kpb

2 x western w E-Kinie Pod Baranami

2 x WESTERN
w E-Kinie Pod Baranami:

Sweet Country &
Nienawistna ósemka

11-14 czerwca 2021


11 czerwca do kin wkracza Magnezja – zaskakujący polski western w reżyserii Macieja Bochniaka. Z tej okazji zapraszamy na naszą internetową platformę (e-kinopodbaranami.pl) gdzie na widzów czeka podwójna dawka oryginalnych opowieści rodem z Dzikiego Zachodu: australijskie Sweet Country oraz Nienawistna ósemka Quentina Tarantino. W dniach 11-14 czerwca oba filmy dostępne będą w promocyjnej cenie - 26 zł!

 

Western to zdecydowanie jeden z najstarszych, a zarazem najbardziej charakterystycznych gatunków filmowych. Wystarczy rzut oka na westernową ikonografię - bezkresne krajobrazy, kowbojskie kapelusze, rewolwery - by przyporządkować oglądany tytuł do tej właśnie kategorii. Śmierć westernów wieszczono już wielokrotnie, jednak nieustannie na wielkim ekranie pojawiają się niezwykłe dzieła zadające kłam tej tezie.

 

Już wkrótce w polskich kinach zagości Magnezja Macieja Bochniaka - polska wariacja na temat opowieści z Dzikiego Zachodu, w której nie brakuje strzelanin, pościgów, bezlitosnych złoczyńców oraz szlachetnych stróżów prawa. By odpowiednio uczcić premierę filmu, Kino Pod Baranami zaprasza na swoją internetową platformę
e-kinopodbaranami.pl, gdzie na widzów czekają dwie inne westernowe opowieści: Sweet Country  Warwicka Thorntona oraz Nienawistna ósemka Quentina Tarantino.

 

Pierwszy z tytułów, Sweet Country, osadzony jest wśród australijskich bezdroży, przez które ucieka Aborygen Sam. Mężczyzna dopuścił się morderstwa, za co jest ścigany w filmie przez grupę osobliwych tropicieli, na czele z doświadczonym sierżantem Fletcherem (w tej roli gwiazdor kina lat 80., Bryan Brown). Akcja Nienawistnej ósemki również toczy się w nietypowym otoczeniu: wśród pokrytych śniegiem wzgórz stanu Wyoming. Reżyser Quentin Tarantino zamyka wszystkich swoich bohaterów w odciętej od świata chacie. Konfrontuje ze sobą całą galerię wyrazistych postaci, które wcale nie są tymi, za których się podają.

 

Premiera filmu Magnezja: 11 czerwca 2021.

 

BILETY: 15 zł
Karnet (dostęp do dwóch filmów): 26 zł
Karnety dostępne są w dniach 11-14 czerwca.

O FILMACH:

 

SWEET COUNTRY | SWEET COUNTRY
(Warwick Thornton) Australia 2017, 113’

MFF w Wenecji 2017: Nagroda Specjalna Jury
Camerimage 2017: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI
Nagrody Akademii Filmowej Azji i Pacyfiku 2017: najlepszy film
MFF w Adelajdzie 2017: Nagroda Publiczności


 
Akcja filmu rozgrywa się w 1929 roku, w małym mieście położonym na australijskim Terytorium Północnym. Bohaterem jest Sam, Aborygen w średnim wieku, który pracuje dla lokalnego kaznodziei, Freda Smitha. Pewnego dnia zostaje wraz żoną i córką najęty do pracy przez niejakiego Harry’ego Marsha, który okazuje się być złym człowiekiem. Ich coraz bardziej napięte relacje kończą się gwałtowną strzelaniną. Aborygen zabija białego w obronie własnej. W rezultacie Sam staje się poszukiwanym przestępcą, zmuszonym do ucieczki z miasta z ciężarną żoną. Ich śladem ruszają tropiciele pod wodzą doświadczonego sierżanta Fletchera…
 


Oparty na prawdziwych wydarzeniach western autorstwa jednego z najbardziej cenionych australijskich reżyserów, Warwicka Thorntona (Samson i Dalila), oddaje głos aborygeńskiej mniejszości. Reżyser zaprosił do współpracy gwiazdy światowego formatu - Sama Neilla (Jurassic Park, serial Peaky Blinders) oraz Bryana Browna, australijskiego aktora, który partnerował m.in. Nicole Kidman w filmie Australia, Sigourney Weaver w filmie Goryle we mgle czy Tomowi Cruise’owi w przeboju Koktajl.

 


NIENAWISTNA ÓSEMKA | THE HATEFUL EIGHT
(Quentin Tarantino) USA 2015, 167’

Oscary 2016: najlepsza muzyka - Ennio Morricone
- 2 nominacje: najlepsza aktorka drugoplanowa - Jennifer Jason Leigh, najlepsze zdjęcia - Robert Richardson
Złoty Glob 2016: najlepsza muzyka - Morricone
- 2 nominacje: najlepsza aktorka drugoplanowa - Leigh, najlepszy scenariusz - Quentin Tarantino
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 2016: najlepsza muzyka - Morricone
- 2 nominacje: najlepsza aktorka drugoplanowa - Leigh, najlepszy scenariusz
Jeden z 10 najlepszych filmów 2015 roku w plebiscycie National Board of Review, także: najlepsza aktorka drugoplanowa - Leigh, najlepszy scenariusz oryginalny

 

 

Kilka lat po wojnie secesyjnej przez wietrzne pustkowia Wyoming podróżują łowca nagród John Ruth, znany jako „Szubienica”, oraz zbiegła przestępczyni Daisy Domergue. Podczas zamieci śnieżnej trafiają do zajazdu, w którym spotykają tajemniczych nieznajomych. Gdy gwałtowna nawałnica uderza w górski przyczółek, podróżnicy zaczynają rozumieć, że szanse na dotarcie do miasta są niewielkie, a ich największym zmartwieniem nie jest bezwzględna pogoda, a towarzysze o nieczystych intencjach.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in: Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Samuel L. JacksonMichael Madsen, Tim Roth, Walton Goggins, Bruce Dern. Muzykę do Nienawistnej ósemki napisał mistrz Ennio Morricone, który powrócił do świata westernu po 40 latach.

Bookmark and Share

archiwum