kpb

Future Shorts: Jesień 2012

FESTIWAL FUTURE SHORTS: JESIEŃ 2012
czwartek, 20 grudnia 2012, godz. 21.00

W listopadzie i grudniu w całej Polsce prezentujemy kolejną odsłonę Festiwalu Future Shorts: Jesień 2012.

Poznamy jasne i ciemne strony życia mieszkańców wielkich metropolii m.in.: Nowego Jorku, Londynu i Kairu. Zobaczymy film Rite w reżyserii Michaela Pearce’a pokazujący trudną relację między ojcem i synem, nominowany do nagrody BAFTA; futurystyczną baśń The Black Balloon zrealizowaną przez braci Bena i Joshuę Safdie, nagrodzoną w Sundance Short Filmaking Award; Cafe Regular, Cairo - rozmowę sfilmowaną w kairskiej kawiarni przez Ritesha Bafrę, wyróżnioną przez Jury na Festiwalu w Tribece. W jesiennym programie znajdzie się również Auf Der Strecke (On the line) Reto Caffiego, opowiadający o niespełnionej miłości, podglądaniu i poczuciu winy - jeden z najlepszych krótkich filmów ostatnich lat - nagrodzony na ponad 50 festiwalach na całym świecie; a także dokument Ariela Schulmana i Henry’ego Joosta (twórców Catfish) A Brief History of John Baldessari przedstawiający sylwetkę znanego amerykańskiego artysty Johna Baldessari, którego narratorem jest sam Tom Waits!


BILETY:
14 zł
(normalny) | 12 zł (ulgowy)
karnet na 2 wieczory (WS + FS): 20 zł

Z biletem na World Shorts: Francja (środa, 19 grudnia) 
- wejście tylko 10 zł!

Program

Czas trwania: 79'

CAFE REGULAR, CAIRO
 
reż. Ritesh Batra, Egipt/Indie 2011, 11' (fab.) 

Para młodych ludzi zauważa, że zaczęli rozmawiać o rzeczach, o których nie mówili przedtem. W mieście gdzie nowe spotyka się ze starym, w którym wszystko się może zdarzyć, próbują odnaleźć swoje miejsce w niepewnym i nieustannie zmieniającym się świecie. Laureat Special Jury Mention na Tribeca Film Festival. 

A BRIEF HISTORY OF JOHN BALDESSARI
reż. Ariel Schulman i Henry Joost, USA 2012, 6' (dok.) 

Film twórców Catfish oraz Paranormal Activity 3 i 4 mówi nam wszystko, co chcemy (ale niekoniecznie potrzebujemy) wiedzieć o amerykańskim artyście Johnie Baldessari. Wielu zna go jako „kolesia, który rysuje ludziom kropki na twarzach” lecz czy wiedziałeś, że ma 6’7’’ wzrostu i że jego hasło dostępu do wifi to 12345678B? Niesłychana kariera zostaje opowiedziana w 5 i pół minuty, a narratorem jest sam Tom Waits

RITE
reż. Michael Pearce, Wielka Brytania 2010, 14' (fab.)

Mike spotyka swojego skłóconego syna, chce odbudować zdrowe relacje z nim, spędzając urodziny chłopca w sympatyczny sposób. Niestety, atmosfera agresji panująca w mieście z powodu trwającego meczu oraz wypity drink utrudniają sprawę, zamieniając miłe popołudnie w pełne napięcia i sztuczności. Rite Pearce'a był nominowany do tytułu najlepszego filmu krótkometrażowego na BAFTA w Szkocji. 

THE BLACK BALLOON
reż. Ben Safdie i Joshua Safdie, USA 2012, 18' (fab.) 

Bracia Safdie stworzyli opowieść nie tylko dla dzieci, osadzoną w realiach miejskiej baśni sci-fi. Czarny balon odkrywa i ukazuje w całej okazałości Nowy Jork i skomplikowane życie ludzi zamieszkujących miasto. Laureat Sundance's Short Filmmaking Award. 

AUF DER STRECKE (ON THE LINE)
reż. Reto Caffi, Niemcy 2007, 30' (fab.)

Historia miłości, podgladactwa i winy. Ochroniarz z marketu obserwuje ekspedientkę z księgarni i zakochuje się w niej. Ale pojawia się potencjalny rywal. Po tym jak ochroniarz będąc świadkiem brutalnego ataku na rywala w pociągu, nie reaguje, poczucie winy zaczyna niszczyć jego uprzednio uporządkowane życie. On the Line wygrało ponad 50 nagród na międzynarodowych festiwalach; laureat nominacji do Oscara za najlepszy film krótkometrażowy.


SPOT:

Bookmark and Share

archiwum