kpb

Scena ciszy - pokaz specjalny i dyskusja wokół filmu

SCENA CISZY - POKAZ SPECJALNY I SPOTKANIE WOKÓŁ FILMU
niedziela, 24 kwietnia 2016, godz. 16.00




24 kwietnia o godzinie 16.00 zapraszamy na pokaz specjalny oraz spotkanie wokół filmu Scena ciszy.

Mechanizm działania zbrodni oparty jest czasem na banalności zła. Nic lepiej nie przedstawia tej banalności niż filozofia Hanny Arendt i filmy Oppenheimera, w których indonezyjscy kaci bezrefleksyjnie opisują, ilu cywili wiązali, rozstrzelali czy okaleczyli. Ocalali nie piszą historii, starają się jednak przedstawić swoją narrację, którą uchwycił film Scena ciszy. Adi Rukun, optyk w średnim wieku, ocalał, ale jego starszy brat był torturowany, po czym zamordowany przez reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila. Adi decyduje się przerwać milczenie i zrobić coś zupełnie niewyobrażalnego w społeczeństwie, gdzie mordercy nadal pozostają bezkarni i żyją w sąsiedztwie swoich ofiar. Postanawia skonfrontować ich z makabrycznymi czynami, których się dopuścili i podczas badania wzroku proponuje im spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy


Po seansie w dyskusji na temat ludzkiej natury, psychologii zbrodni i o tym, czy każdy z nas miałby siłę stanąć po właściwej stronie wezmą udział:

* Joanna Hańderek - adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego (handerekjoanna.wordpress.com)
* Michał Zabdyr Jamróz - absolwent politologii UJ

Rozmowę moderować będzie Diana Sałacka.


BILETY:
18 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)


O FILMIE:

SCENA CISZY
| THE LOOK OF SILENCE
reż. Joshua Oppenheimer, Dania/Finlandia/Indonezja/Wielka Brytania 2014, 98'

Oscary 2016 - nominacja: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
MFF Wenecja 2014: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Krytyki, Nagroda Fedeory
Europejskie Nagrody Filmowe 2015: nominacja za najlepszy dokument
Docs Against Gravity Warszawa 2015: Nagroda Amnesty International
Camerimage Bydgoszcz 2015: Złota Żaba
CPH:DOX Kopenhaga 2014: Nagroda Główna
MFF Berlin 2015: Peace Film Prize
Nagrody Gotham 2015, Satelity 2016: najlepszy dokument roku

Wielokrotnie nagradzany dokument Joshui Oppenheimera. Kontynuacja Sceny zbrodni uznanej za jeden z najważniejszych dokumentów ostatniej dekady.

Jak to jest ocaleć z potwornej zbrodni ludobójstwa dokonanej w latach 60. ubiegłego wieku przez brygady śmierci w Indonezji? Adi Rukun, optyk w średnim wieku, ocalał, ale jego brat został zamordowany przez reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila. Adi robi coś niewyobrażalnego w społeczeństwie, gdzie mordercy nadal pozostają bezkarni i żyją w sąsiedztwie swoich ofiar - postanawia skonfrontować zbrodniarzy z czynami, których się dopuścili. Ma nadzieję, że przyjmą oni w końcu odpowiedzialność za swoje działania. Rozmawiając z mordercami, Adi poszukuje czegoś nieuchwytnego, dąży do zamknięcia jakiegoś etapu, czego nie da się dokonać bez ujawnienia morderców i ich zbrodni. Wierzy, że ta konfrontacja przywróci jego rodzinie godność i pozwoli uporać się ze straszną traumą. Choroba Alzheimera, która dotknęła ojca Adiego, staje się metaforą zbiorowej niepamięci Indonezyjczyków.

Zdaniem reżysera film jest poematem na temat ciszy, zrodzonej z terroru, wezwaniem do jej przełamania. To również opowieść o tym, że w życiu nie można nic zmienić, dopóki nie rozprawimy się do końca z przeszłością.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum