kpb

Islandia - wyspa muzyki

ISLANDIA - WYSPA MUZYKI

| ICELAND - ISLAND OF MUSIC
(click HERE for English version)

- pokaz dokumentu muzycznego BACKYARD & koncert zespołu PRINSPÓLÓ


piątek, 23 września 2011

Kino Pod Baranami, Klub BetelW piątek, 23 września 2011 zapraszamy Widzów Kina Pod Baranami oraz fanów niezależnego islandzkiego brzmienia na specjalny wieczór z muzyką Islandii.
W programie pokaz dokumentu muzycznego pt. BACKYARD (w Kinie Pod Baranami) oraz koncert zespołu islandzkiego PRINSPÓLÓ (w klubie Betel). W filmie występują członkowie takich grup jak Múm, Hjaltalín, FM Belfast, Retro Stefson, Sin Fang Bous, Borko, a także Reykjavík.
Koncert PRINSPÓLÓ, będący częścią europejskiej trasy zespołu, odbędzie się po seansie w klubie Betel.


PROGRAM:

godz. 19.00 Kino Pod Baranami (Rynek Główny 27)
 – pokaz filmu BACKYARD
The film will be screened with English subtitles!

godz. 20.30 BETEL (Pl. Szczepański 3)
 – koncert zespołu PRINSPÓLÓ


BILETY:
15 PLN
film (sprzedaż: KPB)
25 PLN koncert (sprzedaż: Betel)
30 PLNKARNET film+koncert (do nabycia w KPB)


BACKYARD | BACKYARD
reż. Árni Sveinsson, Islandia 2010, 70’

Festiwal Filmów Dokumentalnych Skjaldborg 2010: Najlepszy Film

Árni Rúnar (współzałożyciel zespołu FM Belfast) wpadł na pomysł zgromadzenia kilku znajomych zespołów na swoim podwórku, celem zrealizowania nagrania. Jego projekt przekształcił się w film. Zgromadził potrzebny sprzęt i modlił się o dobrą pogodę. Zaprosił sąsiadów, przygotował pizzę, ciasteczka i naleśniki. Niespodziewanie na jego podwórku zjawili się najciekawsi muzycy islandzkiego młodego pokolenia. Kameralny koncert przekształcił się w wydarzenie roku, które zgromadziło tłumy melomanów z całego miasta.

Dokument prezentuje aktualną scenę muzyczną Reykjaviku: od słodkiego post rocka grupy Borko, po synth-popowe brzmienie zespołu FM Belfast. Pojawiają się w nim także weterani eksperymentalnej elektroniki (gupa Mùm) oraz zupełnie nowi wykonawcy, tacy jak Hjaltalin - zdobywcy statuetki za Najlepszy Album Roku 2010 (Icelandic Music Awards).
PRINSPÓLÓ
Skład zespołu:
Svavar Pétur Eysteinsson – gitara, wokal
Kristján Freyr – perkusja
Lóa Hjálmtýsdóttir (*również FM Belfast) – klawisze
Loji Höskuldsson - gitara

Prinspóló to pomysł i byłe alter ego Svavara Pétura Eysteinssona, znanego z grup Skakkamanage oraz Rúnk. Prinspóló początkowo było projektem solowym, ale dziś to grupa muzyków. Ich piosenki traktują o rzeczach ważnych w życiu, takich jak jedzenie czy starsi obywatele Islandii. Dziwaczne teksty oraz chwytliwe melodie zdobyły popularność zarówno członków tamtejszej sceny muzycznej, jak i gospodyń domowych z przedmieść Reykjaviku. Podczas pierwszej trasy koncertowej w Polsce kwartet promować będzie EP-kę „Einn Heima” oraz debiutancki album „Jukk”, wydany przez islandzką wytwórnię Kimi Records.
Prinspóló to świetny przykład na muzykę dla muzyki. Z założenia ma być zabawa. I jest. Album „Jukk” urzeka słuchacza swoją spontanicznością, frywolnie dryfując po obszarach muzyki pop i indie. Jest miło, przyjemnie, można poskakać i pośmiać się. Idealna płyta do biegania po mieście z uśmiechem na twarzy
- polski portal „Muzyka Islandzka” o albumie „Jukk”.

Płyty można posłuchać tutaj:
www.prinspolo.com

(click HERE for English version)
Bookmark and Share

archiwum