kpb

Dojrzałe kino - GenerałKino Pod Baranami zaprasza dojrzałą widownię na premierowy film, po którym będzie okazja do rozmowy przy kawie, herbacie i ciasteczkach.

Projekcji filmu tradycyjnie towarzyszyć będzie rozmowa przy kawie i herbacie.

Bilety dla seniorów: tylko 11 zł
.środa, 28 grudnia 2011, godz. 11.00

GENERAŁ | THE GENERAL
reż. Buster Keaton, Clyde Buckman, USA 1926, 77’

„Jeden z najwspanialszych przykładów burleski filmowej” Istvan Szabo

Film uważany za najlepszą niemą komedię wszech czasów.

Młody maszynista Johny Gray (Buster Keaton) zostaje odrzucony przez armię Konfederatów. Ma służyć krajowi od zaplecza prowadząc lokomotywę nazywaną „Generałem”. Żeby tego było mało, jego ukochana Matty oskarża go tchórzostwo. Pewnego dnia, lokomotywa zostaje porwana przez wroga. Johny rzuca się w szaleńczy pościg.

Generała uważa się za jedno ze szczytowych osiągnięć Bustera Keatona, zwanego „komikiem o kamiennej twarzy”. Kosztowna produkcja okazała się w swoim czasie finansowym fiaskiem, film został również chłodno przyjęty przez krytykę, mistrzostwo Generała doceniono dopiero po latach. 

„Komizm Keatonowski w Generale jest bliski doskonałości. Gagi są jednostkami narracyjnymi precyzyjnie skonstruowanymi i wyważonymi, ich poszczególne elementy rozwijają się z niemal naukową logiką i konsekwencją (...). Gagi w swej formalnej doskonałości są dziełem zarazem architketa, choreografa i matematyka”. Michel Denis

Najlepsza komedia wszech czasów, najlepszy film o wojnie secesyjnej wszech czasów i prawdopodobnie najlepszy film wszech czasów Orson Welles


Partnerzy:

  
Bookmark and Share

archiwum