kpb

Przegląd Kina Brazylijskiego

Przegląd Kina Brazylijskiego (6 - 9 czerwca) to pierwszy z serii słonecznych przeglądów filmowych, pod hasłem FIESTA DEL SOL.
W programie nowe, w większości niepokazywane dotąd w Polsce, filmy z Brazylii. Oszałamiająca muzyka, burzliwa historia kraju, egzotyczna kultura..

PROGRAM

6 czerwca (poniedziałek | Monday)

20.00 O XANGÔ DE BAKER STREET
           reż. Miguel Faria Jr., Brazylia/Portugalia 2001, 124’

Rio de Janeiro, 1886. Francuska aktorka Sarah Bernhardt po raz pierwszy występuje w Brazylii wzbudzając ogólny zachwyt i zainteresowanie kulturą francuską. Podziwiają ją wszyscy, łącznie z panującym D. Pedro II, który, wyznaje jej sekret: opowiada o zniknięciu wspaniałych skrzypiec Stradivariusa, które on podarował baronowej Maria Luizie. Sarah sugeruje, aby poprosił o pomoc słynnego Sherlocka Holmesa. W między czasie w mieście wybucha panika po serii okrutnych morderstw, w których ważną rolę odgrywają zaginione skrzypce. Na pomoc przybywają Sherlock i Watson, których życie znacznie się zmieni pod wpływem gorącego klimatu i wielu czekających na nich niespodzianek.

7 czerwca (wtorek | Tuesday)

20.00 O AUTO DA COMPADECIDA | TESTAMENT PSA
           reż. Guel Arraes, Brazylia 2000, 95’

Testament psa to przezabawna komedia pełna magii i surrealizmu, która podbiła serca milionów widzów w Brazylii. Główny bohater to przebiegły biedak, który aby zdobyć kawałek chleba wodzi za nos bogatszych, choć głupszych mieszkańców swojej wioski. Konsekwencje jego intryg są katastrofalne dlatego staje przed obliczem (czarnego) Jezusa Chrystusa i Matki Boskiej, aby wytłumaczyć się ze swoich czynów.

8 czerwca (środa | Wednesday)

18.00 MORO NO BRASIL - THE SOUND OF BRAZIL
           | RYTMY BRAZYLII
           reż. Mika Kaurismäki,  Niemcy/Finlandia/Brazylia 2002,
          105’

Muzyczny film drogi fińskiego reżysera mieszkającego w Brazylii. Kaurismaki odkrywa przed widzami różnorodność stylów muzycznych tego kraju-kontynentu, wielkie bogactwo rytmów, które pozwoliło stworzyć znane na całym świecie sambę i bossa novę. Zabiera nas w podróż po Pernambuco, Bahia i Rio de Janeiro, w sumie 4 000 kilometrów i prezentuje niezliczone gatunki muzyki: frevo, maracatu, coco, embolada, forró. Podróż prowadzi ku ekstatycznemu zakończeniu na karnawale w Rio.


20.00 AÇÃO ENTRE AMIGOS | STRZELAJĄC DO PRZYJACIÓŁ
           reż. Beto Brant, Brazylia 1998, 76’

Dynamicznie opowiedziana historia czterech przyjaciół, którzy przed laty z bronią w ręku zwalczali dyktaturę, za co byli więzieni i torturowani. Film ceniony w Brazylii za wiarygodne, dogłębne przedstawienie konfliktów, które wciąż wyzwalają emocje i dzielą naród. W 1971 roku Miguel (Rodrigo Brassalto), Paulo (Heberson Hoerbe), Elói (Sérgio Cavalcante) e Osvaldo (Douglas Simon) zostali złapani podczas napadu na bank, a później uwięzieni i okrutnie torturowani. Po 25 latach przyjaciele dalej się spotykają i pewnego dnia wpadają na ślad jednego ze swoich prześladowców z przeszłości. Postanawiają go odszukać i sami wymierzyć sprawiedliwość.


9 czerwca (czwartek | Thursday)

20.00 SAMBA CANÇÃO
           reż. Rafael Conde, Brazylia 2002, 85’

Przygody i niepowodzenia początkującego brazylijskiego reżysera. Zé Rocha próbuje nakręcić swój pierwszy film: “Samba Canção”. Niestety na swojej drodze napotyka wiele przeszkód – główną z nich jest ograniczający go budżet. Z marzeń o wielkiej produkcji na profesjonalnej 35 mm taśmie, pozostaje czarno-biały filmik na zwykłej taśmie video. Razem z Edną Marla, producentką; i z Doną Martírio – jego matką, byłą lewicową aktywistką; i z Guará Rodrigues – gwiazdą kina niezależnego; oraz z Lilą Lessa – gwiazdą telenoweli, próbują stoczyć nierówny pojedynek o stworzenie profesjonalnego filmu w Brazylii.

 

Bilety: 14 zł | 12 zł
Karnet (5 filmów): 45 zł

Współorganizacja: Kino Światowid (Katowice),
Szkoła Języków Iberyjskich Porto Alegre 

Patronat Honorowy: Konsul Honorowy Brazylii

Bookmark and Share

archiwum