kpb

Opowieści z Wysp: 3. Przegląd Filmów Indonezyjskich

OPOWIEŚCI Z WYSP
3. Przegląd Filmów Indonezyjskich
24-26 czerwca 2011

Przegląd najnowszych filmów jednej z wiodących azjatyckich kinematografii. Kino Indonezji sytuuje się na pograniczu między rozrywkowym kinem hinduskim a tradycją artystyczną kina chińskiego. Indonezja jest krajem wielokulturowym, gdzie współistnieje ze sobą wiele grup etnicznych, co znajduje swój wyraz w twórczości filmowej.


PROGRAM:

piątek, 24 czerwca
18.45
  WYSPY TAJEMNIC JOKO ANWAR
ZAKAZANE DRZWI | PINTU TERLARANG
reż. Joko Anwar, Indonezja 2009, 115’

Joko Anwar, przebojowy i rozpoznawany w Polsce reżyser, wraca z kolejnym przerażającym, ale i zaskakującym eksperymentem filmowym. Gambir, ceniony rzeźbiarz, wiedzie idylliczne życie: ma piękną żonę, wspaniały dom oraz pieniędze. Za fasadą ideału ukrywane są jednak mroczne i krwawe tajemnice. Obraz Anwara to jeden z najbardziej oryginalnych filmów dekady, którego mocnym punktem jest szokująca scena wigilijnej kolacji.

21.00  WYSPY ODKRYĆ
MARZYCIEL | SANG PEMIMPI
reż. Riri Riza, Indonezja 2009, 128’

Po sukcesie Laskar Pelangi (Tęczowy szwadron), pokazywanej na przeglądzie w 2009 roku, ukazała się ekranizacja kolejnej powieści Andrei Hiraty, Sang Pemimpi (Marzyciel), również opartej na autentycznych wydarzeniach. To dalszy ciąg przygody chłopców z głębokiej prowincji, marzących o podbijaniu świata, o wyjeździe na studia do Paryża. Film ukazuje prawdziwe oblicze życia indonezyjskiej prowincji, gdzie przeciwności losu stają się chlebem powszednim. Marzyciel jest obrazem walki o własne marzenia.

sobota, 25 czerwca
18.45
  WYSPY GROZY
TAKUT: OBLICZA STRACHU | TAKUT: FACES OF FEAR
reż. różni, Indonezja 2009, 91’

Zbiór sześciu etiud grozy najbardziej utalentowanych młodych reżyserów indonezyjskich. Twórcy swobodnie czerpią inspirację z różnych gatunków horroru: od filmów o zombie, poprzez hitchcockowskie thrillery, aż po Piłę. Zbiór puentuje straszne, ale i przewrotnie humorystyczne dzieło braci Mo - wschodzących gwiazd indonezyjskiego kina grozy (twórców przełomowego Macabre).

20.45  WYSPY ODKRYĆ
MERANTAU | MERANTAU
reż. Gareth Huw Evans, Indonezja 2009, 106’

Yuda, utalentowany wojownik starożytnej sztuki silatu, doświadczył rytuału dojrzewania (merantau) w wyniku czego opuścił spokojną rodzinną wioskę, na rzecz buzującej Dżakarty. Sprzeciwiając się bezwzględnym handlarzom kobiet przechodzi chrzest ognia. Film pełen niesamowitych scen akcji wykonanych na żywo (bez CGI czy lin) stanowi indonezyjską odpowiedź na Ong Bak.

niedziela, 26 czerwca
18.45
  WYSPY WIELU KULTUR
DENIAS | DENIAS
reż. John de Rantau, Indonezja 2006, 110’

Film oparty na prawdziwej historii. Denias pochodzi z Aroanop, małej wioski w górach Jayawijaya w Zachodniej Papui. Marzeniem chłopaka jest zdobycie lepszej edukacji i pójście do szkoły. Wyrusza zatem w kilkudniową podróż przez góry, lasy i rzeki, żeby dostać się do szkoły w najbliższym mieście. Spotyka go tam jednak rozczarowanie. Reżyser porusza problem dyskryminacji, której doznaje chłopiec z powodu swojego pochodzenia. Film prezentowany podczas I Przeglądu Filmów Indonezyjskich 2008.

20.45  WYSPY WIELU KULTUR
3 MODLITWY, 3 MIŁOŚCI | 3 DOA 3 CINTA
reż. Nurman Hakim, Indonezja 2008, 114’

Trzech nastolatków uczy się w lokalnym pesantren, czyli szkole religijnej. Huda pragnie odnaleźć matkę, która opuściła go wiele lat temu. Rian ma obsesję na punkcie filmów, a dla kontaktu z kinem jest gotów porzucić wszystko. Z kolei Syahid odda wiele w zamian za sfinansowanie ojcu operacji - przyłączy się nawet do grupy religijnych ekstremistów. Świat wokół nich wali się wraz z 11 września 2001 roku... Film w sposób niezwykle przystępny umiejętnie porusza się wśród tematów religijnych i społecznych, które dotykają współczesną młodzież muzułmańską.

Oficjalna strona przeglądu: filmgramm.pl/indonezja


BILETY:
normalny - 12 zł
ulgowy - 10 zł

Karnet (6 filmów): 30 zł
Bookmark and Share

archiwum