kpb

Czerwone niebo

tytuł oryginalny: Roter Himmel

reżyseria: Christian Petzold
aktorzy: Thomas Schubert, Paula Beer, Langston Uibel, Enno Trebs

czas trwania: 103 min.
produkcja: Niemcy 2023
premiera: 2024-04-05
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Berlinie 2023 - wygrana: Srebrny Niedźwiedź - Najlepszy film (Christian Petzold)
MFF w Berlinie 2023 - nominacja: Złoty Niedźwiedź - Udział w konkursie głównym (Christian Petzold)
Europejska Akademia Filmowa 2023 - nominacja: Najlepszy europejski aktor roku (Thomas Schubert)


Leon i Felix spędzają lato w położonym nad Bałtykiem letniskowym domku. Wypoczynek chcą połączyć z kreatywną pracą, której sprzyjać ma oddalone od wakacyjnego zgiełku miejsce. Leon kończy swoją drugą książkę, Felix planuje studia na Akademii Sztuk Pięknych i przygotowuje portfolio. Już przekraczając próg domu letnicy spostrzegają, że nie będą jego jedynymi lokatorami.

Matka Felixa udostępniła go także Nadji, która dorabia w pobliskim miasteczku, sprzedając lody. Rozgrzane od upału powietrze sprzyja nie tylko emocjom, które połączą bohaterów filmu, ale także rozprzestrzeniającym się dość szybko pożarom. Tytułowe czerwone niebo nie opisuje romantycznego nadmorskiego zachodu słońca tylko łunę ognia, ogarniającego okoliczne lasy. Choć w kurorcie turyści odwołują rezerwacje, a w oddali słychać odgłosy walki z pożogą i niesiona przez wiatr sadza osiada na skórze, w domku letniskowym nikt nie czuje zagrożenia. Dla Leona najważniejsza jest powieść i zbliżające się spotkanie z wydawcą, stroni więc od reszty beztroskiego towarzystwa. Jego skupienie na sobie samym nie wynika jednak z koncentracji na procesie twórczym, lecz z egoizmu i braku umiejętności dzielenia się z innymi przyjemnościami życia.

Czerwone niebo to drugi film Christiana Petzolda, którego tematem jest żywioł: w Undine (film dostępny na www.e-kinopodbaranami.pl) bohaterom towarzyszyła woda, chłodząca ich uczucia, tutaj jest to ogień, który je podsyca. Opowiadana z lekkością przez reżysera historia tli się nieśpiesznie,  obejmując kolejny dzień letniej kanikuły, aż do nieoczekiwanego finału.

| A group of friends are in a holiday home by the Baltic Sea where emotions run high as the parched forest around them catches fire.


Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
Tydzień 4: Merkury.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

Zobacz ten film:

  • Sobota
    20 lipca Saturday July 20
  • Poniedziałek
    22 lipca Monday July 22
  • Czwartek
    25 lipca Thursday July 25