kpb

Francuskie Rendez-Vous: 400 batów


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS
- pokazy filmów pod patronatem Instytutu Francuskiego:
 
400 BATÓW (reż. François Truffaut)
środa, 27 kwietnia 2016
godzina 19.05

Wspólnie z Instytutem Francuskim zapraszamy na pokaz filmu 400 batów - jednego ze sztandarowych dzieł francuskiej Nowej Fali w reżyserii François Truffaut.

400 batów to fabularny debiut ikony francuskiego kina, jednego z jego najbardziej znaczących i wpływowych twórców - François Truffaut. Czarno-biały, na poły autobiograficzny film został zrealizowany za niewielkie pieniądze i z miejsca okazał się artystycznym sukcesem, zaś z biegiem lat stał się legendą.

W postać głównego bohatera, nastoletniego Antoine’a Doinela - chłopaka, który nieustannie pakuje się w tarapaty, brawurowo wcielił się Jean-Pierre Léaud. François Truffaut poświęcił Doinelowi i jego dalszym losom jeszcze cztery inne filmy.

We Francji film obejrzało w kinach ponad 4 miliony widzów. Film wyświetlimy w odrestaurowanej wersji z 2014 roku. 

400 batów zostanie pokazany w oryginalnej, francuskiej wersji językowej z polskimi napisami.


O FILMIE:

400 BATÓW | LES QUATRE CENTS COUPS
reż. François Truffaut, Francja 1959, 93’

Oscary 1960 - nominacja: najlepszy scenariusz
Syndicat français de la critique de cinéma et des films de télévision 1960: najlepszy film
MFF Cannes 1959: najlepszy reżyser, nagroda OCIC, Złota Palma - nominacja
New York Film Critics Circle Awards 1959: najlepszy film obcojęzyczny

Borykająca się z problemami finansowymi rodzina, w której dorasta nastoletni Antoine Doinel, nie jest miejscem dającym ciepło i wsparcie. Chłopak z czasem zaczyna zaniedbywać szkołę i popada w konflikt z prawem. Jedyna bliższa relacja, jaką udaje mu się nawiązać, to przyjaźń z René, zbudowana na wspólnocie doświadczeń. Chłopcy, pozbawieni zainteresowania ze strony najbliższych, pozostawieni przez swoje rodziny samym sobie, stają się dla siebie oparciem.


BILETY:
14 zł
11 zł
(dla posiadaczy karty Instytutu Francuskiego)


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS, czyli pokazy filmów pod patronatem Instytutu Francuskiego w Krakowie, to inicjatywa, której celem jest prezentowanie najciekawszych filmów kinematografii francuskiej - zarówno najnowszych produkcji, jak i klasyki filmowej.
Pokazy odbywają się raz w miesiącu, w środowe wieczory. Wszystkie filmy są wyświetlane w oryginalnej francuskiej wersji językowej, z polskimi napisami. Organizatorzy zapraszają amatorów kina francuskiego, widzów francuskojęzycznych, a także adeptów języka Moliera. Bilety dla posiadaczy karty Instytutu Francuskiego - tylko 11 zł!
ZWIASTUN (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share

archiwum