kpb

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2012

T-MOBILE NOWE HORYZONTY TOURNÉE
23-29 listopada 2012
Siedem nowohoryzontowych filmów trafi do Krakowa w ramach projektu T-mobile Nowe Horyzonty Tournée. Dzieła, które według festiwalowych selekcjonerów stały się wydarzeniami 12. MFF T-mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością prezentowane będą w Kinie Pod Baranami w dniach 23-29 listopada.

Od początku istnienia międzynarodowego festiwalu filmowego t-mobile nowe horyzonty przyświecał nam jeden cel - mówi Roman Gutek, dyrektor MFF T-mobile Nowe Horyzonty. - Chcieliśmy pokazywać kino, którego u nas nie było, które nie miało w Polsce swojego festiwalu: niebanalne, odważne, łamiące tabu, poszukujące własnego języka, wymykające się klasyfikacjom gatunkowym, odbiegające od klasycznego wzoru narracyjnego.

W ramach tegorocznej edycji Tournée zobaczymy: Holy Motors Léosa Caraxa, Za wzgórzami Cristiana Mungiu, Sekret Przemysława Wojcieszka, Donoma Djinna Carrénarda, Post tenebras lux Carlosa Reygadasa, Sąsiedzkie dźwięki Klebera Mendonçy Filho, Od czwartku do niedzieli Domingi Sotomayor Castillo. Każdy z tych filmów jest inny, choć łączy je podobne spojrzenie na kino, rozumiane przede wszystkim jako sztuka. Każdy z nich jest filmem nowohoryzontowym.


PROGRAM:

piątek, 23 listopada
17.45  SEKRET
, reż. Przemysław Wojcieszek, 82’
19.15  HOLY MOTORS, reż. Léos Carax, 110’
21.15  ZA WZGÓRZAMI, reż. Cristian Mungiu, 150’

sobota, 24 listopada
12.45  SĄSIEDZKIE DŹWIĘKI
, reż. Kleber Mendonça Filho, 124’
19.15  ZA WZGÓRZAMI, 150’
21.45  POST TENEBRAS LUX, reż. Carlos Reygadas, 120’
23.45  HOLY MOTORS, 110’

niedziela, 25 listopada
12.30  ZA WZGÓRZAMI
, 150’
19.15  OD CZWARTKU DO NIEDZIELI, reż. Dominga Sotomayor Castillo, 96’
21.15  SĄSIEDZKIE DŹWIĘKI, 124’

poniedziałek, 26 listopada
19.15  OD CZWARTKU DO NIEDZIELI
, 96’
21.15  SĄSIEDZKIE DŹWIĘKI, 124’

wtorek, 27 listopada
19.15  SEKRET
, 82’
21.15  DONOMA, reż. Djinn Carrénard, 133’

środa, 28 listopada
19.15  HOLY MOTORS
, 110’
21.15  POST TENEBRAS LUX, 120’

czwartek, 29 listopada
19.15  HOLY MOTORS
, 110’
21.15  DONOMA, 133’


BILETY:
17 zł (normalny)
14 zł (ulgowy)
Karnet (7 filmów): 70 zł

Aby zarezerwować Karnet - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefon (12 423 07 68) lub info na Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732 ).


O FILMACH:

HOLY MOTORS
reż. Léos Carax, Francja 2012, 110’

godziny seansów:
piątek, 23 listopada, godz. 19.15
sobota, 24 listopada, godz. 23.45
środa, 28 listopada, godz. 19.15
czwartek, 29 listopada, godz. 19.15


MFF w Cannes 2012 - Award of the Youth

Najbardziej ekstrawagancki film ostatniego festiwalu w Cannes. Groteskowy, miejscami szalony, pełen dynamiki. Balansuje na granicy dyscypliny i kompletnej nieprzewidywalności, pomiędzy horrorem a melodramatem, rodzinną psychodramą a komedią. Jego bohater, Monsieur Oscar, od świtu do zmierzchu wciela się w różne role: jest przemysłowcem, zabójcą, żebrakiem, potworem, członkiem rodziny. Stacza erotyczną walkę w wirtualnym świecie gwiezdnych wojen, liże pachę Evy Mendes, na dachu wieżowca romansuje z Kylie Minogue i do ostatniej minuty nie pozwala nikomu wyznaczyć granicy dzielącej fikcję od rzeczywistości. Georges Bataille spotyka koreańskiego płatnego zabójcę, francuska Nowa Fala styka się ze średniowieczną przypowieścią. Oczy bez twarzy patrzą spod przymkniętych powiek? Absurd? W filmie Caraxa największe niedorzeczności są motorami napędowymi ostrej jazdy bez trzymanki.

 
ZA WZGÓRZAMI | DUPĂ DEALURI
reż. Cristian Mungiu, Rumunia/Francja/Belgia 2012, 150’

godziny seansów:
piątek, 23 listopada, godz. 21.15
sobota, 24 listopada, godz. 19.15
niedziela, 25 listopada, godz. 12.30 


MFF w Cannes 2012 - najlepszy scenariusz, najlepsze kreacje aktorskie

Obsypany nagrodami najnowszy film autora 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni. Cristian Mungiu w charakterystycznym dla siebie naturalistycznym stylu przygląda się współczesnej rumuńskiej prowincji. Opowiada historię dwóch młodych dziewczyn, Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki i rodzącą się na nowo namiętnością, przechodzi w szaleństwo uznane przez mieszkańców klasztoru za opętanie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy irracjonalne zachowanie dziewczyny wynika z podszeptów szatana, desperackich prób ratowania złamanego serca czy z rozpaczliwego buntu wobec niesprawiedliwości świata. Inspiracją dla scenariusza filmu była oparta na faktach książka Tatiany Niculescu Bran, opisująca głośny „przypadek Tanacu” z 2005 roku - młodej zakonnicy, która zmarła na skutek egzorcyzmów, jakim została poddana przez wiejskiego księdza i cztery inne zakonnice.


SEKRET
reż. Przemysław Wojcieszek, Polska 2012, 82’

godziny seansów:
piątek, 23 listopada, godz. 17.45 
wtorek, 27 listopada, godz. 19.15


Gdynia Film Festival 2012 - wyróżnienie „za odwagę w poruszaniu tematów, które do tej pory nie zostały w polskim kinie dostrzeżone”

Ksawery, tancerz występujący na scenie jako drag queen, odwiedza mieszkającego na wsi dziadka, Jana. Staruszek ukrywa mroczny sekret, ciążący nad nim od wielu lat. Ksawery wraz z towarzyszącą mu żydowską przyjaciółką planuje bolesną konfrontację z Janem na temat jego przeszłości. Sekret to z pozoru film o sprawcach i ofiarach, lecz w rzeczywistości - o nierozerwalnych więzach łączących pokolenia na dobre i na złe. Jak zwykle niepokorny i poszukujący Przemysław Wojcieszek odrzuca narracyjne schematy tradycyjnego kina i opowiada o białych plamach w polskiej historii. Mierzy się z coraz częściej wychodzącymi dziś z ukrycia polskimi winami wobec Żydów.


POST TENEBRAS LUX
reż. Carlos Reygadas, Meksyk/Francja/Niemcy/Holandia 2012, 120’

godziny seansów:
sobota, 24 listopada, godz. 21.45
środa, 28 listopada, godz. 21.15


MFF w Cannes 2012 - najlepszy reżyser
Latin American Film Festival 2012 w Limie - najlepszy film, nagroda krytyków dla najlepszego reżysera


Nagrodzony na ostatnim festiwalu w Cannes za reżyserię najnowszy film mistrza latynoamerykańskiego kina Carlosa Reygadasa. Film opowiada historię młodego małżeństwa z klasy średniej, mieszkającego z dwójką dzieci i psami w domu na wsi. Rodzina przeżywa swoje mniejsze i większe dramaty, próbując wejść w relację z otaczającym ją światem, a także przetrwać w konfrontacji z własnymi lękami i mrocznymi tęsknotami. W filmie, podobnie jak we wcześniejszych filmach Reygadasa dominują ujęcia oparte na emocjach, obrazy w nieprzeciętny sposób celebrujące zwyczajność, nadając jej metafizyczne znaczenie. Niezwykłe kino atmosfery.


DONOMA
reż. Djinn Carrénard, Francja 2010, 133’

godziny seansów:
wtorek, 27 listopada, godz. 21.15
czwartek, 29 listopada, godz. 21.15


Prix Louis Delluc 2011 - najlepszy debiut
12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Nagroda Publiczności


Mozaikowa historia kilku zazębiających się romansów: pomiędzy nauczycielką hiszpańskiego, jej niesfornym uczniem i jego dziewczyną stygmatyczką. Drugi trójkąt łączy przystojnego, czarnoskórego nieudacznika oraz dwie fotografki. W Donomie miłosne zauroczenia, podrywy, lęki i zdrady zamieniają się w słowne zapasy i uczuciowe przepychanki. Film stara się być operacją na żywym ciele francuskiego społeczeństwa, a miłosne historie służą tu tylko do tego, żeby pokazać toczące ten organizm choroby: rasizm, materializm, seksizm i kastowość. Na fenomen debiutu Djinna Carrénarda składa się dynamiczna narracja. Zagubieni bohaterowie w ciasnych podparyskich mieszkaniach i wagonach metra nieustannie poddają się nawzajem emocjonalnym torturom.


SĄSIEDZKIE DŹWIĘKI | O SOM AO REDOR
reż. Kleber Mendonça Filho, Brazylia 2012, 124’

godziny seansów:
sobota, 24 listopada, godz. 12.45
niedziela, 25 listopada, godz. 21.15
poniedziałek, 26 listopada, godz. 21.15


MFF w Rotterdamie 2012 - nagroda krytyków FIPRESCI
CPH PIX 2012 - New Talent Grand PIX
12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - nagroda krytyków FIPRESCI


Sensacja 12. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Życie w filmie Filho - precyzyjne, chłodne, rozgrywające się w przestrzeni jednego, brazylijskiego osiedla - wydaje się wyjątkowo poukładane. Większość domów należy do tej samej rodziny. Ci, którzy je wynajmują, funkcjonują w klanowej wspólnocie, odgradzając się od zewnętrznego świata. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto jednak i przed czym powinien tu być chroniony? I czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo? Nowoczesna, bezosobowa architektura, pełna drzwi, okien i krat, staje się metaforą emocji bohaterów. Za wysokimi ogrodzeniami ciągną się puste, wąskie korytarze, wypełnione przez tytułowe „sąsiedzkie dźwięki”. Te głosy działają na wyobraźnię - w sterylne przestrzenie wdziera się pragnienie zemsty wykorzystanych i oburzonych. Reżyser potęguje uczucie niepewności, sprawnie myli tropy, coraz głębiej wciąga widza w swoją grę, zapowiadającą nieuchronną katastrofę.


OD CZWARTKU DO NIEDZIELI | DE JUEVES A DOMINGO
reż. Dominga Sotomayor Castillo, Chile/Holandia 2012, 96’

godziny seansów:
niedziela, 25 listopada, godz. 19.15
poniedziałek, 26 listopada, godz. 19.15


MFF w Rotterdamie 2012 - Złoty Tygrys
BAFICI 2012 w Buenos Aires - Work in Progress i nagroda NCP-Holland
12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Grand Prix


Hipnotyzujące kino drogi, zwycięzca 12. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Opowieść o rodzinie, która wyrusza na kilkudniową wakacyjną przejażdżkę, prawdopodobnie ostatnią w ich wspólnym życiu, zapowiadającą rozstanie. Na subtelną, osobistą historię, pięknie sfilmowaną przez argentyńską gwiazdę fotografii Bárbarę Álvarez, składają się zwykłe czynności, rozmowy, codzienna bliskość, która jednak z minuty na minutę staje się coraz bardziej melancholijna, skazana na nieuchronny koniec. Odzwierciedleniem tego procesu jest przesuwający się za oknem, surowy chilijski krajobraz – wysuszony, prześwietlony słońcem, brunatno-piaskowy. Otwarciu perspektywy nieustannie towarzyszy ciasnota wnętrza samochodu, w którym zderzają się niewypowiedziane uczucia dwójki rodziców, oglądanych z tylnego siedzenia przez przeczuwające kryzys dzieci.
Bookmark and Share

archiwum