kpb

Gdzie szukać Luzofonii? Pokaz filmów


GDZIE SZUKAĆ LUZOFONII?
- POKAZ FILMÓW

sobota, 28 września, godz. 17.00


W ramach I Kongresu Polskich Luzytanistów organizowanego przez Katedrę im. Vergílio Ferreira Instytutu Camõesa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Zakład Portugalistyki i Przekładoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Lusorizonte wraz z Kinem Pod Baranami zapraszają na pokaz dwóch filmów dokumentalnych, których tematyka koncentruje się wokół pojęcia Luzofonii (portugalskiego kręgu językowego).

Twórcy prezentowanych dokumentów - Listy do Angoli i Dziewięciogłowa Luzofonia - poszukują odpowiedzi na pytania: czym jest Luzofonia, gdzie jej szukać, czy jest wyłącznie kwestią języka? Co sądzą na jej temat ludzie, którzy na co dzień posługują się językiem portugalskim. Jakie są ich odczucia, wspomnienia i emocje związane z tym językiem?


W PROGRAMIE:

LISTY DO ANGOLI | CARTAS PARA ANGOLA
reż. Coraci Ruiz, Julio Matos, Brazylia 2011, 79'

Brazylia i Angola są dwoma przeciwnymi brzegami Atlantyku, gdzie używa się tego samego języka. Łączy je kolonialna przeszłość i wiele wspólnych opowieści zwykłych ludzi. Kilka osób pisze do siebie listy. Niektórzy są dawnymi przyjaciółmi, inni nigdy się nawet nie widzieli. Wymieniają między sobą historie o własnych doświadczeniach migracji, tęsknocie, przynależności, wojnie, uprzedzeniach, wygnaniu i oddaleniu. Poszukiwanie tożsamości i rekonstrukcja pamięci dokonują się tu na poziomie emocjonalnym, czułym i drażliwym. Wraz z bohaterami podróżujemy pomiędzy trzema kontynentami i trzema krajami: Angolą, Brazylią i Portugalią.


DZIEWIĘCIOGŁOWA LUZOFONIA | LUSOFONIA DE 9 CABEÇAS
reż. Cristina Branco, Portugalia 2012, 23’

Dokument jest audiowizualną próbą debaty o (nie)istnieniu Luzofonii. Dyskusja stara się przekroczyć instytucjonalne ramy języka, polityki i ekonomii, w których Luzofonia jest często teoretyzowana i zamykana. Dlatego autorka filmu oddała głos dziewięciu osobom, które przez pryzmat swoich doświadczeń i emocji starają się ustalić, jakie znaczenie i wymiary posiada Luzofonia w życiu każdego z nich.


Szczegóły na:
Strona Fundacji Lusorizonte - TUTAJ
Wydarzenie na Facebooku - TUTAJ


BILETY: 10 zł
Bookmark and Share

archiwum