kpb

Premiera po latach: Ludzie bez jutra - film niemy z muzyką na żywo (Sza/Za)

LUDZIE BEZ JUTRA
premiera po latach filmu niemego z muzyką na żywo duetu SZA/ZA
środa, 16 grudnia 2015, godz. 20.00

| PEOPLE WITH NO TOMORROW (Ludzie bez jutra)
Re-release of a silent film with live music by duo SZA/ZA
Wednesday, December 16, 2015, 8 p.m.

(click here for English version)W środę, 16 grudnia, zapraszamy na wyjątkowe postscriptum do 16. Festiwalu Filmu Niemego - pokaz specjalny cyfrowo odrestaurowanego polskiego niemego dramatu Ludzie bez jutra z muzyką na żywo duetu Sza/Za. Film przez lata był uznawany za zaginiony, a jego odkrycie okazało się prawdziwą sensacją. Współorganizatorem wydarzenia jest Filmoteka Narodowa w Warszawie, która świętuje swoje 60. urodziny. Pokaz w Kinie Pod Baranami odbędzie się dzień po warszawskiej premierze.

Ludzie bez jutra to jeden z wczesnych polskich filmów niemych i jednocześnie sensacyjne odkrycie w niemieckim Bundesarchiv. Jego atutem jest wartka fabuła, inspirowana żywą wówczas, pochodzącą jeszcze z czasów zaborów, autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił młodą, dobrze zapowiadającą się artystkę Teatrów Rządowych.Film, który zrealizowano w 1919 roku, wszedł na ekrany kin po wielu poprawkach dopiero w 1921 roku. Do niedawna uważany był za zaginiony. W głównej roli męskiej wystąpił Józef Węgrzyn, zaliczany do najciekawszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku, zaś w postać pierwszoplanowej bohaterki wcieliła się Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia kreacja filmowa w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ludzie bez jutra to jedyna produkcja z udziałem Haliny Bruczówny, która zachowała się do naszych czasów.

Odrestaurowany film jest prezentowany w ramach obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej. Ponowna premiera, po niemal stu latach od powstania dzieła, odbędzie się 15 grudnia w Warszawie. Kino Pod Baranami pokaże Ludzi bez jutra dzień później. Muzykę na żywo wykona duet Sza/Za, czyli Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, którzy od ponad 15 lat aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej, tworząc dla teatru, filmu, kina niemego oraz tańca współczesnego. Muzycy byli gośćmi Festiwalu Filmu Niemego w 2012 i 2014 roku.

Film zostanie pokazany w polskiej i angielskiej wersji językowej.
| The film will be screened with English subtitles. (click here for English version)


O FILMIE:

LUDZIE BEZ JUTRA | PEOPLE WITH NO TOMORROW
reż. Aleksander Hertz, Polska 1919, 80’

Alfred Runicz, rotmistrz huzarów, jest zaręczony z córką Pawła Lenina, prezesa teatrów miejskich w Warszawie. Do nowej premiery prezes angażuje Lolę Wirską, znaną artystkę, piękną kobietę, która słynie z licznych romansów. Dotychczasowa gwiazda teatralna, Helena Horska, nie zgadza się grać roli drugoplanowej i przestrzega swoich kolegów przed intrygami konkurentki. Mężczyźni nic sobie nie robią z przestrogi, nie wiedząc, że czeka ich zguba.


O MUZYCE:
SZA/ZAKlarnet i skrzypce, głos, analogowe efekty zapętleń oraz delikatnych przetworzeń. Paweł Szamburski (Sza) i Patryk Zakrocki (Za) na scenie zaskakują nieograniczoną wyobraźnią muzyczną, nieoczywistym instrumentarium, wielowarstwowym brzmieniem i ogromnym poczuciem humoru.


BILETY:
29 zł
(normalny) | 23 zł (ulgowy | senior) 
Krakowska impreza, której organizatorami są Kino Pod Baranami i Fundacja Dla Kina, to niecodzienne wydarzenie muzyczno-filmowe, które przypomina lata świetności kina niemego i dowodzi, że współczesna publiczność chce je odkrywać na nowo. Co roku, od blisko 20 lat, organizatorzy festiwalu sprowadzają do Krakowa arcydzieła kina niemego z całego świata. Muzykę do filmów wykonują na żywo uznani artyści.

www.festiwalniemy.pl


Pokaz współorganizowany przez Filmotekę Narodową w Warszawie - 60. lat Filmoteki Narodowej.
ZWIASTUN filmu:

Bookmark and Share

archiwum