kpb

28. ULICA Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych - pokazy filmowe

9 - 12 lipca 2015


Zapraszamy na pokazy filmowe i spotkania towarzyszące Festiwalowi Teatrów Ulicznych.

Festiwal ULICA zdążył już przyzwyczaić swoją publiczność do spektakularnych widowisk na Rynku Głównym, do tłumów oglądających i do kolorowych postaci, które wtapiają się w pejzaż Krakowa. Tym razem poza wspaniałymi spektaklami ulicznymi, zaplanowanych jest kilka atrakcji dodatkowych.

Tegoroczna edycja pod hasłem „Klaun, boski pomazaniec” poświęcona będzie klaunadzie.

Podczas całego festiwalu, od 9 do 12 lipca, w Kinie Pod Baranami prezentowane będą filmy o klaunach, połączone z prelekcjami filmoznawcówTadeusza Lubelskiego, Pauliny Gorlewskiej i Patrycji Włodek.

Zobaczymy dzieła znakomitych reżyserów, którzy upodobali sobie postać klauna i uczynili go bohaterem swoich filmów – Federico Felliniego, Pierre'a Etaixa, Charliego Chaplina. Pokazy uświetnione zostaną spotkaniami z wybitnymi gośćmilegendami sztuki klaunadyLeo Bassim i Jango Edwardsem.

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.
Zaproszenia można odbierać od 1 do 8 lipca w Teatrze KTO oraz w czasie trwania festiwalu (9-12 lipca), w punkcie informacyjnym w Rynku Głównym.


PROGRAM:

czwartek, 9 lipca 2015, godz. 11.00-15.00
ŚWIATŁA RAMPY
| LIMELIGHT
reż. Charles Chaplin, USA 1952, 137'
Spotkanie z Jango Edwardsem
Prowadzenie: Patrycja Włodek

piątek, 10 lipca 2015, godz. 11.00-15.00
JO-JO | YOYO
reż. Pierre Étaix, Francja 1965, 92'
Spotkanie z Patem Bellandem
Prowadzenie: Tadeusz Lubelski
Tłumaczenie: Krzysztof Błoński
Kopia filmu została odrestaurowana przez Studio 37, Technicolor Foundation for Cinema Heritage oraz Groupama Gan Foundation for Cinema

sobota, 11 lipca 2015, godz. 11.00-15.00
KLAUNI
| I CLOWNS
reż. Federico Fellini, Francja/Włochy/RFN 1970, 92'
Spotkanie z Leo Bassim
Prowadzenie: Tadeusz Lubelski

niedziela, 12 lipca 2015, godz. 11.00-15.00
CYRK
| TSIRK
reż. Grigori Aleksandrov, ZSRR 1936, 94'
Prowadzenie: Paulina Gorlewska

WSTĘP WOLNY!


ORGANIZACJA:
Teatr KTO


Kopia filmu Jo-Jo odrestaurowana przez:

  


OPISY FILMÓW:

CYRK
| TSIRK
reż. Grigori Aleksandrov, ZSRR 1936, 94'

Amerykańska artystka cyrkowa Marion Dixon (Lubow Orłowa) staje się obiektem rasistowskich napaści ze strony dyrektora cyrku. Ma bowiem ciemnoskóre dziecko. Prześladowana, ucieka do Związku Radzieckiego, gdzie poznaje reżysera, Martynowa...

JO-JO | YOYO
reż. Pierre Étaix, Francja 1965, 92'

Znudzony milioner śni o straconej miłości do dżokejki. Kryzys ekonomiczny kruszy światowy ład. Wychowany przez artystów, bohater wyrasta na sławnego klauna, który pragnie odbudować zamek swojego ojca. Cyrkowe życie w drodze jednak wzywa…

KLAUNI | I CLOWNS
reż. Federico Fellini, Francja/Włochy/RFN 1970, 92'

Film Felliniego jest portretem środowiska cyrkowego, a także hołdem reżysera dla fascynującej go sztuki cyrkowej. W tym jedynym w karierze filmie telewizyjnym, Fellini prezentuje starych mistrzów sztuki cyrkowej, wykonujących przy pustej widowni swoje popisowe numery.

ŚWIATŁA RAMPY | LIMELIGHT
reż. Charles Chaplin, USA 1952, 137'

Bohaterami tego dramatu są Calvero (Charles Chaplin), sławny niegdyś artysta, teraz alkoholik, który przeżywa zmierzch kariery oraz Terry (Claire Bloom), młoda tancerka, którą Calvero ratuje przed samobójstwem. Film opowiada o związku tych dwojga, z których jedno podnosi się z upadku, a drugie coraz bardziej pogrąża. Dzieło zawiera jedne z najbardziej zabawnych i najbardziej wyszukanych scen w dorobku Chaplina - pantomimę w cyrku pcheł.
Bookmark and Share

archiwum