kpb

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie na żywo w Kinie Pod Baranami


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W ROTTERDAMIE na żywo w Kinie Pod Baranami

24 - 28 stycznia 2015


// International Film Festival Rotterdam LIVE @ Kino Pod Baranami

January 24 - 28, 2015 (click for English version)
Kino Pod Baranami zaprasza na projekcje filmów z programu jednego z najciekawszych i najbardziej znaczących światowych festiwali - Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie (21.01-1.02.2015). Po każdym seansie zaplanowana jest transmisja spotkań z twórcami. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii, widzowie będą mieli możliwość zadawania pytań poprzez Twitter (#livecinema).

MFF w Rotterdamie (IFFR) wspólnie z Fortissimo Films, TrustNordisk i Doc & Film International jest organizatorem międzynarodowego wydarzenia filmowego pod hasłem IFFR Live. Widzowie w różnych częściach Europy będą mogli obejrzeć pięć premierowych tytułów z programu 44. edycji festiwalu. Filmy zostaną pokazane dokładnie w tym samym czasie w Rotterdamie oraz w wybranych kinach w całej Europie, w tym w Kinie Pod Baranami.

Autorem selekcji filmów jest holenderski reżyser i scenarzysta Jan-Willem van Ewijk, którego Atlantic pojawi się w programie IFFR Live.

To pierwsze w historii festiwali filmowych tego rodzaju wydarzenie.

Filmy zostaną wyświetlone z polskimi i angielskimi napisami.
Films will be shown with Polish and English subtitles.


PROGRAM
:

sobota, 24 stycznia, godz. 16.00
ATLANTIC
reż. Jan-Willem van Ewijk, Holandia/Belgia/Niemcy/Maroko 2014, 89'
po seansie: Q&A z reżyserem (45')

Młody marokański rybak Fettah przez lata zdążył się zaprzyjaźnić z wieloma Europejczykami, którzy odwiedzali jego wioskę, uprawiając windsurfing. Z czasem przejął od nich nie tylko styl życia, ale i opanował pływanie na desce lepiej, niż którykolwiek z nich. Ucząc się, Fettah korzystał z pozostawionego w zatoce przez windsurferów ekwipunku. Gdy turyści na dobre opuszczają mieścinę, bohater zaczyna czuć się bardzo samotny. W dodatku podczas wakacji Fettah zakochuje się w Alexandrze, dziewczynie jednego z przybyłych do wioski windsurferów. Gdy ta wyjeżdża, uczucie pustki potęguje się w chłopaku, a miejsce, w którym mieszka, staje się dla niego więzieniem. Nieodżałowana strata ukochanej wyzwala jednak w Fettahu olbrzymią odwagę i determinację. Chłopak wyrusza w epicką podróż na desce w kierunku brzegów Europy.


niedziela, 25 stycznia, godz. 16.00
ERBARME DICH - MATTHÄUS PASSION STORIES
reż. Ramón Gieling, Holandia 2015, 90'
po seansie: Q&A z reżyserem (45')

W swoim najnowszym filmie, Ramón Gieling przedstawia ludzi, dla których Pasja według Św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha okazała się objawieniem. Każdy z nich ma zupełnie inną przeszłość, która skłania go do osobistego związku z dziełem Bacha. Status społeczny czy narodowość nie mają znaczenia. Pasja wg Św. Mateusza oddziaływuje na wszystkich z taką samą siłą. Odgrywa decydującą rolę w ich stosunkach z bliskimi i w codziennej pracy. Wypowiedzi każdego z bohaterów przeplatają się z utworem, który wpływa na ich życie. Dokument w swojej oryginalnej formie pozwala nam zrozumieć fascynująca relację pomiędzy muzyką a ponadczasowością.


poniedziałek, 26 stycznia, godz. 19.00
MELODY
reż. Bernard Bellefroid, Belgia/Luksemburg/Francja 2014, 90'
po seansie: Q&A z reżyserem (45')

28-letnia Melody postanawia zostać surogatką. Za swoje poświęcenie zgadza się przyjąć dużą sumę pieniędzy, która wystarczyłaby jej na otwarcie wymarzonego salonu fryzjerskiego. Przyszłą matką ma natomiast zostać Emily, bogata Angielka, która proponuje Melody, aby zamieszkała na czas ciąży w jej domu. Chce mieć kontrolę nad stanem dziewczyny. Z początku obce, zbliżają się do siebie. Porzucona w dzieciństwie Melody, odnajduje w kobiecie matkę. Emily z kolei zaczyna traktować Melody jak swoją córkę.


wtorek, 27 stycznia, godz. 19.0
0

SPEED WALKING
reż. Niels Arden Oplev, Dania 2014, 108`
po seansie: Q&A z reżyserem (45')

13-letni Martin, niespodziewanie dowiaduje się o śmierci swojej matki. Dla jego bliskich to cios, po którym nie mogą się pozbierać. On sam, choć nie jest mu łatwo, próbuję żyć dalej. Mimo swojego młodego wieku bierze odpowiedzialność za to, co dzieje się wokół niego i próbuje znów nadać sens codzienności. Jako najmłodszy wśród żałobników, zachowuje się najdojrzalej, starając nie dać sie wyprowadzić z równowagi emocjom. Odkrywa swoje pierwsze fascynację miłosne i poznaje świat dorosłych, dla których jest wsparciem. Tytułowy speed walking odnosi się nie tylko do dyscypliny sportowej, którą uprawia chłopiec. Jest on również alegorią do życia, przez które idąc, nie warto się zatrzymywać. Reżyser Niels Arden Oplev stworzył ciepły i pogodny film, w którym życie, mimo, że bywa nieprzewidywalnie smutne, wciąż pozostaje ciekawe i warte tego, aby je kontynuować.


środa, 28 stycznia, godz. 19.00
THE SKY ABOVE US
reż. Marinus Groothof, Holandia 2015, 90'
po seansie: Q&A z reżyserem (45')

Każdego dnia Ana, Sloba i Bojan ryzykują życie, wybierając się do pracy. Budynek, do którego codziennie zmierzają jest zlokalizowany w pobliżu belgradzkiej stacji telewizyjnej, która w trakcie konfliktu stała się głównym celem bombardowań NATO. Trójka bohaterów poprzysięga sobie nie poddać się lękowi, lecz ich codzienne życie i tak diametralnie się zmienia.
Ana decyduje się mimo wszystko chodzić regularnie do ukochanego teatru, który również znajduje się w strefie zagrożenia. Bojan, aby oderwać się od rzeczywistości ucieka w alkohol, narkotyki i nocne rozrywki w klubie. Sloba przenosi swoją rodzinę w bezpieczne miejsce, sam jednak decyduje się pozostać w centrum konfliktu, aby tam zarobić na życie. Uważa to za swoją misję, której nikt, ani nic nie jest w stanie zatrzymać. Każdej nocy Belgrad przemienia się w cel militarny. Gdy z nieba lecą bomby, Ana, Sloba i Bojan starają się uporać z rzeczywistością i przetrwać.

Oficjalna strona festiwalu TUTAJ.


BILETY:
18 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)
Rezerwacje nie są aktywne - możliwy jest tylko zakup biletów.


SPOT:
SPOT 2:

Bookmark and Share

archiwum