kpb

Spotkania Filozoficzne: Opiekun (przedpremierowo!)

środa, 26 kwietnia 2016
godz. 20.45
 
Wraz z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz czasopismem Filozofuj! zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu Opiekun młodego meksykańskiego reżysera Michela Franco, uhonorowanego nagrodą za Najlepszy Scenariusz na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes.

Dyskusję po seansie poprowadzi Pani Agata Dziuba, koordynatorka spotkań Klubu Filozofuj! w Krakowie.

Opiekun to trzeci pełnometrażowy film w dorobku Michela Franco, twórcy znanego polskiej publiczności z obrazu Pragnienie miłości (Después de Lucía), laureata nagrody głównej sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes 2012.

Podobnie jak w przypadku poprzednich filmów, reżyser dążył do osiągnięcia maksymalnego realizmu na ekranie. Uzyskanie takiego efektu było możliwe dzięki zaangażowaniu na planie aktorów zawodowych wespół z amatorami, niemającymi wcześniej doświadczeń z filmem. W rolach pielęgniarek wystąpiły profesjonalne pielęgniarki, przenosząc na ekran swoje prawdziwe poświęcenie. Tim Roth, który wcielił się w postać głównego bohatera, pielęgniarza Davida, przygotowywał swoją rolę, pracując z prawdziwymi pacjentami i podejmując się zadań, które należą do codziennych obowiązków sanitariusza.

BILETY:
18 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)


Spotkania Filozoficzne, organizowane we współpracy z Instytutem Filozofii UJ i czasopismem Filozofuj!, są okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

// http://www.filozofia.uj.edu.pl
// https://www.facebook.com/InstytutFilozofiiUJ?fref=ts


PATRON MEDIALNY:
O FILMIE:

OPIEKUN
| CHRONIC
reż. Michel Franco, Meksyk/Francja 2015, 93’
(premiera filmu: 29 kwietnia 2016

Cannes Film Festival 2015: Palme d’Or (nominacja), Najlepszy Scenariusz
San Sebastián International Film Festival 2015: Horizons Award (nominacja)


David (Tim Roth) jest pielęgniarzem, na co dzień opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami. Traktuje swój zawód jak powołanie i z każdą osobą, którą się zajmuje, nawiązuje silną emocjonalną więź. Poza pracą jest samotnym, zamkniętym w sobie człowiekiem, strzegącym tajemnicy swojej przeszłości. Każdego ze swoich pacjentów potrzebuje równie mocno jak oni jego.

Zniewalający film.
Screen International

Z tym filmem zidentyfikuje się wielu widzów. Będzie on w nich rósł po seansie, z każdą godziną i każdym dniem.
Variety

Doświadczenie absolutnie przeszywające i niezapomniane.
Areyouwatchingclosely.pl

Bookmark and Share

archiwum