kpb

Nasiona

tytuł oryginalny: Die Saat

reżyseria: Mia Maariel Meyer
aktorzy: Hanno Koffler, Anna Blomeier, Lilith Julie Johna, Robert Stadlober

czas trwania: 100 min.
produkcja: Niemcy 2021
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles
info: Tydzień Filmu Niemieckiego

Rainer i Nadine wprowadzają się z 12-letnią córką do nowego domu. Poprzedni musieli opuścić, bo jego właściciel miał inne plany, a obecny, kupiony na kredyt, wymaga pilnego remontu. Wykonuje go po godzinach Rainer, który sam pracuje w niewielkiej budowlanej firmie. Po latach dostaje wreszcie awans na kierownicze stanowisko. Niestety nowe zadania przerastają jego kompetencje: mężczyzna nie jest w stanie zaakceptować nieuczciwych praktyk.


Niemiecko-fińska reżyserka Mira Maariel Meyer kreśli w swoim filmie obraz brutalnego współczesnego kapitalizmu, który coraz bardziej niszczy społeczne więzi i demoralizuje przyzwoitych ludzi, a innym pozwala bez skrupułów wykorzystywać swoją uprzywilejowaną pozycję. Twórczyni mierzy się także z ciągle obowiązującym wizerunkiem mężczyzny jako głowy rodziny, którego powinnością jest zadbać o jej los i który nie może przyznać się do porażki, ani pokazać słabości. Frustracja i zwątpienie (jak tytułowe nasiona) przyniosą swoje niechlubne plony.


| Rainer toils by the sweat of his brow on a building site. His first job as site manager is his much-needed big break. Rising rents in the city have already forced him, his pregnant wife and 13-year-old daughter Doreen to move into a little house in the outskirts which needs renovating.

 

Prezentowany w ramach Tydzień Filmu Niemieckiego 2022.

 

ZWIASTUN:

 

Bookmark and Share