kpb

Nieustające wakacje

tytuł oryginalny: Permanent Vacation

reżyseria: Jim Jarmusch
aktorzy: Chris Parker, Leila Gastil, John Lurie, Richard Boes, Sara Driver

czas trwania: 80 min.
produkcja: USA 1980
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Dwa i pół dnia z życia Alliego Parkera, chłopaka, który nie ukończył szkoły, nie pracuje, nie ma domu, i który mówi o sobie: „Jestem w pewnym sensie turystą...turystą na nieustających wakacjach”.


Miejscem, które „zwiedza” podczas niekończących się włóczęg, jest Nowy Jork, a dokładnie jego „złe”, peryferyjne, zdegradowane dzielnice. Na swojej drodze Allie spotyka szaleńców, maniaków, outsiderów. Prowadzi z nimi krótkie rozmowy, załatwia drobne interesy i idzie dalej. Swojej dziewczynie mówi, że istnieją dwie przyczyny tych miejskich podróży: bezsenność i pragnienie ucieczki od samotności.


Film Jima Jarmuscha jest portretem pokolenia postpunka. Allie się nie buntuje, lecz trzyma dystans; nie angażuje się, lecz obserwuje. Kamera Toma DiCillo wraz z bohaterem podąża wciąż do przodu, nigdy nie zawraca, nigdy nie rejestruje dwa razy tego samego miejsca ani postaci. W roli głównej Jarmusch obsadził Chrisa Parkera, wówczas szesnastolatka i członka ekskluzywnego punk klubu, CB GB-u. Na ekranie towarzyszą mu legendy nowojorskiego undergroundu: Eric Mitchell, Sara Driver czy John Lurie.


Nieustające wakacje to pierwszy pełnometrażowy i zarazem w pełni autorski film Jima Jarmuscha. Jego budżet zamknął się w kwocie zaledwie 12 tysięcy dolarów.


| In downtown Manhattan, a twenty-something boy ('Chris Parker')whose Father is not around and whose Mother is institutionalized, is a big Charlie Parker fan. He almost subconsciously searches for more meaning in his life and meets a few characters along the way.

 

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
-
Tydzień 4: Merkury | Kultowe Kinobranie.

 

Wcześniej w ramach 7x Jarmusch - przegląd filmow oraz Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 4: Kalejdoskop miejsc / Kultowe Kinobranie 2022.

Bookmark and Share

Zobacz ten film:

 • Piątek
  19 lipca Friday July 19
 • Niedziela
  21 lipca Sunday July 21
 • Poniedziałek
  22 lipca Monday July 22
 • Czwartek
  25 lipca Thursday July 25
 • * Uwaga! Seans w innym obiekcie.