kpb

Klub Filmowy Wysokich Obcasów: Mustang (przedpremierowo!)

Klub Filmowy Wysokich Obcasów
MUSTANG
(reż. Deniz Gamze Ergüven)
- pokaz przedpremierowy

wtorek, 5 kwietnia 2016, godz. 20.30Wspólnie z Wysokimi Obcasami - magazynem Gazety Wyborczej - oraz Gutek Film zapraszamy na drugie spotkanie Klubu Filmowego Wysokich Obcasów, które odbędzie się jednocześnie w ośmiu miastach Polski. W programie nominowany do Oscara film Mustang - debiut młodej turecko-francuskiej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw kobiet. Po pokazie zaplanowana jest transmisja debaty z warszawskiego kina Muranów.

Pierwszy pełnometrażowy film w karierze Deniz Gamze Ergüven został zauważony na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, gdzie zdobył nagrodę sieci kin europejskich Europa Cinemas, a następnie został zgłoszony jako francuski kandydat do tegorocznych Oscarów. Mustang znalazł się w ścisłej piątce finalistów, jednak ostatecznie przegrał z węgierskim Synem Szawła.

Mustang
to historia pięciu nieokiełznanych dziewczyn, pięciu żywiołów i jednego silnego pragnienia - wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Reżyserka o filmie: Mustangi to dzikie konie, które są doskonałym symbolem moich pięciu charakternych i nieokiełznanych bohaterek. Nawet ich włosy są jak grzywy. Historia rozwija się szybko, galopuje do przodu i ma tę samą energię, co mustangi.Po projekcji filmu odbędzie się transmisja spotkania z warszawskiego kina Muranów, które poprowadzi dziennikarz filmowy Krzysztof Kwiatkowski.

Uczestnikami dyskusji, którą poprowadzi dziennikarz filmowy Krzysztof Kwiatkowski będą:

· dr Agnieszka Aysen Kaim, doktor turkologii, orientalistka, Polka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, adiunkt w Katedrze Slawistyki na Uniwersytecie Łódzkim, wykładowca na turkologii w Akademii Finansów i Biznesu "Vistula" w Warszawie. Wraz ze Stowarzyszeniem "Grupa Studnia O." działa jako opowiadaczka i animatorka kultury tureckiej w Polsce, realizując projekty kulturalne w kraju i za granicą. Autorka licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, przekładów literackich oraz filmowych, członek jury akademickiego na międzynarodowym festiwalu filmowym w Ankarze w Turcji. W 2015 roku ukazała się autorska opowieść dla dzieci i młodzieży Bahar znaczy Wiosna, wyd. Poławiacze Pereł.

· Danuta Golec - psychoterapeutka psychoanalityczna, tłumaczka, założycielka wydawnictwa Oficyna Ingenium, publikującego książki z dziedziny psychoanalizy i psychoterapii psychoanalitycznej

Po seansie transmisja w kinie będzie też dostępna na YOUTUBE: https://www.youtube.com/user/GutekFilm - oznaczona jako transmisja na żywo.


BILETY:
18 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)
12 zł - za okazaniem aktualnego, 14. (873.) numeru Wysokich Obcasów (dostępny w sprzedaży 2 i 3 kwietnia)


MUSTANG | MUSTANG
reż. Deniz Gamze Ergüven, Francja/Turcja 2015, 97' (premiera filmu: 8 kwietnia 2016)

Oscary, Złote Globy 2016 - nominacja: najlepszy film nieanglojęzyczny
Europejskie Nagrody Filmowe 2015: odkrycie roku, nominacja za najlepszy film
4 Francuskie Nagrody Filmowe Cezary 2016: najlepszy debiut, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza muzyka - Warren Ellis, najlepszy montaż
MFF w Cannes 2015: nagroda Europa Cinemas
Nagroda Parlamentu Europejskiego LUX 2015
Nagroda FIPRESCI przyznawana przez stowarzyszenie krytyków filmowych dla największego odkrycia filmowego 2015


Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej wydać je za mąż, decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Autorem ścieżki dźwiękowej filmu jest Warren Ellis, wieloletni współpracownik Nicka Cave’a, z którym wspólnie tworzy muzykę - także filmową.

Feministyczna baśń o dojrzewaniu. Doskonała na dzisiejsze czasy. The Daily Beast

Zaskakująco dojrzały debiut, który do światowego kina wprowadza pięć świetnych aktorek oraz reżyserkę - ważny, uniwersalny głos we współczesnym kobiecym kinie. Film Journal International

Rzecz wyjątkowa: bajka o wchodzeniu w dorosłość połączona z filmem o ucieczce z zamknięcia, jednocześnie oniryczna i pełna niesamowitego napięcia. New Yorker

Bookmark and Share

archiwum