kpb

Portugalskie kino niezależne

PORTUGALSKIE KINO NIEZALEŻNE
2 - 5 kwietnia 2012

Na początku kwietnia na ekranach Kina Pod Baranami zagości mało znana w Polsce kinematografia portugalska. W programie przeglądu znalazły się trzy filmy dokumentalne oraz jedna fabuła - wszystkie reprezentują najświeższe portugalskie kino niezależne. Tytuły te nagradzane były na krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. IndieLisboa - największym festiwalu kina niezależnego w Portugalii.

PROGRAM:

poniedziałek, 2 kwietnia 2012, godz. 21.15
LUZYTAŃSKA ILUZJA
| FANTASIA LUSITANA
reż. João Canijo, Portugalia 2010, 65’

Dwoistość Portugalii czasów II wojny światowej ukazana w obrazach i dźwiękach: spokojne, bogobojne państwo, zapewniające drogę ucieczki dla ponad stu tysięcy europejskich uchodźców do Ameryki oraz polityczno-kulturalna elita maskująca swoje nazistowskie skłonności, na tyle, by móc brać udział w polityce międzynarodowej.

wtorek, 3 kwietnia 2012, godz. 21.15
KSIĘGA GODZIN DOURO
| AS HORAS DO DOURO
reż. António Barreto, Joana Pontes, Portugalia 2010, 100’

Obraz ukazuje życie i kulturę winiarską regionu Douro w Portugalii. Pierwsze miejsce w narracji zajmują jednak nie winorośla, a mieszkańcy tych ziem. Piękny wizualnie dokument opowiadający o poświęceniu, cierpieniu, miłości i wierze, na których opiera się długa historia oryginalnego wina Porto.

środa, 4 kwietnia 2012, godz. 21.15
JOSÉ I PILAR
| JOSÉ E PILAR
reż. Miguel Gonçalves Mendes, Portugalia/Hiszpania 2010, 125’

Intymny portret związku portugalskiego noblisty José Saramago i hiszpańskiej dziennikarki Pilar del Río. Poruszająca dokumentalna opowieść o miłości, stracie i literaturze. Oficjalny portugalski kandydat do Oscara 2012.

czwartek, 5 kwietnia 2012, godz. 21.15
NASZ UKOCHANY SIERPIEŃ
| AQUELE QUERIDO MÊS DE AGOSTO
reż. Miguel Gomes, Portugalia/Francja 2008, 147’

Subtelna komedia muzyczna. Tânia jest wokalistką w zespole tanecznym prowadzonym przez jej nadopiekuńczego ojca, od którego kilka lat temu uciekła żona, wiążąc się z lizbońskim lekarzem. Ekipa filmowa przybywa w ich strony, aby nakręcić horror oparty na opowieści o Czerwonym Kapturku...


BILETY:
15 zł
- normalny
13 zł - ulgowy 

Karnet (4 filmy): 40 zł
Aby zarezerwować Karnet - prosimy o maila (kasa@kinopodbaranami.pl) lub telefon (12 423 07 68) lub info na Gadu-Gadu (5911809)
.


ORGANIZATORZY:
Instytut Camõesa
Ambasada Portugalii
Katedra Instytutu Camõesa im. Vergílio Ferreira UJ
Uniwersytet Jagielloński
Fundacja Lusorizonte
Festiwal IndieLisboa

Instytut Camõesa      
 
                        
Bookmark and Share

archiwum