kpb

Baranki Dzieciom - zima/wiosna 2013

BARANKI DZIECIOM
ZIMA/WIOSNA 2013


17 lutego - 21 kwietnia 2013




W niedzielę, 10 lutego Kino Pod Baranami zainaugurowało zimowo-wiosenną edycję cyklu Baranki Dzieciom. Aż do 21 kwietnia w niedzielne przedpołudnia odbywać się będą seanse dla najmłodszych Widzów połączone z różnorodnymi warsztatami tematycznymi.

Na ekran naszego Kina powrócą znani i lubiani przez wszystkie dzieci bohaterowie. Zawita Kot Filemon (seria Przygody Kota Filemona), Wróbelek Ćwirek (seria Przygód kilka Wróbla Ćwirka. Nauczyciel śpiewu), a także Bolek i Lolek (Bajki Bolka i Lolka). Pyza mazowiecka z baśni Hanny Januszewskiej poprowadzi dzieci przez polskie dróżki (seria Przygody Pyzy), a z Koziołkiem Matołkiem zawędrują aż pod piramidy (seria Przygody Koziołka Matołka).

W ramach imprez towarzyszących festiwalom, jakie odbędą się wiosną w Kinie Pod Baranami, najmłodsi widzowie zawitają do Hiszpanii i Rosji (Sputnik Nad Krakowem - dwa wydarzenia: sobota oraz niedziela). Na tych wyjątkowych spotkaniach przybliżone zostaną im kultury wspomnianych krain.

W trosce o kształtowanie kreatywności najmłodszych, po seansach organizowane są między innymi warsztaty plastyczne, których tematyka powiązana jest z treścią obejrzanych wcześniej bajek. Część z tych spotkań poprowadzą animatorzy projektu Sztukolotnia. Atrakcją będą również zabawy z masą solną oraz warsztaty kaligrafii. Nie może również zabraknąć ulubionych przez naszych najmłodszych widzów warsztatów bębniarskich, które odbędą się aż trzykrotnie w trakcie trwania cyklu. Famiga - Miejsce dla Rodziny i Przyjaciół przygotuje zabawy z wielkimi bańkami mydlanymi, w których będą mogły schować się wszystkie dzieci.

Jak zwykle dzieci będą miały niepowtarzalną okazję poznania kina „od kuchni” - zachęcamy bowiem do zwiedzania kabiny operatorskiej i zapoznania się z tajemniczymi mechanizmami ruchomych obrazów.

Na uczestników cyklu czekają również zniżki w kawiarni Rodzinka Cafe (ul. Floriańska 15) oraz upominki ufundowane przez Wydawnictwo Zakamarki.

Już teraz zapraszamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie pt. Narysuj mi baranka, w którym do wygrania jest karnet na przyszły cykl Baranków Dzieciom. Więcej informacji na spotkaniach, naszej stronie internetowej oraz na portalu Facebook.


BILETY: tylko 10 zł


PROGRAM:

niedziela, 17 lutego, godz. 11.00
BAJKI BOLKA I LOLKA

reż. Bolesław Zeman, Polska 1986, 68’
+ warsztaty bębniarskie


Bajkowy świat Bolka i Lolka. Znane z filmów dla dzieci postaci i sytuacje. Z pąka rozkwita kwiat, Czerwony Kapturek przestaje bać się groźnego wilka, Kopciuszek przeistacza się w przepiękną królewnę, Tomcio Paluch dorasta... Czy to są czary, czy zwykła kolej rzeczy?


niedziela, 24 lutego, godz. 11.00
PRZYGODY KOTA FILEMONA. POCZEKAJ BONIFACY

- zestaw bajek, 30’
+ zajęcia plastyczne



WILCZY APETYT
reż. Andrzej Piliczewski, Polska 1978
Filemon wraz z Bonifacym poznają historię Czerwonego Kapturka. Gdy w domu zaczynają szukać złego wilka, znajdują szczeniaczka, który ma wilczy apetyt.

KUPIĆ KOTA W WORKU
reż. Andrzej Piliczewski, Polska 1979
Filemon wraz z Bonifacym, polując na myszy, chowają się w workach.

ZEGAR Z KUKUŁKĄ
reż. Ireneusz Czesny, Polska 1978
Filemon jest zafascynowany ściennym zegarem z kukułką.


niedziela, 3 marca, godz. 11.00
PRZYGÓD KILKA WRÓBLA ĆWIRKA. NAUCZYCIEL ŚPIEWU

- zestaw bajek I, 40’
+ zabawy masą solną



KUKUŁCZE JAJO
reż. Andrzej Piliczewski, Polska 1985
Ćwirek jest świadkiem podrzucania przez kukułkę jajek do obcych gniazd. Jest tym oburzony, ale kukułka tłumaczy mu, że taką stworzyła ją natura. Ćwirek poznaje miłą bezdzietną ptasią rodzinkę i sam daje ich adres kukułce. Wyklute pisklę jest wielce żarłoczne, ale przybrani rodzice i tak je bardzo kochają.

GOŚCIE Z PÓŁNOCY
reż. Jerzy Stępień, Polska 1985
Ćwirek jest świadkiem przylotu z północy jemiołuszek. Pomaga im w szukaniu pożywienia i przestrzega przed człowiekiem, który latem wycina drzewa, jeździ traktorem po lesie, ale który zimą buduje karmniki i dokarmia ptaki. Więc jaki jest ten człowiek, dziwią się jemiołuszki...

REMONT Z PRZESZKODAMI
reż. Ireneusz Czesny, Polska 1985

MYSIKRÓLIK
reż. Jerzy Stępień, Polska 1985
Ćwirek ma zły dzień. Większe ptaki odganiają go od jedzenia, przepędzają z kałuży. Leci więc do lasu i poznaje tam mysikrólika, ptaszka najmniejszego z najmniejszych. Mysikrólik uważa Ćwirka za wielkiego i silnego ptaka. Wróbelek wraca na podwórko pokrzepiony na duchu przez mysikrólika i spostrzega, że dotychczasowi prześladowcy uciekają przed nim. Okazało się jednak, że postrachem był jastrząb.


niedziela, 10 marca, godz. 11.00
BARANKI W HISZPANII 
-
13. Tydzień Kina Hiszpańskiego - wydarzenie towarzyszące

* BAJKI O BOLKU I LOLKU, ok. 40'


CORRIDA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1963, 9’
Po obejrzeniu w telewizji walki byków Bolek i Lolek urządzają na podwórku corridę. Byka zastępuje dzielna koza.

W HISZPANII
reż. Stanisław Dülz, Polska 1985, 11’
Bolek i Lolek odwiedzają Hiszpanię. Chłopcy uczestniczą w przygotowaniach do corridy, po czym z powodzeniem biorą w niej udział.

NIEZWYKŁE ODKRYCIE
reż. Zdzisław Kudra, Franciszek Pyter, Polska 1975, 9’
Bolek i Lolek znajdują garnek ze starymi monetami. Padają one jednak łupem złodzieja. Chłopcy odzyskują skarb i umieszczają go w muzeum.

OPIEKUNOWIE ZWIERZĄT
reż. Romuald Kłys, Polska 1976, 10’
Bolek i Lolek biorą sanie i udają się na przejażdżkę po leśnych szlakach. Chłopcy pomagają zmarzniętym i wygłodniałym zwierzętom.

* warsztaty bębniarskie
Jednym ze zwyczajów wielkanocnych w różnych regionach Hiszpanii jest masowe granie na bębnach w grupach liczących setki albo tysiące ludzi zgromadzonych na wielkich placach miejskich. W związku ze zbliżającymi się świętami, Baranki Dzieciom zapraszają najmłodszych widzów na wspólne koncertowanie na bębnach.



niedziela, 17 marca, godz. 11.00
PRZYGODY KOTA FILEMONA.  JAK PIES Z KOTEM
- zestaw bajek, 30’
+ zabawy z Famigą: zwiedzanie wnętrza wielkich baniek mydlanych



GROCH Z KAPUSTĄ

reż. Andrzej Piliczewski, Polska 1980
Filemon radzi, aby szczeniaczek posadził w ogródku kość, gdyż wtedy będzie miał obfite plony.

KOCIA ARIA
reż. Andrzej Piliczewski, Polska 1979

SZUKAJ WIATRU W POLU
reż. Ireneusz Czesny, Polska 1977
Filemon, szukając Bonifacego ciągle słyszy przysłowia, których nie rozumie.


sobota (!), 23 marca, godz. 11.00
BARANKI W ROSJI I
- Sputnik Nad Krakowem - wydarzenie towarzyszące

MIŚ PUSZATEK
reż. Fiodor Chitruk, Rosja 1969-1972, 48’
+ zajęcia plastyczne


Film jest adaptacją rosyjskiej wersji przygód Kubusia Puchatka, autorstwa Borisa Zachodera. Rosyjski Kubuś, jak i jego zagraniczni koledzy, uwielbia miód, przyjaźni się z Prosiaczkiem, Królikiem i Kłapouchym, i mieszka w Zaczarowanym Lasku. Jest wiecznym optymistą, poetą i filozofem, a także autorem wielu genialnych cytatów.


niedziela, 24 marca, godz. 11.00
BARANKI W ROSJI II
-
Sputnik Nad Krakowem - wydarzenie towarzyszące 

CZEBURASZEK
reż. Roman Kaczanow, Rosja 1969-1983, 66’
+ zajęcia plastyczne


Czeburaszek to nieznane światu stworzenie z wielkimi uszami. Czeburaszek zostaje znaleziony w kartonie z pomarańczami, przywiezionym do wielkiego miasta. Spotyka Krokodyla Gienę, który zostaje jego najlepszym przyjacielem. Razem poszukują nowych kolegów i pomagają innym czynić świat lepszym. Przeszkadzają im w tym złośliwa starucha Szapoklak i jej domowy szczurek Łariska.


niedziela, 7 kwietnia, godz. 11.00
PRZYGÓD KILKA WRÓBLA ĆWIRKA. NAUCZYCIEL ŚPIEWU
- zestaw bajek II, 40’
+ KLASA SZALONYCH LITER - warsztaty kaligrafii



JAK W PUCHU

reż. Andrzej Piliczewski, Polska 1986
Ćwirek postanowił wymościć swoje gniazdo czymś miękkim. Udał się do gęsi, bażanta i pawia, wszyscy odmówili mu pomocy. Po pewnym czasie zobaczył na podwórku gęś zupełnie oskubaną. Okazało się, że to ludzie obdarli ją z pierza, by zrobić sobie ciepłe pierzyny. Sprytny Ćwirek podziobał wietrzącą się na płocie pierzynę i zdobył trochę puchu do swego gniazda.

NAUCZYCIEL ŚPIEWU
reż. Wacław Fedak, Polska 1986
Wróbel Ćwirek słyszy w nocy ptasi śpiew. Okazuje się, że piękne trele są dziełem słowika. Ćwirek poznaje najpierw jego dzieci i uczy je śpiewu. Kiedy nadlatuje stary słowik, jest tym oburzony, ale tylko do czasu, kiedy wróbel ostrzega go przed niebezpieczeństwem grożącym ze strony kota. W nagrodę tej nocy słowik postanawia śpiewać tylko dla wróbla.

SPOTKANIE NA PLAŻY

reż. Wacław Fedak, Polska 1986
Ćwirek pragnie się ochłodzić. Frunie nad rzeczkę, gdzie spotyka dziwnego ptaka - sieweczkę, która nie tylko żyje na plaży, ale składa tam jajka. Nadchodzi wędkarz i siada blisko gniazda z jajkami. Sieweczka ucieka z gniazda i drży ze strachu, że słońce przegrzeje jajka. Ale Ćwirkowi człowiek nie jest obcy. Tak długo ćwierka mu nad głową, że wędkarz przenosi się gdzie indziej.

SEKRET CZAJKI
reż. Ireneusz Czesny, Polska 1986
Ćwirek usiłuje się dowiedzieć, dlaczego czajka się ciągle spieszy, ale czajka nie ma czasu, aby zdradzić mu swój sekret. Kiedy Ćwirek przelatuje kolejny raz, okazuje się, że czajki już nie ma - odleciała wraz z potomstwem. Przyjaciel Ćwirka, bocian, podejrzewa, że czajka nie miała żadnego sekretu, tylko chciała sobie wcześniej zrobić wakacje...


niedziela, 14 kwietnia, godz. 11.00
PRZYGODY PYZY
- zestaw bajek, 40’
+ warsztaty bębniarskie


Bohaterką jest Pyza mazowiecka, znana z baśni Hanny Januszewskiej. W przygodowej formie serial przedstawia małym widzom świat polskich legend, zwyczajów i podań ludowych.

W LESIE
reż. Stefan Szwakopf, Polska 1981

PYZA I BOBAKI
reż. Hanna Jnuszewska, Jan Siupik, Polska 1979

PYZA I LICHO
reż. Hanna Januszewska, Stefan Szwakopf, Polska 1980

KIELECKA PRZYGODA
reż. Krystyna Porzycka, Polska 1983


niedziela, 21 kwietnia, godz. 11.00
DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA- zestaw bajek, 40’
+ warsztaty flamenco


Serial oparty na motywach baśni Kornela Makuszyńskiego. Tytułowy bohater - Koziołek Matołek poszukuje legendarnego Pacanowa, gdzie podobno kozy kują. W swej wędrówce trafia w różne zakątki kuli ziemskiej, przeżywając wiele dramatycznych i śmiesznych przygód.

Po seansie zapraszamy na warsztaty twórcze, pokaz mody flamenco i przebieranki, naukę podstawowych kroków oraz wspólne tańce i muzykowanie.

POD PIRAMIDAMI
reż. Andrzej Lach, Roman Duś, Polska 1970

W POSZUKIWANIU PRZYJAŹNI
reż. Andrzej Lach, Roman Duś, Polska 1971

UPAŁ
reż. Andrzej Lach, Roman Duś, Polska 1971

RAJD
reż. Andrzej Lach, Roman Duś, Polska 1969



KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM




Kino Pod Baranami sześciokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!



PARTNERZY CYKLU:

CzasDzieci.pl                           
                    


CYKL POLECAJĄ:

Qlturka.pl    Parenting.pl    Mali Turyści
               MiastoDzieci.pl          
           
Bookmark and Share

archiwum