kpb

Yoram Gross - benefis

YORAM GROSS - benefis
czwartek, 20 października 2011, godz. 20.00

20 października wraz z Krakowską Fundacją Filmową, Krakow Film Comission oraz Muzeum Galicja, zapraszamy na benefis Yorama Grossa - znanego na całym świecie australijskiego animatora i producenta polskiego pochodzenia. Świętowanie rozpoczniemy o godzinie 20.00 pokazem animacji Grossa, po którym odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o życiu i twórczości artysty, w reżyserii Tomasza Magierskiego.

Po seansie wzniesiemy toast na cześć jubilata.

Yoram (Jerzy) Gross urodził się 18 października 1926 roku w Krakowie. Uznawany jest za czołowego australijskiego reżysera i producenta filmów animowanych. Na jego twórczości wychowało się kilka pokoleń dzieci, dla których takie postaci jak Blinky Bill stawały się wzorami do naśladowania. Wraz z żoną Sandrą wyprodukował wiele niezwykle popularnych na świecie seriali telewizyjnych. Trzy lata temu w Krakowie, a obecnie w Australii ukazały się jego wspomnienia z czasów okupacji. Jego syn, Guy Gross, jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej w Australii (Priscilla, królowa pustyni).PROGRAM:

czwartek, 20 października, godz. 20.00

filmy z serii PROFESOR FILUTEK
| PROFESSOR FILUTEK
reż. Yoram Gross, Australia, 8’

Profesor Filutek to bohater miniaturowych filmów inspirowanych kultowymi rysunkami Zbigniewa Lengrena z krakowskiego „Przekroju”. Seria opowiada o zabawnych przygodach sympatycznego, nieco ekscentrycznego, sędziwego profesora oraz jego psa. Animacja pozbawiona słów - posługuje się uniwersalnym językiem komedii.


KRAKOWIACZEK CI JA... | BLINKY & ME - premiera!
reż. Tomasz Magierski, 75’, produkcja: Kalejdoskop Film

Film dokumentalny opowiadający o dramatycznych losach i niezwykłej karierze Yorama Grossa - ocalałego z Holocaustu, legendarnego twórcy animacji. Film jest kolażem różnych zdarzeń, pochodzących z pełnego wrażeń życia Grossa. Z tych niejako osobnych, krótkich opowieści, powstał pełny obraz człowieka, któremu chęć przetrwania oraz wytrwałość zagwarantowały ogromny sukces, a także nauczyły pokory. Artysta walczył o przetrwanie w okupowanej przez nazistów Polsce, znalazł dla siebie nową ojczyznę w Izraelu, aż w końcu zadomowił się w dalekiej Australii, gdzie do dziś z powodzeniem tworzy i prowadzi własne studio animacji filmowej.

Twórcy wykorzystali między innymi archiwalne zdjęcia przedwojennego Krakowa oraz okupowanej Polski, a także materiały pochodzące z rodzinnego archiwum Grossów.

Po projekcji zapraszamy na toast z okazji 85. urodzin Yorama Grossa.


Organizatorzy:
Krakowska Fundacja Filmowa
Krakow Film Comission
Kino Pod Baranami
Żydowskie Muzeum Galicja

Bookmark and Share

archiwum