kpb

19. Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich - pokaz specjalny filmu Cienie zapomnianych przodków

W dniach 20 maja - 3 czerwca odbywają się w Krakowie 19. Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich.

Z tej okazji zapraszamy miłośników muzyki i dobrego kina na wyjątkowy pokaz legendarnego filmu Cienie zapomnianych przodków, wyreżyserowanego przez gruzińskiego mistrza, Siergieja Paradżanowa.

Wyjątkowy, bo projekcji towarzyszy spotkanie z autorem niezapomnianej kompozycji filmu, Myrosławem Skorykiem.
Spotkanie poprowadzi Jerzy Stankiewicz.

Pokaz filmu odbędzie się w środę, 30 maja, o godz. 20.05.

Bilety: 10 zł
Studenci ukrainistyki: 8 zł

CIENIE ZAPOMNIANYCH PRZODKÓW | TIENI ZABYTYCH PRIEDKOW
reż Siergiej Paradżanow, ZSRR 1964, 97’



Nagroda za reżyserię, zdjęcia barwne i efekty specjalne na MFF w Mar del Plata’ 1965.

Siergiej Paradżanow uważany jest za jednego z najbardziej fascynujących twórców w historii kina, a Cienie zapomnianych przodków za jedno z jego najwybitniejszych dokonań.

Prawdziwe arcydzieło sztuki filmowej, utwór poety, niesłychanie piękne dzieło wielkiego artysty. Być może najpiękniejszy film, jaki kiedykolwiek widzieliśmy
 - pisał o Cieniach jeden z krytyków francuskich. Twórca wykorzystał tu motywy ludowych legend, wierzeń i obyczajów huculskich górali. Przeniknął w głąb archaicznej kultury, w skomplikowany świat symboli, rytuałów i mitów, inspirując się ukraińskimi formami plastycznymi i muzycznymi.

Historia miłości dwojga młodych, pochodzących ze zwaśnionych ze sobą rodów górali staje się pretekstem do nakreślenia dramatów egzystencjalnych i stworzenia syntezy tragicznego losu ludzkiego. Wizualna uroda tego filmu jest w świadomym konflikcie z życiowym dramatyzmem - podziwiamy piękno przedstawionego świata, a w tym czasie, w ciągu kilku pierwszych minut główny bohater jest świadkiem śmierci swego brata, następnie ojca; później zaś w falach Czeremoszu tonie jego ukochana. Rozpacz prowadzi ku samotności. Bohater próbuje wprawdzie znaleźć ratunek w małżeństwie z inną kobietą, nie może jednak pokonać własnej pamięci…


Strona oficjalna festiwalu: www.zkp.krakow.pl
Bookmark and Share

archiwum