Opowieść o miłości i mroku - książki do wygrania!
OBEJRZYJ FILM OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI I MROKU
I WYGRAJ KSIĄŻKĘ AMOSA OZA !!!
Obejrzyj Opowieść o miłości i mroku w Kinie Pod Baranami!
Na odwrocie swojego biletu wpisz imię i nazwisko wraz z e-mailem lub numerem telefonu.
Tak wypełniony bilet wrzuć do pudełka.
Akcja trwa do 14 kwietnia 2016.
O KSIĄŻCE:
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2016
Przekład: Leszek Kwiatkowski
Najbardziej osobista książka Amosa Oza, klucz do całej jego twórczości
Opowieść o miłości i mroku Amosa Oza (ur. 1939) to historia kilku pokoleń jego rodziny na Litwie i Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny. Tłem opowieści jest dramatyczny okres w historii narodu żydowskiego: druga wojna światowa i Holokaust, mandat brytyjski nad Palestyną, narodziny Państwa Izrael i konflikt z Arabami.
Przede wszystkim jednak jest to opowieść o latach dzieciństwa autora na przedmieściach Jerozolimy i wczesnej młodości w kibucu. Ojciec, pedantyczny racjonalista, i tajemnicza, wrażliwa matka stanowili nie najlepiej dobraną parę. Miłość rodziców ginęła w mroku rozczarowań i frustracji, nostalgii za Europą.
Amos Oz
, laureat literackiej Nagrody Izraela, najsłynniejszy i najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz, został uhonorowany licznymi międzynarodowymi nagrodami, między innymi Nagrodą Goethego, Nagrodą Heinego oraz Nagrodą Księcia Asturii. Jego książki zostały przełożone na trzydzieści siedem języków. Polski czytelnik zna m.in. jego powieści Mój Michał, Czarna skrzynka i Opowieść o miłości i mroku. Nakładem REBISU ukazały się Fima, Poznać kobietę, Pantera w piwnicy, Rymy życia i śmierci, Nagle w głębi lasu, Sceny z życia wiejskiego, Tam, gdzie wyją szakale i Dotknij wiatru, dotknij wody. Od kilku lat Oza wymienia się wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
O FILMIE:
OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI I MROKU | A TALE OF LOVE AND DARKNESS
reż. Natalie Portman, Izrael 2015, 99’ (premiera filmu: 1 kwietnia 2016)
MFF w Cannes 2015: światowa premiera
MFF w Toronto 2015: pokaz specjalny
Opowieści o miłości i mroku to debiut fabularny Natalie Portman, która wcześniej sprawdziła się w roli reżyserki dwóch filmów krótkometrażowych: Eve oraz noweli w “patchworkowej” produkcji Zakochany Nowy Jork. Aktorka zgrała w filmie również główną rolę oraz napisała do niego scenariusz, dla którego inspiracją była bestsellerowa powieść Amosa Oza.
Zdjęcia do filmu powstały w Jerozolimie, a ich autorem jest wybitny polski operator filmowy, doceniony w Hollywood i nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Sławomir Idziak.
Reżyserka o realizacji filmu: Nie wiedziałam, że zagram w tym filmie. Zawsze sądziłam, że go tylko wyreżyseruję. Kiedy zaczęłam o tym myśleć, miałam 26 lat, a Fania była zdecydowanie dojrzalszą kobietą. Ale nie zdobyłabym funduszy na produkcję, gdybym nie zagrała tej postaci. Próbowałam przez kilka lat, ale się nie udawało. Mówiono mi: „Jeżeli zagrasz, możemy się dołożyć”. W końcu tak się stało.
Ten obraz niesie przejmującą wizję zapadania się w chorobę. Ale i ciężaru, jaki spada na dziecko. Narrator filmu, mały Amos, bierze na swoje barki cierpienie i błędy rodziców. A przecież właśnie kształtuje się w nim moralność i rodzi pisarz. Jak wtedy, gdy opowieścią ratuje się przed prześladowcami w szkole. Bo ten film jest również hołdem dla wrażliwości i sztuki opowiadania. Nie ma klasycznej struktury, rządzi się raczej logiką pełnej dygresji gawędy. Tyle że trudnej, okrutnej, przygnębiającej. Bo na taką gawędę skazał nas wiek XX. Krzysztof Kwiatkowski, Wysokie Obcasy