kpb

Dwa wejścia na Mount Everest w Kinie Pod Baranami


EVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA (2013)
oraz
THE EPIC OF EVEREST (1924)
z muzyką na żywo zespołu KARPATY MAGICZNE


Dwie próby zdobycia Dachu Świata w dwóch ujęciach - tego z początków kinematografii i tego zrealizowanego niemal wiek później, z wykorzystaniem najnowszych technologii kinematograficznych. Zapraszamy na pokazy specjalne filmów dokumentalnych, pokazujących wejście na najwyższą górę Świata.fot. IamKatieHoffman.com

Współczesny dokument Everest - poza krańcem świata, o pierwszym udanym wejściu na Mount Everest, zaprezentowany zostanie dwukrotnie: w piątek, 28 listopada (3D) oraz we wtorek, 2 grudnia (2D), o godz. 21.00. Pokaz niemego filmu z 1924 roku, The Epic of Everest,  odbędzie się w sobotę, 6 grudnia, o godz. 21.15, w ramach 15. edycji Festiwalu Filmu Niemego, a towarzyszyć mu będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Karpaty Magiczne.

Dokument Everest - poza krańcem świata łączy w sobie archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu w technologii 3D. To opowieść o jednej z najbardziej heroicznych wypraw w dziejach i historycznym zwycięstwie sir Edmunda Hillary'ego i szerpy Tenzinga Norgaya nad najwyższą górą na Ziemi. Autorem zdjęć jest Richard Bluck, który pracował wcześniej przy filmach Avatar, Hobbit i Władca Pierścieni i jest jednym z największych światowych autorytetów w dziedzinie technologii 3D.

Inne spojrzenie na wyprawę na Dach Świata daje alpinista i filmowiec kapitan John Noel, który zarejestrował swoją kamerą trzecią w historii wyprawę na Mount Everest. W roku 1924 podjęli się jej wybitni himalaiści: Andrew Irvine i George Mallory. Dokument The Epic of Everest to zapierające dech w piersiach obrazy nakręcone na początku XX wieku w ekstremalnych warunkach. Muzykę na żywo do filmu wykona zespół Karpaty Magiczne, inspirujący się m.in. tradycjami muzycznymi łuku Karpat i Azji Centralnej.


W PROGRAMIE:

piątek, 28 listopada, godz. 21.05
EVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA  (3D) | BEYOND THE EDGE
reż. Leanne Pooley, USA 2013, 90’

BILETY: 22 zł (normalny) | 18 zł (ulgowy) | 17 zł (senior)


wtorek, 2 grudnia, godz. 21.05

EVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA  (2D) | BEYOND THE EDGE
reż. Leanne Pooley, USA 2013, 90’

BILETY: 18 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy)


sobota, 6 grudnia, godz. 21.15

THE EPIC OF EVEREST | THE EPIC OF EVEREST: THE OFFICIAL RECORD OF MALLORY AND IRVINE’S 1924 EXPEDITION
reż. John Noel, Wielka Brytania 1924, 87’
- muzyka na żywo | live music: Karpaty Magiczne (PL)
Pokaz w ramach 15. Festiwalu Filmu Niemego - “Obrazy rzeczywistości”

BILETY: 28 zł (normalny) | 22 zł (ulgowy/senior)O FILMACH:

THE EPIC OF EVEREST | THE EPIC OF EVEREST:
THE OFFICIAL RECORD OF MALLORY AND IRVINE’S 1924 EXPEDITION

reż. John Noel, Wielka Brytania 1924, 87’
- muzyka na żywo | live music: Karpaty Magiczne (PL)

Pokaz w ramach 15. Festiwalu Filmu Niemego - “Obrazy rzeczywistości” który odbędzie się w Kinie Pod Baranami w dn. 4-5 grudnia 2014.

Choć pierwsi ludzie stanęli na Dachu Świata w 1953 roku (o czym opowiada film Everest - poza krańcem świata), już w latach dwudziestych XX wieku Mount Everest rozpalał ambicje i przyciągał śmiałków. W 1924 roku wyruszyła w góry trzecia w historii ekspedycja. W jej skład weszli najwybitniejsi himalaiści epoki, m.in. Andrew Irvine i George Mallory.

John Noel, odpowiedzialny za dokumentację wyprawy, pracował z kamerą w ekstremalnych warunkach, jednak udało mu się zarejestrować zapierające dech w piersiach obrazy. Film zawiera także najwcześniejsze uwiecznione na taśmie filmowej sceny z życia mieszkańców Tybetu.muzyka na żywo: KARPATY MAGICZNE
Magiczny projekt, który - poprzez oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów - próbuje sięgać do serca najstarszych tradycji muzycznych.


EVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA (2D i 3D) | BEYOND THE EDGE
reż. Leanne Pooley, USA 2013, 90’

Wznoszący się na 8 848 m n.p.m. Mount Everest, pokryty zabójczym labiryntem lodowych zrębów i szczelin, długo stanowił śmiertelne wyzwanie. Przez trzydzieści lat żadnej z piętnastu wypraw nie udało się zdobyć szczytu, a trzynaście osób przypłaciło atak na górę życiem. Wielu twierdziło wówczas, że wysokość szczytu i panujące warunki atmosferyczne uczyniły go dla człowieka niemożliwym do zdobycia. Stawiając czoła ekstremalnej pogodzie, zdradliwym wiatrom i przeraźliwemu zimnu, walcząc z chorobą wysokościową i skrajnym wyczerpaniem, 29 maja 1953 roku o godzinie 11.30 Edmund Hillary i Tenzing Norgay dokonali niemożliwego i dotarli jako pierwsi ludzie na główny wierzchołek Everestu.

Film koncentruje się przede wszystkim na samej wspinaczce. Ludzie wiedzą, że Hillary i Norgay zdobyli Dach Świata, ale niewielu zna szczegóły tej wyprawy i dramatyczne momenty, które miały wtedy miejsce. Choć alpiniści dysponowali najlepszym możliwym wówczas sprzętem, w porównaniu z dzisiejszym wydaje się on wręcz prymitywny.

Materiały dokumentujące to historyczne wydarzenie udostępniło ekipie filmowej Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie, które było częścią wyprawy z 1953 roku. W filmie wykorzystano również oryginalne wywiady z uczestnikami ekspedycji.

TWÓRCY O FILMIE EVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA:


Producent filmu Matthew Metcalfe:
Technologia 3D najlepiej pasuje do dwóch typów obrazów: wtedy, kiedy mamy do czynienia z głębią i dużymi przestrzeniami i wtedy, gdy mamy jakiś powód, by jej użyć. Naszym powodem była chęć umieszczenia widzów w sytuacji autentycznego doświadczenia. 3D sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy tam byli. Od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy zabrać widzów w podróż od stóp do szczytu Mount Everestu. 3D pomogło nam to osiągnąć

Reżyser Leanne Pooley:

Everest - poza krańcem świata to prawdziwy dar dla filmowca. Chciałam zabrać widzów w podróż na sam szczyt, ale również opowiedzieć niezwykła historię o wyjątkowej wytrwałości, dążeniu do celu i odwadze w obliczu przeciwności. To wstrząsający, ale jednocześnie inspirujący thriller w starym stylu. Zachęci widzów do zmierzenia się z ich własnymi górami, niezależnie od tego, czym dla nich są.
To niesamowita historia pełna heroizmu, dramatyzmu, niebezpieczeństw i emocji, a do tego bardzo dobra historia. Na poziomie emocjonalnym to opowieść nie tylko o zdobyciu góry, ale też o nieśmiałym człowieku, który nie tylko dosłownie zdobył górę, ale też pokonał własną niepewność i zwyciężył samego siebie.

Bookmark and Share

archiwum