kpb

4. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

4. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO
17 - 22 czerwca 2013

Kino Pod Baranami zaprasza na krakowską odsłonę 4. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, która odbędzie się w dniach 17 - 22 czerwca.

W programie jak zwykle najnowsze i najciekawsze filmy francuskie, które zabiorą widza w podróż do współczesnej Francji, nawiązując również do jej historii. Piękne obrazy są w nich tłem do opowieści o życiu, dorastaniu, tolerancji, kryzysie finansowym, przyjaźni i oczywiście miłości, w mieście zakochanych - Paryżu. 4. Przegląd Nowego Kina Francuskiego to okazja do zobaczenia filmów autorstwa sławnych reżyserów takich jak Claire Denis, Amos Gitaï, Costa-Gavras, ale także nowych nadziei francuskiego kina. W Przeglądzie zostanie też zaprezentowany film animowany - przepiękny Obraz Jeana-Françoisa Laguione.

Dla Widzów Przeglądu - zniżki w La Petite France (ul. św. Tomasza 25):
10 % na wszystko
15 zł za zestaw kawa & bagietkaPROGRAM:


poniedziałek, 17 czerwca
19.15  OSTATNIE PIĘTRO NA LEWO
 | DERNIER ÉTAGE GAUCHE GAUCHE
reż. Angelo Clanci, Francja 2010, 93’


wtorek, 18 czerwca
19.15  KRAUL
 | CRAWL
reż. Hervé Lasgouttes, Francja 2012, 95’


środa, 19 czerwca
19.15  ŻĄDZA BANKIERA
 | LE CAPITAL
reż. Costa-Gavras, Francja 2012, 113’


czwartek, 20 czerwca
19.15  35 KIELISZKÓW RUMU
 | 35 RHUMS
reż. Claire Denis, Francja 2009, 100’


piątek, 21 czerwca
19.15  RÓŻE NA KREDYT
 | ROSES À CRÉDIT
reż. Amos Gitaï, Francja 2010, 113’


sobota, 22 czerwca
19.15  OBRAZ
 | LE TABLEAU
reż. Jean-François Laguionie, Francja 2011, 76’CENY BILETÓW:
bilet normalny: 17 zł
bilet ulgowy: 14 zł

karnet (6 filmów): 54 zł

Rezerwacje karnetów
: mailowo ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefonicznie ( 12 423 07 68 ) lub przez Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732)O FILMACH:

35 KIELISZKÓW RUMU
 | 35 RHUMS
reż. Claire Denis, Francja 2009, 100’

Lionel jest motorniczym paryskiej kolejki podmiejskiej RER. Od wielu lat samotnie wychowuje córkę. Ale Joséphine nie jest już dzieckiem. Ojciec i córka żyją obok siebie, niewiele troszcząc się o świat zewnętrzny. Dla Lionela liczy się tylko córka, dla Joséphine - ojciec. Powoli jednak Lionel zaczyna zdawać sobie sprawę z upływu czasu i z tego, że być może nadszedł czas rozstania...


KRAUL | CRAWL
reż. Hervé Lasgouttes, Francja 2012, 95’

Nagroda Europa Cinema, Festiwal w Wenecji 2012
Martin mieszka w małym bretońskim miasteczku nad brzegiem oceanu. Utrzymuje się z dorywczych prac i sprzedaży tego, co uda mu się ukraść. Ma dziewczynę Gwenn, trenującą pływanie na otwartym morzu i siostrę Corinne, której mąż nie zgadza się na kolejne dziecko. Kiedy mężczyźni zawodzą, kobiety przejmują stery. Aż do chwili, kiedy Martin zostaje oskarżony o morderstwo...


OBRAZ | LE TABLEAU
reż. Jean-François Laguionie, Francja 2011, 76’

Zamek, ukwiecone ogrody, groźny las - z niewiadomych przyczyn Malarz nie ukończył swojego Obrazu. Żyją tu trzy rodzaje postaci: Namalowani, Niedokończeni, którym brakuje niektórych kolorów, i Bohomazy - zaledwie szkice. Namalowani uważają, że są lepsi od innych. Przejmują władzę, wyganiają Niedokończonych z Zamku, a Bohomazy traktują jak niewolników. Ramo, Lola i Piórko wyruszają na poszukiwanie Malarza, w przekonaniu, że tylko on - kończąc Obraz - jest w stanie przywrócić ich światu zakłóconą harmonię.


OSTATNIE PIĘTRO NA LEWO | DERNIER ÉTAGE GAUCHE GAUCHE
reż. Angelo Clanci, Francja 2010, 93’

To nie tak miało być... Komornik François Echeveria miał przeprowadzić rutynowe zajęcie wierzytelności w blokowisku, w Montigny, a później wrócić do swoich problemów rodzinnych. Ale tego dnia, w rocznicę zamachu z 11 września, los zdecydował inaczej, stawiając na jego drodze Mohanda i Salema. Cała trójka spędzi razem 24 godziny na siódmym piętrze bloku otoczonego przez służby specjalne, które biorą ich za terrorystów...


RÓŻE NA KREDYT | ROSES À CRÉDIT
reż. Amos Gitaï, Francja 2010, 113’

Piękna i młoda Marjoline przyjeżdża do Paryża tuż po wojnie. Zostaje manikiurzystką w luksusowym salonie piękności i wychodzi za mąż za naukowca Daniela. Ku ogromnej radości dziewczyny, nowożeńcy otrzymują w prezencie nowoczesne, wygodne mieszkanie. Aby je umeblować, Marjoline zaciąga kolejne długi, nie zważając na sprzeciwy Daniela. Obsesyjna żądza kupowania zagrozi małżeńskiemu szczęściu.


ŻĄDZA BANKIERA | LE CAPITAL
reż. Costa-Gavras, Francja 2012, 113’

Marc Tourneil został właśnie mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego Phenix. Radzi sobie nieźle, ale czy brak skrupułów wystarczy, by zapobiec przejęciu Phenixa przez amerykański kapitał? Tourneil kuszony przez supermodelkę nasłaną przez Amerykanów ucieka się do rozpaczliwych manewrów na pograniczu prawa, przy okazji ujawniając patologiczne mechanizmy światowego rynku i instytucji finansowych. Żądza bankiera to najnowszy film Costy-Gavrasa, kultowego twórcy thrillerów politycznych, zdobywcy Oscara i Złotej Palmy za film Z. Scenariusz oparty został na wydanej w 2004 roku powieści Stephane’a Osmonta Le Capital.


ORGANIZATORZY:

Instytut Francuski w Polsce
Gutek Film
Bookmark and Share

archiwum