kpb

Klasyki amerykańskiego kina - ponownie na ekranach

Klasyki amerykańskiego kina - ponownie na ekranach
5 września - 25 grudnia 2014

Od 5 września do 18 grudnia w Kinie Pod Baranami będzie regularnie prezentowana amerykańska klasyka filmowa. W ramach cyklu Klasyka amerykańskiego kina do końca roku na polskich ekranach pojawi się dziesięć legendarnych filmów, które podbiły serca publiczności na całym świecie. Kolejne tytuły - od początku 2015 roku.

W marcu, w ramach specjalnego przeglądu z okazji 90-lecia Warner Bros. Kino Pod Baranami przypomniało największe przeboje wytwórni. Od września 10 klasycznych tytułów wejdzie do regularnej dystrybucji w wybranych kinach w Polsce. Jest to doskonała okazja, by przypomnieć sobie kultowe dzieła amerykańskiej kinematografii. Każdy film prezentowany będzie przez tydzień. W dniach 19-25 grudnia zapraszamy na pokazy filmów: Rio Bravo Howarda Hawksa oraz Kolor purpury Stevena Spielberga.

Od początku 2015 - kolejne pięć tytułów.


PROGRAM:

5 - 11 września
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM
| A STREETCAR NAMED DESIRE
reż. Elia Kazan, USA 1951, 122’

Jeden z najgłośniejszych filmów lat 50., adaptacja nagrodzonej Pulitzerem sztuki Tennessee Williamsa, słynąca z wielu kontrowersji związanych z zabiegami hollywoodzkiej cenzury. Vivien Leigh, czyli Scarlett z Przeminęło z wiatrem, gra neurotyczną piękność Blanche du Bois, którą nęka brutalny mąż siostry, Stanley Kowalski (charyzmatyczny Marlon Brando w pierwszej ważnej roli).

19 - 25 września
BUNTOWNIK BEZ POWODU | REBEL WITHOUT A CAUSE
reż. Nicholas Ray, USA 1955, 111’

Kino kultowe, filmowy przebój, który uczynił Jamesa Deana nieśmiertelnym. Z ekranowym Buntownikiem bez powodu, Jimem Starkiem, wrażliwym, lecz nieakceptowanym młodzieńcem, utożsamiały się miliony amerykańskich nastolatków, znudzonych fałszywym kinem dorosłych i mitologią American Dream, której pełne było hollywoodzkie kino lat 50. Młodzi Amerykanie zobaczyli na ekranie samotnych nastolatków-outsiderów, walczących z rodzicami, nauczycielami i samymi sobą. Fantastyczne role Deana i niezwykłego Sala Mineo w roli Plato.

26 września - 2 października
CO SIĘ ZDARZYŁO BABY JANE? | WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE?
reż. Robert Aldrich, USA 1962, 134’
 
Dwie legendarne gwiazdy złotej ery Hollywood, Bette Davis i Joan Crawford, przenoszą autentyczny prywatny i zawodowy konflikt na ekran w słynnym, kontrowersyjnym thrillerze psychologicznym Roberta Aldricha. Film opowiada o dwóch siostrach, podstarzałych aktorkach, które żyją pod jednym dachem w atmosferze nienawiści i strachu. Nominowana do Oscara Davis wciela się w postać byłej dziecięcej gwiazdy kina Baby Jane Hudson, zaś Crawford w rolę niepełnosprawnej Blanche.

3 - 9 października
MECHANICZNA POMARAŃCZA
| A CLOCKWORK ORANGE
reż. Stanley Kubrick, Wielka Brytania/USA 1971, 136’

Film jest ekranizacją powieści Anthony’ego Burgessa o tym samym tytule. Główny bohater - Alex DeLarge to młody, inteligentny człowiek, który, mimo iż pochodzi z dobrze ułożonej rodziny, stoi na czele gangu dokonującego rozbojów, gwałtów i kradzieży. Pewnej nocy mężczyzna zostaje złapany na gorącym uczynku i trafia do więzienia. Po dwóch latach decyduje się wziąć udział w eksperymentalnym programie resocjalizacyjnym mającym za zadanie wzbudzić w nim wstręt do przemocy.

31 października - 6 listopada
EGZORCYSTA
| THE EXORCIST
reż. William Friedkin, USA 1973, 122’

Egzorcysta, nominowany do Oscara w dziesięciu kategoriach, w tym do najważniejszej - za najlepszy film - od momentu wejścia na ekrany w 1973 roku był sukcesem frekwencyjnym, ale jednocześnie wzbudzał kontrowersje. Jest to opowiedziana w realistyczny sposób historia o niewinnym dziecku nawiedzonym przez tajemniczego ducha. Matka dziewczynki, zdeterminowana, by uratować ją z mocy demona, zwraca się o pomoc do dwóch księży, przepełnionego wątpliwościami Karrasa, oraz ojca Merrina, o wierze niewzruszonej jak skała. Najlepszy horror wszechczasów nadal przeraża jak żaden inny.

21 - 27 listopada
2001: ODYSEJA KOSMICZNA
| 2001: A SPACE ODYSSEY
reż. Stanley Kubrick, USA 1968, 141’
 
Poetycka filmowa impresja, kino o ambicjach filozoficznych, wręcz historiozoficznych, a wreszcie prorocza opowieść o starciu człowieka z maszyną: to dzieło wykraczające poza sztywne ramy gatunkowe, które po dziś dzień zaskakuje rozmachem spojrzenia i śmiałością wizji. Czas akcji filmu - od zarania dziejów człowieka, gdy na Ziemi żyły małpy człekokształtne, do roku 2001, kiedy akcja przenosi się na statek kosmiczny zmierzający w stronę Jowisza: kosmonauci odbierają tajemniczy sygnał ze zjawiskowego czarnego monolitu, a na pokładzie statku zbuntowany komputer zagraża ich życiu.

5 - 11 grudnia
IMPERIUM SŁOŃCA
| EMPIRE OF THE SUN
reż. Steven Spielberg, USA 1987, 152’

Film zdobył wielkie uznanie na całym świecie - zarówno u publiczności, jak i u krytyków. Był też nominowany do Oscara w dziesięciu kategoriach. Jest to opowieść o 12-letnim Jimie, dziecku brytyjskiego dyplomaty. W wyniku działań wojennych w Szanghaju chłopiec zostaje rozdzielony z rodzicami i trafia do obozu jenieckiego, gdzie pomimo młodego wieku stara się podnosić na duchu współwięźniów i z godnością znosić niewolę.

12 - 18 grudnia
CO SIĘ WYDARZYŁO W MADISON COUNTY
| THE BRIDGES OF MADISON COUNTY
reż. Clint Eastwood, USA 1995, 135'
 
Jeden z najsłynniejszych melodramatów ostatnich dekad. Clint Eastwood i Meryl Streep w adaptacji bestsellerowej książki o miłości, wyborach i ich konsekwencjach. Fotograf National Geographic” Robert Kincaid i gospodyni domowa z Iowa Francesca Johnson, nie spodziewają się, że ich ustabilizowane życie nagle wywróci się do góry nogami. Jednak kilka dni po pierwszym spotkaniu nie chcą stracić miłości, która nieoczekiwanie pojawiła się na ich drodze. 

19 - 21 grudnia
RIO BRAVO | RIO BRAVO
reż. Howard Hawks, USA 1959, 141’

Klasyczny western w reżyserii mistrza gatunku w gwiazdorskiej obsadzie, na czele z legendarnym Johnem Waynem w roli odważnego szeryfa Johna T. Chance'a, który pakuje za kratki lokalnego bandziora, Nathana Burdette’a. Chance musi przetrwać obławę, którą organizują drugi z braci Burdette i jego kompani. Szeryfowi pomagają wiecznie pijany zastępca Dude (Dean Martin), zbzikowany staruszek Stumpy (Walter Brennan), młody rewolwerowiec (Ricky Nelson) oraz piękna Feathers (Angie Dickinson).

22 - 23 oraz 25 grudnia
KOLOR PURPURY | THE COLOR PURPLE
reż. Steven Spielberg, USA 1985, 154’ 

Maltretowana przez męża i pomiatana przez czwórkę jego dzieci z pierwszego małżeństwa, Celie z całych sił stara się posłusznie wykonywać obowiązki przykładnej żony. Do jej domu przybywa siostra Nettie, szukając schronienia przed okrutnym ojcem. Mąż Cellie, Albert, wyrzuca kobietę, gdy ta odrzuca jego zaloty. Kolor purpury to pierwszy film Spielberga poruszający problemy rasizmu i mniejszości etnicznych. Roger Ebert uznał go za film roku i wpisał na listę Great Films Archive.


Wszystkie filmy prezentowane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
// Original versions with Polish subtitles

W 2015 kolejne tytuły:
CIEKAWY PRZYPADEK BENJAMINA BUTTONA
| THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
reż. David Fincher, USA 2008, 166’
CZARNOKSIĘŻNIK Z OZ | THE WIZARD OF OZ
reż. Victor Fleming, USA 1939, 101’
DESZCZOWA PIOSENKA | SINGIN’ IN THE RAIN
reż. Stanley Donen, Gene Kelly, USA 1952, 103’
INCEPCJA | INCEPTION
reż. Christopher Nolan, USA/Wielka Brytania 2010, 142’
ŚPIEWAK JAZZBANDU | THE JAZZ SINGER
reż. Alan Crosland, USA 1927, 88’

Ceny biletów według cennika Kina Pod Baranami.
Bookmark and Share

archiwum