kpb

Weekend z Planete+ Doc 2013

WEEKEND Z FESTIWALEM PLANETE + DOC
17 - 19 maja 2013


W dniach 17-19 maja Kino Pod Baranami zaprasza na Weekend z festiwalem PLANETE+ DOC.

Tegoroczna edycja Weekendu z PLANETE + DOC prezentuje różnorodne propozycje filmowe, dostosowane do zainteresowań. Nie zabraknie zainteresowania i troski o świat, w którym żyjemy, ale również znajdzie się miejsce dla nuty komediowej - zapowiada dyrektor festiwalu PLANETE + DOC, Artur Liebhart. Premierowym pokazom najlepszych filmów dokumentalnych minionego roku towarzyszyć będą debaty - o konsekwencjach globalnego ocieplenia oraz miejscu zwierząt we współczesnym świecie.


PROGRAM:


piątek, 17 maja
18.00  ZAMRAŻAJĄC LÓD
 | CHASING ICE
reż. Jeff Orlowski, USA 2012, 80’
DEBATA: CZY LUDZKOŚĆ PRZETRWA BEZ LODOWCÓW?


sobota, 18 maja
18.00  DUCHY NASZEGO SYSTEMU
 | THE GHOSTS IN OUR MACHINE
reż. Liz Marshall, Kanada 2013, 93’
DEBATA: NAWIEDZONY SYSTEM


niedziela, 19 maja
17.00  KTO CIĘ UCZYŁ JEŹDZIĆ?
 | AND WHO TAUGHT YOU TO DRIVE?
reż. Andrea Thiele, Niemcy 2012, 84’


18.30  DUCH PIRAMIDY | THE GHOST OF PIRAMIDA
reż. Andreas Koefoed, Dania 2012, 65’


BILETY:
normalny: 12 zł
ulgowy: 10 zł
karnet (4 filmy): 32 zł
Rezerwacje karnetów: mailowo ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefonicznie ( 12 423 07 68 ) lub przez Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732)

debaty: wstęp wolny



FILMY:

DUCH PIRAMIDY
 | THE GHOST OF PIRAMIDA
reż. Andreas Koefoed, Dania 2012, 65’
 
Leżące na wyspie Svalbard opuszczone osiedle górnicze Piramida jednocześnie zadziwia i fascynuje. Mieszkali tam rosyjscy górnicy, choć wyspa należy do Norwegii. Pozostałości osiedla przypominają scenografie do filmów futurystycznych o świecie po III wojnie światowej. Choć ludzi tam już nie ma, to minimalistyczne betonowe budynki mieszkalne stoją nadal, niczym świadkowie przeszłego życia. Duński zespół muzyczny Efterklang ląduje na opuszczonej wyspie, która od razu staje się obiektem ich fascynacji. Muzycy postanawiają wyrazić istniejącą wokół melancholię w formie beatów, które tworzą ich nowy album zatytułowany Piramida. W towarzystwie małomównego i niezachwyconego tym miejscem rosyjskiego przewodnika, zespół udaje się na poszukiwania skarbu, ukrytego w opuszczonych budynkach. Narrator filmu, były mieszkaniec Piramidy o imieniu Aleksander, zabiera nas w podróż do minionej ery, czyli do czasów, kiedy osiedle kwitło. Rosyjscy górnicy wraz z rodzinami żyli tu na wysokim poziomie, nieosiągalnym wówczas dla górników w Rosji. Słyszymy o przyjemnościach życia towarzyskiego w tej unikalnej społecznej utopii.
 
DUCHY NASZEGO SYSTEMU | THE GHOSTS IN OUR MACHINE
reż. Liz Marshall, Kanada 2013, 93’
 
Film opowiada o fotografce walczącej o prawa zwierząt. Zamiast wysadzać w powietrze laboratoria, od 10 lat dokumentuje ona (nie zawsze zgodnie z prawem) życie zwierząt poddanych władzy człowieka: norek i lisów, zmuszonych do kanibalizmu z powodu ciasnoty w klatkach, krów zabijanych strzałem w głowę, delfinów więzionych w akwariach ku uciesze gawiedzi, cieląt traktowanych niczym niechciane odpady przemysłu mleczarskiego... Jej pracami interesują się największe amerykańskie magazyny, a ona sama wie, że jedno udane zdjęcie jest w stanie zrobić więcej niż setki demonstracji. Podczas pracy nie skupia się tylko na negatywach - odwiedza miejsca, gdzie trafiają zwierzęta uratowane spod rzeźnickiego noża lub laboratoryjnego skalpela.

KTO CIĘ UCZYŁ JEŹDZIĆ? | AND WHO TAUGHT YOU TO DRIVE?
reż. Andrea Thiele, Niemcy 2012, 84’
 
Prowadzenie samochodu w ulicznych korkach jest bardzo stresujące, tym bardziej, gdy trzeba to robić w zupełnie obcym dla nas kraju. Mirela, która wyemigrowała z Niemiec do Indii, Jakez, który z USA przeniósł się do Japonii oraz Koreanka Heyn Won, która mieszka dziś w Niemczech mają ten sam problem: wszyscy chcą zdobyć lokalne prawo jazdy. Mirela potrzebuje go do prowadzenia firmy odzieżowej, Jakez do nauki angielskiego, a Heyn Won – do prowadzenia rodzinnego życia w Monachium. Obowiązkowe jazdy z instruktorem nie są łatwym wyzwaniem i szybko stają się dla wszystkich lekcjami kultury krajów, w których świadomie zdecydowali się mieszkać. Film jest zaczerpniętą prosto z życia ironiczną refleksją na temat wzajemnego przenikania się, czy raczej „zderzania się” odmiennych kultur. To także komedia, opowiadająca o konieczności zaakceptowania trudności, jakie zawsze pojawiają się w procesie adaptacji w nowym kraju.

ZAMRAŻAJĄC LÓD | CHASING ICE
reż. Jeff Orlowski, USA 2012, 80’

James Balog, fotograf przyrody i autor wielu okładek National Geographic, w swoim ostatnim projekcie pt. Extreme Ice Survey (EIS) postanowił pokazać globalne ocieplenie (sic!). W tym celu ustawił kilkadziesiąt aparatów fotograficznych w miejscach, gdzie znajdują się największe światowe lodowce (Grenlandia, Islandia, Alaska i Montana), aby dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, przez trzy kolejne lata rejestrować zachodzące zmiany. Następnie tysiące zdjęć otrzymanych metodą poklatkową skompresował do kilkusekundowych filmów. Rezultat, który oglądamy w równej mierze zachwyca, co przeraża. O ile informacje i statystyki na temat wpływu działalności człowieka na zmianę klimatu coraz mniej ludzi przekonują, to ten film otwiera nam oczy na to, co dzieje się z naszą planetą.


DEBATY:
 
CZY LUDZKOŚĆ PRZETRWA BEZ LODOWCÓW?
- debata po filmie Zamrażając lód


Konsekwencje globalnego ocieplenia mają wymiar jak najbardziej ludzki i lokalny. Skutki topnienia lodowców znajdujących się „na krańcach naszego świata” dotykać będą każdego z nas – wpłyną na dostęp do wody pitnej, na częstotliwość i gwałtowność ekstremalnych zjawisk pogodowych, zagrozić mogą terenom położonym na brzegach oceanów i mórz. Jednocześnie zaś zapobiegać zmianom klimatycznym można nie tylko poprzez działania na forum globalnej polityki czy nauki, ale dla procesu tego niemniej kluczowe są zachowania pojedynczego człowieka. Jak zatem my wszyscy możemy próbować lokalnie odpowiedzieć na to globalne wyzwanie? W jaki sposób łączyć działania na różnych poziomach na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych? Jakie korzyści przynieść nam może decyzja o zwrocie ku odnawialnym źródłom energii, a jakie przeszkody pojawić się mogą na drodze ku realizacji tej wizji?

Uczestnicy:
Artur Wieczorek
- trener i konsultant specjalizujący się w tematyce edukacji rozwojowej i problematyce zrównoważonego rozwoju; pracuje w Biurze Projektowym Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce
Emilia Ślimko - koordynatorka kampanii „Wyżywić świat”; pracuje w Polskiej Zielonej Sieci
Michał Brennek - project manager w REC Polska. Kapitan jachtowy żeglujący namiętnie po Arktyce.

Organizatorzy debaty: Greenpeace i Fundacja im. Heinricha Bölla


NAWIEDZONY SYSTEM
- debata po filmie Duchy naszego systemu


Podczas debaty poruszone zostaną pytania o miejsce zwierząt w dzisiejszym świecie: w ujęciu współczesnej psychologii i w kontekście wielkoprzemysłowym. Gdzie (i czy) istnieje granica między zwierzętami „do kochania” i „do zjadania”?
 
Uczestnicy:
Dariusz Szwed
- polityk, działacz społeczny, ekonomista, ekolog, jeden z założycieli partii Zieloni 2004
Magdalena Hejda - od 20 lat związana z Telewizją Kraków; od 1993 roku prowadzi znany i lubiany program o zwierzętach „Kundel bury i kocury”
Monika Areczuk - dietetyk z własną praktyką w Krakowie

Strona debaty na FB: tutaj

Organizatorzy debaty: Viva! Kraków i Fundacja Czarna Owca Pana Kota


SPOT:

Bookmark and Share

archiwum