kpb

Noc Kina Europejskiego 2012

NOC KINA EUROPEJSKIEGO
sobota, 22 września 2012


22 września w Kinie Pod Baranami odbędzie się Noc Kina Europejskiego organizowana w ramach Europejskiego Dnia Języków.

W ciągu jednej nocy zobaczymy francuskie Śniegi Kilimandżaro - laureata nagrody filmowej LUX przyznawanej przez Parlament Europejski, włoską Gorączkę, która prezentuje gorzkie spojrzenie na współczesne Włochy, hiszpański Habana Blues, opowiadający historię młodych kubańskich muzyków oraz brytyjską serię krótkich dokumentów obrazujących problemy tożsamości kulturowej na Wyspach. Początek projekcji o godzinie 19.00.


PROGRAM:

sobota, 22 września

19.05  ŚNIEGI KILIMANDŻARO
 | LES NEIGES DU KILIMANDJARO
reż. Robert Guédiguian, Francja 2011, 107’

Nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego LUX 2011
Nominacja do Cezarów 2012: najlepsza aktorka - Ariane Ascaride

Michel i Maie-Claire wiodą szczęśliwe życie. Są dumni ze swoich przekonań, a także z tego kim są. Pewnego dnia jednak zostają napadnięci, pobici i okradzeni przez dwóch, zamaskowanych mężczyzn. Ich szok jest jeszcze większy, kiedy dowiadują się kto i dlaczego zorganizował napad.

21.00  GORĄCZKA
 | LA FEBBRE
reż. Alessandro D’Alatri, Włochy 2005, 108’

Gorzkie spojrzenie na współczesne Włochy: pasja i zaangażowanie młodego człowieka zderzają się z biurokracją i odwiecznym zwyczajem równania do szeregu. Historia zmagania się jednostki z powszechną szarzyzną i bylejakością.

23.00  HABANA BLUES
reż. Benito Zambrano, Hiszpania 2005, 110’

Nagrody Goya 2005 za najlepszą muzykę i montaż
Dwaj młodzi kubańscy muzycy mają to samo marzenie: osiągnąć sukces i sławę i... jak najszybciej wyjechać z Hawany. Kiedy muzycy przygotowują swój pierwszy wielki koncert, dowiadują się, że para hiszpańskich producentów muzycznych szuka talentów na Kubie. Okazuje się jednak, że producenci nie są bezinteresowni.

01.00  SERIA KRÓTKICH DOKUMENTÓW Z WIELKIEJ BRYTANII
(dokumenty w wersji oryginalnej, bez polskiego tłumaczenia)


SAFAR | JOURNEY
reż. Sandhya Suri, Wielka Brytania 2002, 29’
Safar jest opowieścią o diasporze azjatyckiej. Jest to wzruszający obraz pragnienia jednego człowieka, który marzy o tym, aby ponownie zamieszkać w swych rodzimych Indiach po czasie prawie 40-letniego pobytu w Anglii oraz jego starczej medytacji na temat tego, w jaki sposób stracił swój dom.

DIM SUM | A LITTLE BIT OF HEART
reż. Jane Wong, Wielka Brytania 2002, 36’
Trzy chińskie kobiety - Marietta, Wah So i Linda - siedzą w chińskiej restauracji w Liverpoolu i robią pierożki (dim sum) oraz rozmawiają. Ten uroczy film idzie ich śladami i porusza problemy tożsamości oraz asymilacji wewnątrz innej kultury: ich walki z językiem, ich poświęceń oraz ich wartości.

Oficjalna strona Europejskiego Dnia Języków w Krakowie.


WSTĘP WOLNY!
Wejściówki do odbioru w kasie Kina.
Bookmark and Share

archiwum