. Jako narratorka oprowadza po nim Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za rolę w Dziewczynie z portretu. Szokujący, urzekający, hipnotyczny obraz to efekt wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal, operatora Nicholasa de Pencier oraz znanego fotografa Edwarda Burtynskiego. Stanowi trzecią część filmowej trylogii, jaką Jennifer Baichwal i Edward Burtynski poświęcili Ziemi (pierwsza część: Sfabrykowany krajobraz, druga: Watermark).


Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Filmoterapia z SENSEM, w którym znakomite dokumenty z festiwalu Millennium Docs Against Gravity stają się punktem wyjścia do wnikliwej dyskusji na temat fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie kwestii.

 
Gościem spotkania będzie dr hab. Dorota Matuszko - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, geograf i klimatolog. Dyskusję inspirowaną filmem poprowadzą Martyna Zimorska i Diana Sałacka.

dr hab. Dorota Matuszko - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, geograf, klimatolog, pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Autorka ponad stu publikacji naukowych, głównie z zakresu współczesnych zmian klimatu i klimatu miejskiego. Do roku 2020 była redaktorem naczelnym czasopisma "Prace Geograficzne". Jest autorką materiałów edukacyjnych o pogodzie i klimacie na platformie Centrum Zdalnego Nauczania UJ.  

Martyna Zimorska – psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie.


Diana Sałacka - filozof i politolog, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity koordynuje krakowską odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem.


 

BILETY:
22 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)


O FILMIE:

ANTROPOCEN: EPOKA CZŁOWIEKA
| ANTHROPOCENE: THE HUMAN EPOCH
(Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, Nicholas de Pencier) CA 2019, 87’

Antopocen: epoka człowieka opowiada o ludzkiej działalności, która przekształca naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Film ukazuje wybetonowane brzegi Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnej Azji, największe naziemne maszyny, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech, psychodeliczne kopalnie potasu w rosyjskim Uralu oraz metalowe kontenery w mieście Norylsk. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę halocenu. Czy oznacza koniec gatunku ludzkiego? A może jest początkiem czegoś nowego, niekoniecznie ludzkiego?

 

ZWIASTUN:


WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum