kpb

Muzyka, taniec, rytuał - przegląd filmów z Wysp Zielonego Przylądka

MUZYKA, TANIEC, RYTUAŁ
- przegląd filmów z Wysp Zielonego Przylądka

16 - 18 grudnia 2012

Kino Pod Baranami oraz Fundacja Lusorizonte zapraszają na przegląd filmów dokumentalnych przybliżających historię i kulturę Wysp Zielonego Przylądka. Dzieło Óscara Martíneza (Kontinuasom) zabierze widzów w muzyczną podróż przez rozmaite gatunki muzyczne obecne na Wyspach. Dokument Julio Silvão Tavaresa (Batuque) wprowadzi ich w świat muzyki i tańca batuque, który stanowi jeden z najstarszych elementów folkloru tychże Wysp. Film Rui Simõesa (Kolá San Jon É Festa Di Kau Berdi) ukaże huczne obchody święta Jana Chrzciciela.


program
:

niedziela, 16 grudnia, godz. 21.00
BATUQUE. DUSZA LUDU
reż. Julio Silvão Tavares, Portugalia 2007, 50’

poniedziałek, 17 grudnia, godz. 21.00
KOLÁ SAN JON (É FESTA DI KAU BERDI)
reż. Rui Simões, Portugalia 2011, 60’

wtorek, 18 grudnia, godz. 21.00
KONTINUASOM
reż. Óscar Martínez, Hiszpania 2009, 80’


filmy:

BATUQUE. DUSZA LUDU
reż. Julio Silvão Tavares, Portugalia 2007, 50’

Batuque jest zarówno gatunkiem muzycznym, jak i najstarszym, oryginalnym rodzajem tańca, charakterystycznym dla Wysp Zielonego Przylądka. Tańczą głównie kobiety, a w  partiach muzycznych i wokalnych mogą uczestniczyć również mężczyźni. Batuque było wykonywane w ważnych dla społeczności momentach i miało charakter rytualny. W czasach kolonialnych Kościół katolicki zakazał praktyki Batuque z powodu dominujących w nim wpływów afrykańskich. Mimo że obecnie rytuał stracił już swoje sakralne znaczenie i jest postrzegany jedynie jako forma taneczna i element folkloru wysp, tradycja Batuque jest dla wielu mieszańców Wysp Zielonego Przylądka wciąż żywa i stanowi nieodłączny element ich życia. Film opowiada o współczesnych adeptach tego rytuału i o ich pojmowaniu Batuque.

KOLÁ SAN JON (É FESTA DI KAU BERDI)
reż. Rui Simões, Portugalia 2011, 60’

W latach 60. XX wieku pierwsza fala imigrantów z Wysp Zielonego Przylądka pojawiła się w stolicy portugalskiego imperium - Lizbonie. Byli to przede wszystkim imigranci zarobkowi, ściągnięci przez portugalskie władze w charakterze taniej siły roboczej, pracującej przy wielkich portugalskich inwestycjach publicznych. Nowi mieszkańcy Lizbony osiedlali się na obrzeżach miasta, w budowanych nielegalnie i własnymi siłami domach. Tak powstała jedna z najbardziej znanych dzielnic, zamieszkała w większości przez imigrantów z Wysp Zielonego Przylądka - Cova Moura. Owiana złą sławą, postrzegana jako jeden z głównych punktów na narkotykowej i przestępczej mapie Lizbony, jest domem wielu ciężko pracujących rodzin, nadal czujących więź z krajem, który opuścili kilka lub kilkanaście lat temu. Kultywują własne tradycje, mówią po kreolsku.

Charakterystycznym zwyczajem na Wyspach Zielonego Przylądka jest święto Kolá San Jon. Odbywa się ono w dniach 23-25 czerwca i jest związane z katolickim świętym Janem Chrzcicielem. W tych dniach mają tutaj miejsce liczne procesje, peregrynacje figury świętego, którym towarzyszy erotyczny taniec, głos bębnów i różnego rodzaju gwizdawek. Procesjom akompaniują także liczne instrumenty odwołujące się do tradycji kulturowej wysp i ich kolonialnej historii. W czasach kolonialnych ta ludowa, tradycyjna forma obchodzenia święta Jana Chrzciciela była zakazana.

Film opowiada o podróży grupy mieszkańców dzielnicy Cova Moura do rodzinnych stron, aby po wielu latach odnowić tradycję Kolá San Jon. Choć w Lizbonie corocznie odprawia się ten rytuał, uważają, że tylko na Wyspach Zielonego Przylądka jest jego prawdziwe źródło i wzorzec.


KONTINUASOM
reż. Óscar Martínez, Hiszpania 2009, 80’

Kontinuasom powstał w ramach projektu „Aluguer” przy współpracy Hiszpanii i Wysp Zielonego Przylądka. Celem filmu jest promocja i zachowanie kulturowej różnorodności i bogactwa Wysp Zielonego Przylądka.

Pełnometrażowy dokument opowiada historię tancerki pracującej w grupie Raiz di Polon. Beti otrzymuje propozycję wyjazdu do Lizbony, by tam rozwijać swoją karierę. Rozterki towarzyszące Beti są doświadczeniem wielu mieszkańców wysp, rozpiętych pomiędzy chęcią opuszczenia kraju w poszukiwaniu nowych możliwości i tęsknotą za ojczyzną. Historia Beti to także muzyczna podróż przez rozmaite gatunki muzyczne obecne na wyspach.

W filmie występują min. Beti Fernandez, Prinzesito, Samira, Tambla, Celina Pereira, Toni Denti di Oro, Nasia Gómes, Codé Di Dona, Nha Valila, Lela Violao, Sema Lopi, Daniel Rendall, Mario Luzio, Cesárea Évora, Joao Branco, Bento Oliveira, Ferrogaita, Vadú, Grupo de danza raiz de Polon, Manu Preto, Grupo Tabanka Achada Grande, Grupo Batucadeiras Terrero, Lura, Tcheka, Sara Tavares, Nancy Vieira, Jennifer, Tony Tavares, Helio Santos, Rosy...


bilety:
15 zł (normalny)
13 zł (ulgowy)

Karnet (3 filmy): 27 zł
Bilety z karnetem - tylko 9 zł!

Aby zarezerwować Karnet - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefon (12 423 07 68) lub info na Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732).


organizatorzy:
Fundacja Lusorizonte
Kino Pod Baranami

partnerzy
:
Instytut Camõesa
Katedra Instytutu Camõesa im. Vergílio Ferreira UJ
Uniwersytet Jagielloński

patron medialny
:
Radiofonia
Bookmark and Share

archiwum