kpb

Kiedy stopi się lód

tytuł oryginalny: Het Smelt

reżyseria: Veerle Baetens
aktorzy: Charlotte De Bruyne, Rosa Marchant, Sebastien Dewaele

czas trwania: 111 min.
produkcja: Belgia/Holandia 2023
premiera: 2023-12-01
język: niderlandzki
napisy: polskie
in Dutch with Polish subtitles

Sundance 2023 - wygrana: Nagroda Specjalna Jury - Najlepszy występ aktorski w dramacie (Rosa Marchant)

Nagrodzony na Sundance Film Festival Kiedy stopi się lód to intensywna opowieść o mrokach dojrzewania, dziecięcej bezwzględności i konieczności zmierzenia się z traumą z przeszłości. Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści Lize Spit, wydanej w 2018 roku także w Polsce, pod tytułem Szpadel.

Eva jest nieśmiałą dziewczyną, pracującą na co dzień jako asystentka fotografa. Większość wolnego czasu spędza w mieszkaniu, które dzieli z młodszą siostrą Tess. Równowaga jej bezpiecznego i ustabilizowanego życia zachwiana zostaje przez dwa wydarzenia.

Pierwszym z nich jest niespodziewana decyzja siostry o wyprowadzce. Drugim – facebookowe zaproszenie, które staje się pretekstem do tego, by Eva odwiedziła miejsce swojego dzieciństwa. Ten czas wydawał się dla bohaterki beztroski. Całe dnie spędzała z dwójką przyjaciół – Timem i Laurensem. Ich wzajemne relacje zostały wystawione na próbę, z chwilą gdy pomysły chłopców stawały się coraz bardziej zuchwałe. Eva, która nie mogła znaleźć zrozumienia w domu rodzinnym, bojąc się, że może zostać wykluczona z grupy, zaczęła być częścią ich niebezpiecznej gry…

| Many years after a sweltering summer that spun out of control, Eva returns to the village she grew up in with an ice block in the back of her car. In the dead of winter, she confronts herself with her past and faces up to her tormentors.

ZWIASTUN:

Bookmark and Share