kpb

Dagny - pokaz filmu z udziałem twórców

DAGNY - pokaz filmu z udziałem twórców
wtorek, 6 maja 2014, godz. 16.45Krakowski oddział Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Kino Pod Baranami zapraszają na specjalny pokaz filmu o ostatnich dziewięciu latach życia młodopolskiej muzy, Dagny Juel Przybyszewskiej - we wtorek, 6 maja, o godzinie 16.45.

Gośćmi pokazu będą:
Haakon Sandøy
- reżyser filmu
Elżbieta Karkoszka i Aleksander Fabisiak - aktorzy
Anna Jakiełek - dekorator wnętrz (debiut)

Spotkanie poprowadzi red. Maria Malatyńska.


DAGNY | DAGNY
reż. Haakon Sandøy, Norwegia/Polska 1976, 85’

Film Dagny zrealizowany został w 1976 roku w koprodukcji norwesko-polskiej przez pochodzącego z Norwegii absolwenta łódzkiej Filmówki.

Przedstawia burzliwe dzieje miłości pięknej norweskiej pisarki Dagny Juel oraz „proroka" polskiego modernizmu Stanisława Przybyszewskiego (Daniel Olbrychski). 
 
Wszystko to w interesująco przedstawionej dekadenckiej atmosferze końca dziewiętnastego wieku. Pośród akcji rozgrywającej się w Berlinie, Warszawie, Lwowie, Tbilisi znalazł się także epizod krakowski, w tym mieście bowiem zaproponowano Przybyszewskiemu redagowanie działu literackiego cenionego pisma „Życie”. Jesienią 1898 roku Dagny przybyła do Krakowa, gdzie szybko stała się przedmiotem adoracji licznego grona poetów i artystów. Haakon Sandøy w swym biograficznym filmie ukazał Dagny jako kobietę pociągającą, pełną magicznego uroku, uwielbianą przez mężczyzn i jednocześnie daleką od obyczajowej pruderii.

Główna zaletą filmu jest kreacja Lise Fjeldstad w roli Dagny. Aktorka wyposażyła swoją postać w tak wiele uroku, że instynktownie szukamy jej po ekranie, skoro tylko gdzieś zniknie - pisał po premierze jeden z krytyków. Norweskiej aktorce towarzyszy plejada polskich gwiazd - m.in. Daniel Olbrychski, Olgierd Łukasiewicz, Jerzy Radziwiłowicz i Bogusław Linda. Uwagę zwracają również piękne zdjęcia wybitnego polskiego operatora Zygmunta Samosiuka. Film został częściowo zrealizowany w Krakowie (Śródmieście, Jama Michalika).


W kawiarni Jama Michalika (ul. Floriańska 45) - jednej z oryginalnych scenerii filmu Dagny - na uczestników pokazu (na podstawie biletu na seans) czekają zniżki.


BILETY:
14 zł
(normalny)
10 zł (ulgowy)

Organizatorzy:
Krakowski oddział Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Kino Pod Baranami

Partner:

 
Bookmark and Share

archiwum