kpb

Całe to piękno i krew

tytuł oryginalny: All the Beauty and the Bloodshed

reżyseria: Laura Poitras

czas trwania: 122 min.
produkcja: USA 2022
premiera: 2023-06-16
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Oscary 2023 - nominacja: Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
BAFTA 2023 - nominacja: Najlepszy film dokumentalny
MFF w Wenecji 2022: Złoty Lew, Specjalna nagroda Fundacji im. Christophera D. Smithersa
Film Independent Spirit Award 2023: Najlepszy film dokumentalny


Aktywistka Nan Goldin i artystka Nan Goldin są ze sobą nierozerwalnie związane. Reżyserka Laura Poitras (nagrodzona Oscarem® za Citizenfour prezentowany na festiwalu MDAG w 2015 roku) pokazuje życie i twórczość Goldin ze swojej perspektywy.

Podąża także na organizowane przez swoją wyjątkową bohaterkę kreatywne protesty. Artystka opuściła dom w młodym wieku i dokonała przełomu jako fotografka dzięki Balladzie o seksualnej zależności (The Ballad of Sexual Dependency) – serii porywających, kolorowych, intymnych zdjęć przedstawiających gejowską subkulturę, ją samą, jej rodzinę i przyjaciół. Obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN (Prescription Addiction Intervention Now), która staje w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczy z producentami tych leków – rodziną Sacklerów.

Za pośrednictwem firmy Purdue Pharma zarobili miliardy dolarów na sprzedaży środku OxyContin, przyczyniając się do kryzysu opioidowego w USA. Goldin przepisano ten lek po operacji kolana i od razu się od niego uzależniła. Do tamtego momentu znała Sacklerów tylko jako filantropów, którzy sponsorowali wiodące muzea, w których wystawiano jej własne prace. Dziś przewodzi grupie walczącej o pociągnięcie do odpowiedzialności winnych za kryzys, który doprowadził do śmierci pół miliona Amerykanów. Ich protesty wieńczą pozwy prowadzone pro bono przez najlepszych prawników w Stanach. Tytuł filmu odnosi się do opinii psychiatrów na temat siostry Goldin – Barbary, która popełniła samobójstwo w zakładzie psychiatrycznym. W raporcie na jej temat powtarzało się jedno zdanie: ona widzi przyszłość, całe piękno i rozlew krwi.


| Directed by Academy Award-winning filmmaker Laura Poitras, “All the Beauty and the Bloodshed” is an epic, emotional and interconnected story about internationally renowned artist and activist Nan Goldin told through her slideshows, intimate interviews, ground-breaking photography, and rare footage of her personal fight to hold the Sackler family accountable for the overdose crisis.

Wcześniej w ramach Weekendu z Millennium Docs Against Gravity.

ZWIASTUN:

Bookmark and Share