kpb

Dojrzałe Kino: Sonata

środa, 9 marca 2022, godz. 11.00

 

 

 

Zapraszamy seniorów na kolejną odsłonę cyklu Dojrzałe Kino. W środę 9 marca, o godzinie 11.00, na ekranie zagości Sonata - wzruszający dramat, opowiadający o walce o marzenia i pasje, wyróżniony Nagrodą Publiczności na Festiwalu w Gdyni. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

Oparta na faktach Sonata, opowiada historię błędnie diagnozowanego Grzegorza Płonki, który, uważany za osobę w spektrum autyzmu, żył we własnym hermetycznym świecie. Dopiero po 14 latach okazało się, że Grzegorz nie słyszy, a za jego głuchotą skrywa się wielki talent muzyczny.


Debiutujący jako reżyser Bartosz Blaschke mówi o filmie: Sonata opowiada prawdziwą historię wyjątkowego muzyka - Grzegorza Płonki z Murzasichla, którego miałem przyjemność poznać kilka lat temu. Na jego historię trafiłem w sposób przypadkowy, pracując nad scenariuszem do serialu fabularnego, który miał dotyczyć osób niepełnosprawnych. Podczas dokumentacji do tej produkcji, która finalnie nie powstała, trafiłem na nagranie, na którym Grzesiek gra Sonatę księżycową (...). Chłopak nie znał słów, więc nie mógł się komunikować, przekazywać prostych, podstawowych informacji. Kiedy usłyszałem, jak gra i kiedy poznałem jego nieprawdopodobną historię, podjąłem decyzję, by poświęcić kilka lat życia i odkryć przed widzami wielobarwny świat człowieka z niepełnosprawnością.


W obsadzie filmu Sonata znaleźli się: nagrodzony w Gdyni za najlepszy debiut aktorski Michał Sikorski, Łukasz Simlat, Małgorzata Foremniak, Jerzy Stuhr i Lech Dybik.

 

Gospodynią spotkania wokół filmu Sonata będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.


BILETY dla seniorów: 17 zł

 

O FILMIE:

SONATA | SONATA
(Bartosz Blaschke) PL 2021, 118’

CAMERIMAGE 2021 - nominacja: Konkurs Filmów Polskich - Złota Żaba - Udział w konkursie (Tomasz Augustynek)
Złote Lwy 2021 - wygrana: Nagrody Indywidualne - Najlepszy debiut aktorski (Michał Sikorski), Nagroda Publiczności - Zdobywca (Bartosz Blaschke)
Złote Lwy 2021 - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (Bartosz Blaschke)


Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.

 

ZWIASTUN:

 

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

Bookmark and Share

archiwum