kpb

Dojrzałe Kino - Królowa pustyni


środa, 27 kwietnia 2016, godz. 11.00W środę (27 kwietnia) o godzinie 11.00 zapraszamy na najnowszy film mistrza Wernera Herzoga (Fitzcarraldo, Aguirre, gniew boży), nominowany do Złotego Niedźwiedzia. Opowieść o kobiecie, która zmieniła bieg historii, z Nicole Kidman w tytułowej roli.

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do seniorów, podczas których mają okazję obejrzeć jedną z kinowych premier, wysłuchać prelekcji i podyskutować o dobrym filmie. Oczekiwanie na seans umila widzom drobny poczęstunek: kawa, herbata i ciasteczka.

Gospodarzem cyklu filmowych spotkań seniorów jest pani redaktor Maria Malatyńska, która wygłosi krótką prelekcję do filmu, a po projekcji poprowadzi dyskusję

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl .

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku! 

BILETY dla seniorów: 12 zł


KRÓLOWA PUSTYNI | QUEEN OF THE DESERT
reż. Werner Herzog, USA 2015, 128’

MFF w Berlinie 2015: nominacja do Złotego Niedźwiedzia

Nicole Kidman w roli Gertrudy Bell, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku legendarnej „królowej pustyni” - Brytyjki, która w świecie arabskim osiągnęła więcej, niż kobieta mogła wówczas dokonać w postępowej Europie.

Pisarka, podróżniczka, archeolog, agentka brytyjskiego wywiadu. Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę. Uwielbiała ryzyko i adrenalinę. Niektórzy mówili o niej „zarozumiała pannica z Oxfordu”. Konsekwentnie udowadniała, że jest lepsza od innych. Osiągnęła pozycję w świecie arabskim, która wówczas wydawała się dla kobiety niemożliwa, nawet w Wielkiej Brytanii. Jej życie to przygoda, w której spełniały się wszystkie marzenia poza jednym - miłością.

Bell nie nadawała się do roli wiktoriańskiej żony, wyprzedzała swoją epokę. Jako pierwsza kobieta ukończyła z wyróżnieniem studia z na Oksfordzie. Dyplomu jednak nie dostała, bo uczelnia przyznała to prawo kobietom dopiero trzydzieści lat później.

Zafascynowana Orientem na własną rękę zjeździła Bliski Wschód. Gotowa do poświęceń przywykła do twardego życia obozowego. Na wielbłądzie spędzała po dziesięć godzin dziennie. Jeździła wyłącznie w męskim siodle, trzymając w ręku parasolkę lub czytając książkę. Miała niezwykły dar zjednywania sobie miejscowych władców, budząc ich szacunek biegłą znajomością arabskiego. Nawiązywała przyjaźnie z wodzami plemiennymi, gościła w namiotach wpływowych szejków. Współpracowała z angielskim wywiadem w czasie I wojny światowej i zapisała się w historii jako jeden z negocjatorów i architektów współczesnego Iraku.

Robert Pattinson wcielił się w filmie w legendarnego brytyjskiego oficera T. E. Lawrence'a, znanego również jako Lawrence z Arabii.

Nicole Kidman o bohaterce swojego filmu: Gertrude Bell zafascynowała mnie, kiedy tylko o niej usłyszałam. (...) Zdecydowała się na podróż do zupełnie nowego świata, bo chciała przeżyć swoje życie po swojemu, a nie tak jak nakazują konwenanse. Ja mogę tylko pomarzyć o takiej odwadze i sile charakteru. Życie Gertrudy było niesamowite, jej przygody zapierają dech w piersiach. Skrywała także tajemnice - moim zdaniem to, co popychało ją do podróży i działania wynikało ze straty, braku i tęsknoty. Pustynia zaś stała się jej odkupieniem i pociechą.zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

          


PARTNERZY:

          

     

            
        
Bookmark and Share

archiwum