kpb

High-Rise - pokaz przedpremierowy z Creatio Fantastica

środa, 6 kwietnia 2016, godz. 19.00Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu High-Rise - wizjonerskiej ekranizacji powieści Wieżowiec J.G. Ballarda, z Tomem Hiddlestonem, Sienną Miller i Jeremym Ironsem w rolach głównych. Krótkie wprowadzenie przed seansem wygłosi Magdalena Białek z Creatio Fantastica, kwartalnika popularnonaukowego poświęconego fantastyce.

High-Rise to najnowszy film Bena Wheatleya, jednego z najciekawszych współczesnych brytyjskich reżyserów - twórcy ekscentrycznej czarnej komedii Turyści i horroru Kill List - oraz adaptacja powieści cenionego przez filmowców J.G. Ballarda (do najgłośniejszych ekranizacji jego prozy należą Imperium słońca w reżyserii Stevena Spielberga czy Crash Davida Cronenberga).

Doktor Robert Laing (Tom Hiddleston) wprowadza się do luksusowego apartamentowca, szukając ukojenia od życiowych perypetii i londyńskiego zgiełku. Początkowo pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj z czasem zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Dystopijnej wizji rzeczywistości towarzyszy niepokojąca muzyka Clinta Mansella (Requiem dla snu) oraz brytyjskiej grupy triphopowej Portishead.


O PRELEGENTCE:
Magdalena Białek
- studentka kierunku polonistyka-komparatystyka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2014 roku publikuje recenzje i artykuły w Creatio Fantastica, internetowym kwartalniku popularnonaukowo-artystycznym poświęconym fantastyce. Interesuje się XIX-wieczną literaturą grozy, korespondencją sztuk oraz obecnością motywów legendarnych i mitycznych w literaturze fantastycznej XX i XXI w.BILETY:
18 zł
(normalny) | 14 zł (studenci/uczniowie) | 12 zł (seniorzy)


HIGH-RISE | HIGH-RISE
reż. Ben Wheatley, Wielka Brytania 2015, 119' (premiera filmu: 15 kwietnia 2016)

British Independent Film Awards 2015 - 4 nominacje: najlepszy aktor - Tom Hiddleston, najlepsza aktorka drugoplanowa - Sienna Miller, najlepszy aktor drugoplanowy - Luke Evans, najlepszy scenariusz - Amy Jump 

W poszukiwaniu spokoju i anonimowości doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który powstał, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i zachcianki bogatych, wykształconych mieszkańców Londynu. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje cały budynek. Pełen dobrobytu, zakrapianych imprez i orgii raj zmienia się w prawdziwy koszmar, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu zanim Robert Laing zacznie wreszcie czuć się jak u siebie.

Szalona, współczesna odpowiedź na Mechaniczną Pomarańczę.
Anna Tatarska, Onet.pl

Niezapomniane, wizjonerskie przeżycie! Wizualnie hipnotyzujący i tematycznie intrygujący, przywołujący chwilami na myśl American Psycho i Podziemny krąg.
Magdalena Maksimiuk, Miesięcznik Kino

Dziki i nieustraszony! Wszystkie chwyty dozwolone! To, że 40 lat i niezliczone dystopijne wizje później, w czasach, kiedy wydaje nam się, że widzieliśmy już wszystko, Benowi Wheatleyowi udaje się stworzyć film aktualny i poruszający, jest wyczynem godnym podziwu. W Tomie Hiddlestonie znalazł aktora, który potrafi przekazać dystans głównego bohatera z mieszaniną sympatii, inteligencji i surowej cielesności.
Lee Marshall, Screen International

Bookmark and Share

archiwum